Petice Zrušme komunisty

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (259 | 54%)
Seznam S-Rank
PageRank
Compete Rank
JyxoRank
Alexa Rank


TOPlist
Momentálně se dostáváte na stránky jednoho z nejúplnějších seznamů afér našich politiků. Je mi jasné, že jicjh ještě spousta chybí. Proto, pokud budete mít pocit, že tam některá musí být, pak mi napište její název do doskuzního fóra pod článkem a já se pokusím ji doplnit. Aféry jsou označeny barvami, podle stran a řazeny abecedně.

Odkaz na tento článek: Aféry

Bamberská aféra V březnu 1998 Česká televize v pořadu Nadoraz uvedla, že vedení ČSSD v roce 1995 navázalo kontakty s česko-švýcarskými podnikateli. Výsledkem jednání měla být dlouhodobá půjčka pro ČSSD výměnou za možnost ovlivňovat ekonomický vývoj v ČR po případném volebním vítězství ČSSD. Memorandum z jednání údajně podepsali tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, první místopředseda strany Karel Machovec a předseda Strany zelených Jaroslav Vlček, který později vstoupil do ČSSD. Zeman připustil, že byl v podobné záležitosti osloven, nabídku však odmítl.

Aféry Pavla Béma a  pražského magistrátu (mimo Opencard))

Ztráta desítek miliónů  Pražský primátor Pavel Bém je mužem velkých plánů. Olympiáda, velkorysé rozšíření metra, přestěhování radnice. Právě stěhování už má Praha za sebou. Navzdory slibům primátora a navzdory analýzám za milióny korun na něm město prodělává. Zatím nedokáže výhodně pronajmout domy, ze kterých se úředníci vystěhovali. Už více než rok přitom radnice platí vysoký nájem v paláci, který si, k údivu mnohých, pronajala.

Pronájem pražských náplavek Mělo to být dobré pro veřejnost, tak zdůvodňoval pražský magistrát pronájem náplavek, čili dlážděných břehů Vltavy, soukromé firmě. Zatím to ale vypadá tak, že je to dobré hlavně pro onu soukromou firmu. Což o to, náplavky jsou sice v perfektním stavu, je možné po nich korzovat i jezdit na kole, ale jen díky tomu, že město do nich napumpovalo z veřejných peněz takřka půl miliardy. Hlavní starost soukromé firmy je teď kasírovat nájemné takřka od každého, kdo se kolem jen mihne. Včetně majitelů lodí, které kotví na vodě.

Bém lobbuje za černou stavbu v Pardubicích, kvůli kamarádovi. Kauza nepovolené výstavby spedičního centra firmy D+D Park v Pardubicích má novou zápletku. Ukázalo se, že zájem na udělení dodatečného stavebního povolení největší černé stavbě v zemi má pražský primátor Pavel Bém. Loboval za ni u primátora Pardubic Jaroslava Demla.

Financování kampaně čisté a zelené Prahy  Prahu loni zaplavily reklamní poutače s nápisem čistá a zelená Praha. Vedle proměnlivý grafických symbolů obsahuje jednu konstantu: podpis primátora Pavla Béma. Kampaň měla upozornit na to, že se město chce více starat o čistotu a zeleň, kvůli čemuž dokonce navýšila rozpočet o dvě stě padesát milionů. Mimořádná akce, jakou Praha nepamatuje, se shodou okolností rozjela v období před plánovanými předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny, ve kterých chtěl kandidovat i primátor Bém. A na kolik daňové poplatníky přišla?

Roman Janoušek O účty lobbisty a pražského podnikatele Romana Janouška (41), který je blízkým přítelem pražského primátora Pavla Béma (ODS), se kromě švýcarských úřadů začaly zabývat už i ty české.

 

Petr Benda -Paroubkův muž s nelichotivou pověstí

Petr Benda, asistent Jiřího Paroubka. Bývalý vekslák, nyní předseda ČSSD v Ústeckém kraji a tamní kandidát v krajských volbách. Milionář a politik s dlouhýma rukama a štědrý sponzor ČSSD. V ČSSD zřejmě není jiný člověk - snad s výjimkou Václava Kočky, o němž by kolovaly divoké historky z podsvětí. Ty je možné slyšet od sociálnědemokratických funkcionářů ze severu Čech i od zdejších podnikatelů. Vždy však striktně pod podmínkou anonymity. Také několik obsáhlejších textů, které o Bendovi vyšly v různých médiích, o jeho temné minulosti jen spekuluje.

Paroubkův asistent porušil zákon, svádí to na asistenty

Ústí nad Labem - Předseda severočeské sociální demokracie Petr Benda, jeden z nejvlivnějších politiků severních Čech a současně "pravá ruka" Jiřího Paroubka nedodržel zákon o střetu zájmů. Téměř čtvrt roku po termínu daném zákonem nedodal krajskému úřadu své majetkové přiznání, které je jako radní ústeckého hejtmanství povinen zveřejňovat.

 

Aféra soudce Jiřího Berky  (V kauze je namočeno více politických stran) Kauza ústeckého soudce Jiřího Berky začala zmanipulovanými konkursy podniků. Později se ale ukázalo, že do ní ve skutečnosti mohou být zapleteni státní zaměstnanci z klíčových úřadů. Lidé, kteří s ním ve sporných kauzách přišli do styku, tvrdí, že konkurs, za nímž Berka stál, měl vždy stejný scénář: poté, co soudce vyhlásil na podnik či firmu konkurs, dosadil "svého" správce, většinou Daniela Thonata.. Skupině ústeckého soudce Jiřího Berky přibylo obvinění z dalšího zmanipulovaného konkurzu. Policisté zjistili, že firmu Báňské stavby Most připravila o téměř 64 milionů korun. Někteří obvinění v případu zločinného spolčení ústeckého soudce Jiřího Berky se snažili ovlivnit vyšetřování ve svůj prospěch přímým kontaktem na politické strany. Během líčení vyšlo najevo, že konkurz na Union banku si mohl objednat podnikatel Tomáš Pitr. Soudce také částečně uvolnil bankovní účty obžalovaných. Měsíčně nyní mohou použít až 100.000 korun. Policie podezřívá dva vysoce postavené státní úředníky, že se pokoušeli mařit vyšetřování krachu Union banky. Kriminalisté už proto prohledali jinak zapovězená místa: Úřad vlády a Národní bezpečnostní úřad. Podezřelými jsou totiž náměstek vicepremiéra Petra Mareš, František Kozel a vedoucí kanceláře šéfa NBÚ Vladimír Šiša. Policisté se vydali prohledat jejich kanceláře v souvislosti s vyšetřováním velkého skandálu kolem obviněného ústeckého soudce Jiřího Berky. Ten záměrně nechával krachovat firmy včetně Union banky.

 

Bezdrátová Praha  Vedení metropole má na milionů korun. kontě další neúspěšný projekt za desítky Bezdrátová Praha měla původně přinést bezplatný přístup na internet všem obyvatelům hlavního města. Evropská komise to ale zakázala, a tak se přes projekt dá připojit jenom na stránky institucí a státní správy. Jenže síť wi-fi ani půl roku po zahájení ostrého provozu pořádně nefunguje. Projekt, který už spolykal 150 milionů, měl Prahu dostat mezi ostatní evropské metropole.

Aféra Biolíh Máme tu miliardový byznys s palivem budoucnosti a proradnou vládu, která jej chce svými „licencemi" rozdělit jen mezi pár vyvolených oblíbenců. Pak tu je osm zatčených korupčníků, kteří licenci uchazečům za patřičný úplatek slibovali. Od nich vedou nitky jak k ministrům, tak k tuzemským gangsterům, podnikatelům a dokonce k ruské solomonské mafii. Ústřední postava mezi obviněnými - František Vybíral - byl jedním z nejdůležitějších mužů už v rozhodování o zmíněné zakázce na stavbu dálnice D 47. Chodil taky na večírky pořádané (třeba i v budově policejní akademie) lidmi jako František Mrázek (zastřelen pár týdnů před loňským „biolihovým" zatýkáním) či Tomáš Pitr, kde se s ministry jako Zdeněk Škromach či Jaroslav Palas mluvilo při sklence vína a kaviáru o privatizaci Unipetrolu a dalších velkých kšeftech. Policie taky odposlechla řadu hovorů Vybírala s hlavní postavou solomonské mafie v Česku Jurijem Heřmánkem.
To všechno tu máme včetně takových pikantností, jako je například publikované svědectví jednoho z dalších obviněných, Miloše Červenky (kterého policie vyšetřovala kvůli nanejvýš podezřelému nákupu lukrativních pozemků u ruzyňského letiště od státem řízeného Pozemkového fondu), že mu Vybíral nabízel obchod: Dej mi třicet milionů a já ti za ně přes své kontakty u policie a na úřadech koupím beztrestnost. Když se tyhle skutečnosti začaly loni na jaře sypat na hlavu veřejnosti z policejních tiskovek a kombinátorských zpovědí, vypadalo to jasně: teď už se opravdu zatrhla pověstná nitka, skrz kterou rozpleteme celou zločinnou síť. Proč ty naděje mizí? Detektivové mají podezření, že Přibyl využil svého vlivu, aby přes tyto styky zabránil nebo alespoň znesnadnil vyšetřování kauzy biolíh a vraždy Mrázka. V těchto případech jde přitom o vysokou politiku
.

Brněnská radnice a její skandál   Nahrávka rozhovoru senátora Vlastimila Sehnala (ODS) a majitele brněnské stavební firmy Přemysla Veselého, jejíž části odvysílala televize Nova jako důkaz korupce kandidáta na jihomoravského hejtmana Milana Venclíka (ODS), se zdaleka netýká jednoho člověka. Ale Korupční aféry zřejmě nevadí. Venclík dovedl jihomoravskou ODS k drtivé porážce v krajských volbách, ale může zůstat v klidu. Milana Venclíka, neúspěšného kanidáta na hejtmana a politika opředeného korupčními skandály, si totiž vybral Jihomoravský kraj i česká vláda jako koordinátora klíčových záležitostí

Aféra Bursíkovy domy   Martin Bursík společně se svým bratrem Jiřím získali v restitucích dům v Praze na Malé Straně, přímo naproti Poslanecké sněmovně. A nebytové prostory v něm pronajímají několika firmám. Ovšem nikoli přímo, ale přes svou firmu Ecoconsulting.

Sám Bursík přiznává, že prostory ve svém domě pronajímá dvojím způsobem. Výnosy z bytů, v nichž je nařízený regulovaný (tedy nízký) nájem, si píše do svých příjmů. A tudíž z nich platí daň 32 procent.

 

Byt Mirka Topolánka a Lucie Talmanové  Mirek Topolánek si prý vybral svůj nový byt v Praze na Starém Městě anonymně přes realitní kancelář. Majitelkou bytu přitom není ledajaká bytná. Je to dcera majitele firmy Navatyp, který kdysi na kontaktech s politiky ODS vydělal jmění. Jmenuje se Romana Navrátilová. Jejímu zemřelému otci Richardu Navrátilovi patřila vlivná stavební firma Navatyp, která spravuje výraznou část majetku města Prahy a dostává od něj zakázky za stovky milionů. Praha 1 přes Navatyp prodávala i dům, kde dnes Topolánek žije.

Arbitráž s CME  V arbitráži s firmou CME se Česká republika dopustila několika chyb. Ale na škodě, kterou CME utrpěla v souvislosti s investicí do televize Nova prý vinu nemá. A rozhodnutí stockholmské arbitráže, která České republice nařídila zaplatit CME 10 miliard korun, tak bylo nespravedlivé. K těmto závěrům dospěla sněmovní vyšetřovací komise, která zkoumala okolnosti prohrané arbitráže od roku 2003.

Aféra Čepro  Stát se musel zaručit za strategickou společnost Čepro, které hrozil finanční kolaps. Čepru hrozilo, že bude muset zaplatit kvůli skandálu při prodejích pohonných látek 6 miliard korun soukromým firmám. To znervóznělo banky, které se obávaly o své peníze. Dva ze tří hlavních financujících ústavů - ING a HSBS -  vypověděly Čepru úvěry v celkové hodnotě 2,5 miliardy korun. Státní Fond národního majetku proto navrhl, že poskytne Čepru, které ze sta procent ovládá, garanci na financování ve výši 2,6 miliardy. Čepro zajišťuje pro stát skladování strategických zásob nafty a benzinu a vlastní i druhou největší síť čerpacích stanic EuroOil (pozn. jde o pátou největší státem ovládanou firmu, v jejím čele působil Grossův člověk Tomáš Kadlec).

Aféra čerpání peněz z EU (Budišov) Předseda ČSSD Jiří Paroubek soudí, že korupční aféra s čerpáním peněz z EU je selháním jednotlivců. Skutečnost, že je vedle někdejšího šéfa kabinetu Zdeňka Doležela do aféry zapleten i člen ČSSD, starosta Budišova na Třebíčsku Ladislav Péťa, je podle něj šokující. Paroubek uvedl, že okamžitě po zveřejnění těchto informací podnikl takové kroky, aby byl starosta z ČSSD vyloučen. Pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatkli tři lidi podezřelé z vydírání a nezákonných postupů při čerpání finančních prostředků z evropských fondů a státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj. Jde údajně o bývalého šéfa kabinetů premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka Zdeňka Doležela, Ladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku.

 

Aféra Český dům (Srba) Trestní zodpovědnost za nevýhodný pronájem lukrativního objektu nesou podle policie tři někdejší zaměstnanci ministerstva zahraničí: bývalý generální sekretář Karel Srba, šéf firmy Hotel Český dům Stanislav Brei a Miroslav Karel. Srba si ve vězení odpykává osmiletý trest za přípravu vraždy novinářky a stíhán je také kvůli korupci v rezortu.
Nevýhodnou nájemní smlouvu s Hotelem Český dům předložil bývalému ministru zahraničí Janu Kavanovi k podpisu právě Srba. Kvůli skandálu loni v březnu rezignoval. Existuje podezření, že stát mohl pronájmem přijít až o 100 miliónů korun.

 

Aféry J.Čunka

Aféry se vyšetřovaly v době, kdy byl  Čunek v Topolánkově křehké vládě a je velmi velké podezření na ovlivňování jeho průběhu ze strany politiků a státního zastupitelství

Aféra se sexuálním obtěžováním

19. září 2006 zveřejnil Čunek v regionálním týdeníku Jalovec dopis své bývalé sekretářky Marcely Urbanové zaslaný jemu a dalším osobám, v němž ho obvinila z pracovní diskriminace a sexuálního obtěžování. Čunek to označil za mstu za propuštění, respektive pokus ovlivnit projednávání v radě města její žádosti o snížení nájmu za restauraci, a podal na ni trestní oznámení pro pomluvu a vydírání

Úplatek 16. ledna 2007 požádala ostravská policie Senát, aby zbavil Čunka imunity před trestním stíháním; po počátečním tajení detailů bylo zveřejněno, že je obviněn z přijetí půlmilionového úplatku od společnosti H&B REAL, jejímž prostřednictvím Vsetín prodával nájemníkům podnikové byty zkrachovalé Zbrojovky, v únoru 2002. Čunek, na nějž bylo podle jeho slov podáno celkem 16 trestních oznámení, oznámil, že bude s vydáním souhlasit, na jednání Senátu 7. února o to však výslovně nepožádal

Zneužívání sociálních dávek J.Čunek pobíral od státu sociální dávky i v době, kdy byl podle hotovosti na jeho účtech milionářem

 

Aféry Marka Dalíka

Marek dalík je považován za šedou eminenci ODS. Jeho vliv je démonizován a N.Topolánek jej používal k řešení nepříjemných záležitostí. Podobnou práci vykonává pro Paroubka Dimun a Tvrdík.

Tajemný byznys Marka Dalíka    viz.stravenky

Česko-slovenští miliardáři se sjeli na mejdan na Štrbském Plese   Možná nikdy se ke Štrbskému plesu nesjelo tolik významných byznysmenů a bohatých osobností, jako tomu bude tento víkend. Finančník a zakladatel společnosti J&T Patrik Tkáč pořádá na tomto slovenském zamrzlém jezeře historicky první turnaj v jezdeckém pólu na sněhu. Že půjde o mimořádnou a snobskou záležitost potvrdili včera první hosté třídenního turnaje. Na popradské letiště přiletěli, převážně soukromými letadly, například lobbista s vazbami na společnost ČEZ Vladimír Johanes, ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák, miliardář Radovan Vítek, partner ve finanční skupině J&T Dušan Palcr. Mezi hosty ale nechybí ani Jan Kočka, syn provozovatele pražské Matějské pouti, nebo pravá ruka pražského primátora Roman Janoušek Řady smetánky rozšířil v sobotu dopoledne i Marek Dalík, blízký přítel expremiéra, který opět pomáhá ODS s kampaní.

Kauza Wolf  Dalík naléhal na reportéra ČT: Nechte poslance Wolfa! V zájmu vlády

Lobbista Marek Dalík, blízký přítel premiéra Mirka Topolánka, údajně přišel za novinářem České televize Daliborem Bártkem se zvláštní nabídkou. Pokud zastaví kauzu Wolf, dodá mu větší rybu - šéfa opozice Jiřího Paroubka z ČSSD.

Aféra Dálnice D47  Vláda Miloše Zemana v červnu 2002 bez výběrového řízení rozhodla, že bude uzavřena smlouva pro výstavbu ostravské dálnice D47 s konsorciem Housing & Construction (H&C). Na podzim téhož roku smlouvu napadl Šimonovský a označil ji za krajně nevýhodnou pro stát. Špidlova vláda smlouvu s H&C v březnu 2003 vypověděla (pozn. pokuta za vypovězení smlouvy činí 650 miliónů Kč). Policie pak prověřovala, zda nebyl při rozhodování Zemanovy vlády o přidělení zakázky konsorciu H&C spáchán trestný čin. Nakonec se rozhodla kauzu odložit.

Aféra Diag Human   Na počátku byla jediná věta: Firma Diag Human je neseriozní. Na konci je již vyplacených 326 milionů a dvě prohrané arbitráže. To je v kostce kauza Diag Human, spor kvůli jediné větě, který se táhne téměř dvě desetiletí. Dosavadní postup státu se dá přitom bez nadsázky shrnout jednoznačně: Co krok, to chyba. Policie rozhodla, že obviní bývalou ministryni zdravotnictví Marii Součkovou. A to kvůli smlouvě, kterou bez výběrového řízení uzavřela v kauze miliardového sporu státu s firmou Diag Human. Součková je po exministru Petru Lachnitovi druhým vlivným sociálním demokratem, kterému za působení ve vládní funkci hrozí vězení. Marie Součková má být obviněna za to, že uzavřela desetimiliónovou smlouvu s advokátem Zdeňkem Nováčkem. Součková jej pověřila, aby ve sporu s firmou Diag hájil zájmy státu, aniž by vypsala konkurs.

Aféra Doležal   Vladimír Doležal, poslanec ODS a člen rozpočtového výboru sněmovny domlouval 800 tisícový úplatek pro radního a předsedu komise územního rozvoje Prahy 10 Tomáše Hrdličku (ODS). Michal Dvořák, podnikatel, se snažil údajně získat informace o tom, jak vyřešit svůj problém - chtěl totiž prodloužit provoz autobazaru.

Případ Doležel (viz.Pět na stole..)Někdejší vysoký státní úředník Zdeněk Doležel, kterého spolu se dvěma dalšími lidmi zatkla policie kvůli podezření z páchání násilné trestné činnosti a podvodu se do poslední chvíle snažil být v kontaktu se špičkami ČSSD. Do vyšších pater politiky jej vytáhl právě expremiér Gross, který s ním spolupracoval už na ministerstvu vnitra.Jiří Paroubek jej zdědil s funkcí.

 Aféra Dryml   2008  V sociální demokracii v Královéhradeckém kraji se vyhrotil spor senátora a vicehejtmana Vladimíra Drymla s jeho stranickou kolegyní a šéfkou krajské ČSSD Hanou Orgoníkovou. Dryml měl na ni údajně shánět kompromitující materiály, to ale odmítá a naopak naznačil, že Orgoníková si na něj objednala dehonestující reportáž.

 

Aféra financování ODS 1996  Poté, co byly zveřejněny výroční zprávy stran za rok 1995, se ukázalo, že například Občanská demokratická strana (ODS) získala dary od nevěrohodných osob. Jako její nejštědřejší dárci totiž figurovali Radjiv M. Sinha z Mauricia a Lájos Bács z Budapešti, každý částkou 3,75 milionu korun. Později se ukázalo, že jména byla smyšlená. Aféry kolem financování se týkaly i dalších stran vládní koalice - KDU-ČSL a Občanské demokratické aliance (ODA).

Aféra, která údajně vzala ODS volební hlasy, pokračovala i v povolebním období. Po zveřejnění totožnosti tajemného sponzora, kterým byl podnikatel Milan Šrejber, se začaly na veřejnosti objevovat stále nové spekulace o praktikách uvnitř ODS. Malá ochota seriózně řešit nastalou situaci vedla až k požadavku na demisi předsedy strany i vlády Václava Klause a - po

demisi ministrů za KDU-ČSL a ODA - k následnému pádu jeho vlády

 

Aféra Gripeny   2001 - 2004 V centru úplatkářské aféry s gripeny je rakouský šlechtic Alfons Mensdorff-Pouilly, který je podezřelý z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen v Česku, Maďarsku a Rakousku. Švédští novináři natočili skrytou kamerou i setkání s někdejším ministrem zahraničí ČSSD Janem Kavanem, který uplácení připustil. "To, že docházelo (v souvislosti s gripeny) k předávání peněz, bylo v parlamentu docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí," prohlásil podle Mladé fronty Dnes Kavan.Tři čeští senátoři shodně potvrdili, že jim byly úplatky nabídnuty: Kromě Michaela Žantovského (ODA) a Přemysla Sobotky (ODS) ještě Jitka Seitlová (ODA).

Aféra Grossův byt
17. ledna - Mladá fronta Dnes přinesla informaci, že si Gross nemohl do roku 1999 vydělat 2,5 milionu korun, které v roce 1999 zaplatil jako zálohu za byt. Gross deníku řekl, že mu 1,2 milionu korun půjčil jeho strýc František Vik.
25. ledna - Poté, co MfD napsala, že Grossův strýc neměl majetek, ze kterého by mohl peníze půjčit, Vik řekl, že peníze pocházely z půjčky od příbuzných v cizině.
29. ledna - Premiér oznámil, že chce žalovat MfD za to, jak informuje o jeho finanční situaci. Gross prohlásil, že si do roku 1999 vydělal více peněz, než noviny uvedly. Do svých příjmů si kromě platu započítal i poslanecké náhrady.
4. února - Přihlásil se Vikův věřitel, podnikatel a někdejší novinář Rostislav Rod. Peníze získal začátkem 90. let z prodeje akcií společnosti MAFRA, která vydává MfD.

Grossovy akcie Dva roky po odchodu z politiky Gross záhadně a rychle zbohatl. Neuvěřitelným příběhem se zabývali policisté. MF DNES přináší seznam trestných činů, kterých by se teoreticky mohl expremiér dopustit. Pokud však věrohodně nevysvětlí, jak před pár měsíci získal 31 procent akcií ve firmě Moravia Energo v hodnotě zhruba 300 milionů korun.

O jaké trestné činy mohlo jít?

1. Korupce za pomoc firmě?

2. Zneužití informací v obchodním styku

3. Praní špinavých peněz

4. Daňový únik

5. Úvěrový podvod

Aféra Podnikání Šárky Grossové   Vyšlo najevo, že Šárka Grossová se spojila se svou známou (pozn. trestně stíhanou) Libuší Barkovou a zakoupily tři domy na Proseku, kde chtěly vybudovat bytový komplex. Tajný policejní tým Mlýn

Aféra Hašek / Onderka (podivná výhra)  O velkém štěstí můžou hovořit jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) a brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). V tombole na XVII. Brněnském předvánočním galavečeru totiž vyhráli hlavní ceny. Hašek získal nové auto, Onderka vyhrál zájezd do Egypta. Pod tlakem veřejnosti oba darovali výhry na dobročinnostAféra byt S. Grosse   Případ nejasného původu peněz na koupi bytu premiéra Grosse, který otevřela MF Dnes, zdaleka nezajímá pouze její redaktory. Premiér ani po několika dnech není ochoten vnést do případu světlo a svým postojem jen zavdává příčinu k dalším spekulacím o původu prostředků. TIC je přesvědčena, že takový přístup ohrožuje důvěryhodnost vlády, kterou premiér reprezentuje, a přispívá ke vnímání vysoké míry korupce v naší zemi. Je proto ve veřejném zájmu, aby premiér co nejdříve celou záležitost věrohodně vysvětlil.

Aféra Internet do škol  Stát vinou špatně uzavřených smluv tratil 884 milionů korun: školy, které mají státní počítače s internetem, měly získat od září výrazně rychlejší připojení. Okruh podezřelých byl velmi široký. Figurovalo v něm bývalé vedení ministerstva i úředníci, kteří vytvářeli podklady pro smlouvy. Většinu kontraktů podepsal Eduard Zeman a Drahomír Franěk, kterého bývalý sociálně demokratický ministr řízením projektu prověřil.

Aféra IPB  2000   Překotná transakce (nucená správa na IPB v roce 2000) vedla k tomu, že stát pasívně převzal model navržený ČSOB. Praktickým výsledkem byly sto procentní státní záruky za úvěry, které ČSOB převzala. V dalších letech to vedlo k tomu, že ČSOB je masově odkládala do státní Konsolidační banky, což jí stát dodnes proplácí. Parlamentní vyšetřovací komise konstatovala: "Transakční dokumenty podepsané 19. června 2000 jsou jednostranně výhodné pro ČSOB na úkor státního rozpočtu." Jestliže IPB potřebovala v červnu 2000 kapitálovou injekci ve výši 2040 miliard, stála zatím akce "nucená správa" kolem 150200 miliard korun..

Aféra Jiřího Hodače  Bývalý náměstek ministra dopravy Jiří Hodač (ODS) byl napojen na některé soukromé firmy. Služební mobil mu platila dánská společnost Marius Pedersen.
Celá kauza se otevřela 20. prosince 2007, když zasedala komise na Ředitelství silnic a dálnic a otvírala obálky k několika veřejným zakázkám. Ty ale byly vypsány jen o tři dny dříve, a tak je u každé zakázky v obálce nabídka jen od jedné firmy - konsorcia Kapsch. Ještě během večera je komise doporučuje, takže hned po Vánocích podepisuje ředitel ŘSD Alfréd Brunclík smlouvu s firmou Kapsch za více než čtyři miliardy.

 

Aféra Chemapol  Společnost Chemapol patřila v devadesátých letech mezi největší průmyslové skupiny v zemi. Zahrnovala přes sto podniků s více než 40 tisíci zaměstnanci. Chemapol byl významným vlastníkem  nejen v chemickém průmyslu a farmacii, ale i v bankovnictví, strojírenství, obchodu se zbraněmi a nemovitostech, měl vlastní mediální divizi, síť čerpacích stanic, podnikal ve sportu i v letecké dopravě. Konkurs na firmu vyhlásil Krajský obchodní soud v Praze v lednu 1999. Vyhověl tak návrhům věřitelských bank Crédit Lyonnais a také ČSOB. Ta měla do konce roku 1998 v Chemapolu podíl, ten ale společně s dalšími bankami prodala těsně před  vyhlášením konkursu. Balík akcií získali tehdy podnikatelé Radim Masný a Roman Zubík.

Ze schůze konkursních věřitelů koncernu vyplynulo, že mají pohledávky za více než 16,597 miliardy korun. V červenci 2003 konkurzní správce Chemapolu Alexandr Vacek oznámil, že z prodeje majetku chemického impéria vytěžil 2,59 miliardy korun, ukončení konkursu ale stále blokuje asi desítka soudních sporů. Společnost Chemapol Group (ChG) patřila v 90. letech minulého století k největším českým průmyslovým impériím. Skupina kolem Chemapolu ovládala značnou část české chemie, působila v mnoha dalších oborech a její šéf Václav Junek byl považován za jednoho z kapitánů českého průmyslu. Vše se změnilo v roce 1998, kdy ChG skončil v konkursu a zbyly po něm miliardové dluhy.

 

 

Aféry Milana Jančíka (starosta Prahy 5)

Praha 5 prodává domy. Aférami opředená radnice Prahy 5 v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS) se chystala prodat za podivných okolností dva domy.

Najel na strážníka  Starosta Prahy 5, Milan Jančík , získal celostátní proslulost, když se svým autem najel na strážníka, který jej nechtěl pustit přes uzavřený most. Jančík z místa nehody ujel a o incidentu veřejně lhal.

Další podezřelý student z Plzně Seznam podivných studentů plzeňské právnické fakulty nebere konce. Nově ho rozšířil Milan Jančík. Místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 5 Jančík má podobný problém jako chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Na magisterský titul mu stačily pouhé čtyři roky (obvyklé je pět), titul JUDr. stihl za další půlrok. To je určitě mimořádný výkon i na člověka, který se věnuje jenom studiu.

Jančík koupil firmu za tisícovku  Dlouhodobě kritizovaný starosta Prahy 5 se stal vlastníkem firmy Centenario, která se podle údajů v obchodním rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí. Společnost, která má základní jmění 200 tisíc korun, získal Jančík za tisícikorunu. Nelze proto vyloučit, že převod podílu za tak symbolickou cenu mohl být formou "protislužby."

Vymahačská agentura  Starosta Prahy 5 Milan Jančík čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli agentuře, která pro městskou část vybírala pohledávky. Jančík uzavřel před sedmi lety bez vědomí zastupitelstva a rady tři smlouvy se soukromou firmou Agentura Praha 5, na kterou následně převedl pohledávky za dlužné nájemné za 80 milionů korun.

 

Kakaová aféra (Kraus; též zvaná „Ghanko") Michal Kraus, co se zapletl v Africe do kšeftů s kakaem. Michal Kraus a František Rigo odjeli spolu v záři 2001 do Ghany, aby koupili podnik na zpracování kakaových bobů (PBC). Podle Riga, nyní uvězněného na 10 let za podvody, sto tisíc dolarů, které tehdy do Ghany vezli, mělo sloužit k uplácení úředníků na ghanském ministerstvu financí. Kraus dále vysvětlil, že dalších padesát tisíc dolarů, které odeslal z účtu své matky, mělo sloužit jako záloha na koupi podniku. Podle Riga však byly i tyto peníze určeny na úplatky. Kraus (bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD, ještě dříve člen KSČ) je tak kromě praní špinavých peněz a podvodu stíhán i za úplatkářství.

Obchod s kakaovými boby je spojován s novodobým otroctvím a zneužíváním práce dětí.

 

 

Aféry Jana Kavana

Exministr zahraničí, předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan alias Kato, aktér dlouhé řady
skandálů. 1991: Obviněn ze spolupráce s StB. V roce 1996 soud konstatoval, že nebyl
vědomým spolupracovníkem.

1998: V opilosti naboural tři auta v Mostecké ulici v Praze. S policií
odmítl spolupracovat a odvolal se na senátorskou imunitu.

1998: Kavan na veřejnosti vypustil tajnou informaci o údajném islámském
teroristovi, který se měl pohybovat na území ČR.

1999: Premiér Miloš Zeman obvinil exministra zahraničí Josefa Zielence
z toho, že uplácel novináře. Odvolával se na informace od Jana Kavana.
Ten ale žádné důkazy nepředložil a Zielencovi se musel omluvit. Policie po dvou a půl letech potvrdila, že premiér Miloš Zeman a ministr zahraničí Jan Kavan křivě obvinili bývalého šéfa diplomacie Josefa Zieleniec z uplácení novinářů

1999: Vypukla aféra Štiřín. Ministerstvo odvolalo správce centra Václava
Hrubého pro údajné nedostatky v hospodaření. V loňském roce soud
konstatoval, že Hrubý neporušil žádný zákon. Hrubý navíc obvinil Kavana,
že ho ministerští úředníci s jeho vědomím vydírali, aby získali důkazy o
údajné Zielencově korupci.

2000: Při výměně trezorů na ministerstvu našli úředníci v Kavanově sejfu
statisíce korun. Kavan nejprve tvrdil, že tam žádné peníze nebyly, poté
si vzpomněl, že tam měl diety za zahraniční cesty a peníze od sponzorů na
senátorskou kampaň. Poté co se ukázalo, že peníze nezdanil, přispěchal
jeho asistent s vysvětlením, že to byly úspory.

2000-2001: Během senátorské kampaně Kavan sliboval voličům na
Prostějovsku miniautobusy, které jeho přátelé nakoupili ve Velké
Británii. Projekt později zkrachoval.

2001: Skandál s prodejem Českého domu v Moskvě, který byl ministerstvem
pronajat za neobvykle nevýhodných podmínek.

2002: Kavanův blízký spolupracovník Karel Srba byl obviněn z přípravy
vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Později vyšlo najevo, že Srba byl
agentem vojenské tajné služby.

2003: Další skandál, tentokrát týkající se podivného nakládání s tajnými
materiály na ministerstvu zahraničí v době Kavanova působení.

2004: viz.Gripeny

 

Kmotři z ODS  Kdo jsou zákulisní hráči, kteří ovlivňují dění v ODS

Patrik Oulický - Ústecký podnikatel, má blízko k Petru Gandalovičovi

Alexandr Novák - Chomutovský exsenátor obviněný z přijetí úplatku.

Roman Janoušek - Pražský podnikatel napojený na primátora Pavla Béma.

Tomáš Hrdlička - Radní z Prahy 10, obchodní partner Janouška.

Roman Jurečko - Plzeňský restauratér, spolupracovník Jiřího Pospíšila.

Pavel Dlouhý - Místostarosta Hluboké, šéf Jihočeské agrární komory.

Ivo Rittig - Podnikatel v klenotech a kamarád Petra Bendla.

Pavel Drobil - Ostravská šedá eminence, šéf dozorčí rady Lesů ČR.

Tito neformální lídři občanské demokracie se setkávají poměrně často, obvykle několikrát do roka. "Ladí tak své noty", třeba před volbami nebo kongresy. Dobře to ilustruje kondici, ve které se ODS momentálně nachází: vedle oficiálních funkcionářů ještě existují paralelní struktury, které mají mnohdy větší vliv. S něčím podobným musí bojovat i jiné strany.

 

Aféra Knižní fond. Knižní velkoobchod je jedna z největších porevolučních privatizačních kauz. Dodnes není uzavřena. Zůstaly stamilionové dluhy a desítky nespokojených věřitelů. Poslední lukrativní majetek tehdejší majitelé prodali pod cenou a za utržené peníze nakoupili téměř bezcenné „drahokamy". Nakonec ho získala firma J. R. Vilímek - velkoobchod

s knihami pánů Miroslava Macka (místopředseda ODS) a Jiřího Menzela za pouhých 23 milionů. Podezření, že se při této privatizaci nepostupovalo běžnými metodami, nebylo nikdy hodnověrně rozptýleno. Dluhy firmy dnes dosahují téměř 400 milionů, když TRŽNÍ cena poslední prodávané nemovitosti Knižního velkoobchodu v Opatovické ulici byla 480 milionů(!!!)… Přesto nebyly dluhy uhrazeny.

 

Aféra Jozef Kochan(zneužívání náhrad)  Poslanec Jozef Kochan dobře ví, jak si za pět let přilepšit nejméně o 600 tisíc. Ke slušnému poslaneckému platu a dalším výhodám, samozřejmě. Kochan si v historickém centru Trutnova pronajímá kancelář a náklady mu - jako všem poslancům - platí stát. Jenže Kochan úřaduje v domě, který patří jeho manželce. A nájem si měsíčně spočítal na více než 20 tisíc, tedy na nejvyšší možnou částku

 

Aféra Kořistka   Mf Dnes zveřejnila informaci, že poslanci někdo nabídl milióny za pád vlády. Celá kauza podle Kořistky začala v jedné ostravské kavárně. Tam mu podle jeho slov tajemník předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabídli za pád vlády 10 miliónů korun.

 

Krakatice je dnes už uzavřený a mýty opředený policejní spis. Složku založili protikorupční detektivové, když na přelomu tisíciletí mapovali podezřelé obchody mafiána Františka Mrázka a jeho kontakty na politiku a byznys. Těžko připsat tuto aféru jedné straně. Proti ODS mluví jména politiků v přepisech rozhovorů s podsvětím. Objevují se v něm nejen jména Vlastimila Tlustého a Ivana Langera, ale také bývalého šéfa vlivného hospodářského výboru Josefa Hojdara,  poradce premiérů Šlofa, šéfa NBÚ Martina Hejla a dokonce prezidenta Václava Klause. Úniky informací ze spisů zase padají na účet ČSSD

Chybí v něm asi 6000 stran, které byly jakýmsi nedopatřením skartovány a 1600 stran odposlechů, které kdosi vynesl novinářům. Poprvé se část z nich objevila v médiích před volbami v roce 2006. Viníka úniku se policistům nikdy nepodařilo najít.

Vážná podezření nikdy policii nestačila k tomu, aby někoho obvinila. Odposlechy sice naznačují, že se politici a vlivní úředníci zapletli s podsvětím, přímé důkazy ale vždy chyběly.

Spis nikdy nevedl k obvinění konkrétních osob, sloužil spíše jako podpurný dokument k řadě jiných trestních kauz. Časem se z něj ale stal svazek, jehož informace začali politici prostřednictvím policejních špiček používat v politickém boji. Spis totiž obsahoval údaje, které sice neprokazovaly trestnou činnost, ale nasvědčovaly těsným vazbám mezi podsvětím, úřady i politiky.

 

Útěk a směnky Radovana Krejčíře  Krejčíř tvrdí, že policistům neutekl, ale že odešel z domovní prohlídky po dohodě se státním zástupcem Jaroslavem Dolejším. "Hledali u mě směnky na 60 milionů korun, které jsem půjčil prostřednictvím podnikatele Jakuba Konečného v březnu 2002 ČSSD. Jenže já směnky neměl u sebe ve vile, ale ve vedlejším domě. Tak mě Dolejší pustil, abych pro ně došel," tvrdí Krejčíř. Krejčířův bývalý obchodní partner, ponikatel Jakub Konečný (mj. spolumajitel a předseda představenstva vytunelované finanční společnosti K.P.Edwards) měl v roce 2002 těsně před volbami zprostředkovat sociální demokracii půjčku od Krejčíře ve výši 60 milionů korun, zajištěnou směnkou avalovanou tehdejším místopředsedou ČSSD a ministrem vnitra Stanislavem Grossem.

Peníze pro ČSSD nebyly zadarmo. Gross se zavázal zajistit pro Krejčíře několik věcí. Zaprvé zmanipulovat privatizaci Unipetrolu do rukou Krejčířových kazašských obchodních partnerů, jejichž kapitál byl více než podivný. Za druhé jmenovat po volbách ministrem průmyslu a obchodu Josefa Hojdara. A za třetí dosadit do státního podniku Čepro Krejčířovy lidi, kteří zajistí jeho plynulé tunelování a následnou privatizaci ve prospěch Krejčíře.

Zatímco první dva scénáře nebyly realizovány (u prvního snahy byly, ale byl příliš odvážný a divoký i na samotného Grosse), třetí se z významné části naplnil. Do čela Čepra zasedl Grossův člověk Tomáš Kadlec, za obchodního ředitele jmenoval Martina Pechana, blízkého známého Krejčíře (který je nyní spolu s dalšími osobami z Krejčířova okruhu obviněn z hospodářských trestných činů) a tunel mohl začít. Výsledky známe a na Zvdavci jsme o nich již psali. Z Čepra bylo přes společnosti Bena, Venturon Investment a M5 vytunelováno několi miliard, státní firma je zadlužená až po uši a půjčuje si u bank.

Krejčíř hovoří o úplatcích pro policisty a politiky, které měli plynout přes Konečného firmu K. P. Edwards. Těžko soudit, zda jsou obvinění Krejčíře, které učinil prostřednictvím Mladé Fronty Dnes, všechna pravdivá. Řada okolností však přinejmenším části Krejčířovým tvrzením přímo nasvědčuje.

Krejčíř hovoří o tom, že jeho obchodní partner Jakub Konečný byl policejním agentem, který mu donášel nejcitlivější informace z policejního prostředí, včetně porad na státním zastupitelství. Také hovoří o kontaktech na policejní špičky v zemi, milionové úplatky a poskytované citlivé informace.

Je známo, že Krejčíř těmi nejcitlivějšími informacemi, včetně kopií živých spisů z vyšetřování závažné trestné činnosti, skutečně disponoval. Při obou domovních prohlídkách v roce 2002 a nyní 2005 byly v jeho černošické vile takové dokumenty nalezeny. Týkaly se dokonce vyšetřování samotného Krejčíře a jeho gangu, resp. skupiny lidí okolo něj.

Takové zásadní a tajné dokumenty musel Krejčíř někde získat. Od koho, policie neví a není známo, zda vůbec vede vyšetřování proti neznámému pachateli z řad policie, BIS nebo státního zastupitelství, který mu informace a dokumenty předával.

Krejčíř hovoří o vysokých úplatcích pro pražské policejní špičky. I to bylo již v několika případech potvrzeno. Uveďme např. kauzu Zdeňka Pichlíka, zástupce velitele Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR (SKPV), který šel náhle v prosinci 2004 do vazby, poté byl propuštěn, je vyšetřován na svobodě a nad kauzou se slehla zem. Pichlík bohorovně používal luxusní Audi A6 a bydlel v luxusní vile v Jesenici u Prahy, přičemž vše oficiálně patřilo advokátce příbramského bosse Jaroslava Starky Heleně Rejholcové.

Starka však s Krejčířem nejsou a nikdy nebyli přátelé. Krejčíř se měl nechat slyšet, že dobře ví, kdo je za únosem jeho otce Lamberta z roku 2002. Jsou to lidé okolo Jaroslava Starky, kterého se také neznámý pachatel pokusil zastřelit.

Kubiceho zpráva 2006  Šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice čtyři dny před volbami předložil sněmovnímu brannému výboru materiál, v němž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že se určití politici z tehdy vládní ČSSD snažili zmařit vyšetřování některých případů. Kubice prý předložil poslancům zprávu proto, že se někdo pokoušel zdiskreditovat jeho podřízené a ovlivnit vyšetřování. Informace nebyly určeny pro veřejnost, nicméně záhy se objevily v médiích. Národní bezpečnostní úřad později pokutoval poslance ODS Ivana Langera a KDU-ČSL Pavla Severu za to, že prý nechali tajný dokument bez dozoru, a ten pak unikl do médií. Podle ČSSD zveřejnění zprávy poškodilo stranu ve volbách.

Aféra A.Kvapila - Brno - Žabovřesky

Policisté zadrželi starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila. Politika, který byl na volitelném místě kandidátky do Poslanecké sněmovny, kvůli podezření z přijímání úplatku. Zadržení souvisí se zásahem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, který se  v kraji odehrál. Uvnitř ODS se mluví o tom, že policejní zátah souvisí s Kvapilovým
působením na radnici. Žabovřesky patří k nejžádanější čtvrtí pro bydlení v Brně a pozemky, na nichž lze stavět, jsou pro developery velkým lákadlem.  Podle členů ODS jde o to, že Aleš Kvapil chtěl po developerovi, který měl zájem stavět v Žabovřeskách, čtyři miliony a sto tisíc korun.

 

Aféry Ivana Langera

"Íčko" (Krakatice) Ivan Langer před osmi lety lobboval za podnikatele Luďka Sekyru. Podle svých slov na tom neviděl nic špatného. Problém je, že podnikatel byl napojen na šéfa podsvětí Františka Mrázka. Langer říká, že o tom neměl ponětí. Podezřelí podnikatelé však nejsou Langerovi zcela vzdáleni. Ivan Langer se svým lobbingem v případu IPS nejspíš dostal za hranu zákona. Ivan Langer se svým lobbingem v případu IPS nejspíš dostal za hranu zákona. V jedné chvíli se totiž v roli politika přimlouval za to, aby firmu koupil český podnikatel Luděk Sekyra se společníkem Ivanem Kyselým, a ve stejném okamžiku pracoval pro Kyselého jako advokátní koncipient. Karel Tichý nyní propojení mafie a politiky poodhaluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz. V něm mimo jiné říká, že Mrázek při svých obchodních aktivitách na Langerovu pomoc spoléhal. A právě Langerovu bezpečnostní prověrku u NBÚ, která mu počátkem nového tisíciletí formálně přiklepla "razítko čistého politika", zařadil jeho tým mezi ty pochybné. NBÚ při ní nevyužil všechny informace ze spisu Krakatice.

Pronájem lázní Ministerstvo vnitra za dob Ivana Langera (ODS) nevýhodně pronajalo čtyři lázeňské domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích, které mu patří. Stát tak přijde až o sto milionů korun.

Volba prezidentaSlova, která Langer pronesl v emotivním rozhovoru s lídrem Strany zelených Martinem Bursíkem. Řekl: "Respektuji to, že máš svého kandidáta, nicméně máš taky nějakou povinnost respektovat, aby došlo k nějaký shodě... Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tam těma... Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!"

Aféra J.Láryše - Rozesmátý radní za volantem

Řízení pod vlivem amfetaminu neustále popírá, přesto ze své funkce odstoupil. Řeč je o zastupiteli a již bývalém šéfovi dopravní komise Prahy 1 Jiřím Láryšovi (ODS).

 

Liberecký Šampionát 2009  Dva špičkoví politici ODS a dva majitelé významných libereckých firem. Ti první nejdříve pomohli prosadit, aby se šampionát konal. Ti druzí pak získali zakázky za desítky milionů. Liberec je léta považován za mekku korupce - především kvůli propojení stavební firmy Syner s místními politiky. Tato společnost patřící členovi a sponzorovi ODS Petru Syrovátkovi dostávala od města léta řadu stavebních zakázek. Z protokolů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nyní vyplynulo, že při přípravě šampionátu získala ze státních dotací bezmála půl miliardy korun.

 

Aféra Tunelování podniku Liberta   1998 - 2005  Vůbec první ministr polistopadové vlády nastoupil do vězení, aby si odpykal trest za tunelování. Řeč je o bývalém sociálnědemokratickém ministru financí Ivo Svobodovi a jeho nerozlučné poradkyni Barboře Snopkové. I když se snažili nástup do vězení všemožně oddálit, nevyhnuli se mu. Oba obdrželi pětiletý trest za podvod a zvýhodňování věřitele při krachu podniku Liberta.

Aféra Lidový dům    Advokát Zdeněk Altner se obával, že strana brzy nebude mít peníze na to, aby uspokojila jeho více než půlmiliardovou pohledávku. Peníze chtěl za to, že pro ČSSD před časem Lidový dům vysoudil. Altner řekl, že ČSSD již od roku 2000 vynaložila na kampaně nemalé prostředky. Jeho pohledávky vůči sociálním demokratům  řešily soudy a nevyhověly mu.

Aféra LTO (lehké topné oleje) Machinace s lehkými topnými oleji připravily státní pokladnu o zhruba 100 miliard korun. Tedy asi o 40 miliard více, než je oficiálně uváděno. Ke kauze LTO, která stála životy asi 17 lidí, v poslední době přitáhl pozornost jeden z aktérů případu Jiří Večeř, odsouzený na 12 let za zprostředkování vraždy jednoho z podnikatelů. V pořadu České televize bývalý voják z povolání popisoval údajné vazby některých politiků nebo jejich manželek v 90. letech na obchodníky s LTO. Premiér Stanislav Gross po odvysílání reportáže vyzval k prošetření zveřejněných informací. Prezident Václav Klaus, který byl v době, do níž kauzy LTO spadají, premiérem, se politiků zastal. Reportáž označil za lživou a skandální

 

Aféra Mlékárny Madeta   V roce 2002 tehdejší ministr zemědělství Jan Fencl rozhodl o prodeji více než třetiny akcií podniku zemědělcům, dodavatelům Madety. Jeho nástupce Jaroslav Palas rozhodnutí zrušil a prodal v prosinci roku 2003 akcie majiteli firmy Interlacto, spřízněnému s majitelem Madety. Zemědělci Palasův krok napadli u soudu. Ani Fencl, ani Palas vůbec na prodej akcií veřejnou soutěž nevyhlásili. Palas se navíc snažil prodej akcií zcela utajit.

Aféra Mlýn    Stanislav Gross založil policejní jednotku Mlýn, osobně ji řídil, a zřejmě tím porušil zákon o policii. Skupina fungovala až do doby, než se Gross usadil v premiérském úřadě. Jeho hra se zpravodajskými týmy přerostla do rozměrů, které by byly v roce 1996 patrně nepředstavitelné. V souvislosti s Grossovým Mlýnem se objevila podezření o sledování politiků. Gross je ovšem vehementně vyvrací. Jen těžko ale může popřít informace o tom, že zvláštní tým využíval pro své potřeby. Nový ministr vnitra František Bublan totiž přiznal, že se o existenci jednotky dozvěděl až po jmenování ministrem: "Tým Mlýn jsem zdědil jako tým podřízený přímo ministrovi. Toto rozhodnutí jsem zrušil

 

Kauza Morava(Viz.Tlustý) Televize Nova odvysílala v pořadu Natvrdo svou reportáž, která odstartovala vyděračskou aféru poslance ODS Jana Moravy. Nejasné zůstává, zda Morava jednal sám, nebo za ním stál někdo další z ODS, a nejednoznačný postoj šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. K případu byla ustanovena Sněmovní komise ke kauze Morava  Jenže poslanci nezvolili předsedu komise a ta bez něj nemůže pracovat.

 

Aféra Mrština - Nevěstinec  2006  Miloslav Mrština, který byl několik let šéfem ČSSD v Královéhradeckém kraji a členem předsednictva strany, vlastnil v Náchodě veřejný dům Vyhlídka a před volbami v roce 2006 dostal podle Mladé fronty Dnes od ministrů za ČSSD státní příspěvky ve výši 5,2 milionu korun. Mrštinu jeho straničtí kolegové navíc zaměstnali v dozorčí radě státního podniku Čepro. Dotaci 1,32 milionu korun dostal v roce 2005 od ministerstva pro místní rozvoj, které tehdy vedl současný pardubický hejtman Radko Martínek. Druhý příspěvek ve výši téměř čtyř milionů korun, údajně na výuku zdravotně postižených pro práci s počítačem, putoval do podniku z ministerstva práce a sociálních věcí řízeného tehdy Zdeňkem Škromachem, dva dny předtím, než sociální demokraté museli po volbách ministerstva opustit.

Podle svazku StB byl Miloslav Mrština také ochotným udavačem

 

Aféra prověrek NBÚ  Národní bezpečnostní úřad oznámil, že důkladně přezkoumá všechny bezpečnostní prověrky, které udělal od svého vzniku až do poloviny roku 2002. Stalo se to poté, co Radiožurnál postupně upozornil na víc než dvě desítky podivně vypracovaných prověrek. Dnes se ale ukazuje, že listopadové rozhodnutí ředitele NBÚ Jana Mareše bylo pouhým alibistickým gestem (pozn. zpochybněn byl mj. způsob, jakým byly vydávány prověrky nejbližším spolupracovníkům premiéra Grosse. Bezpečnostní prověrky, které umožňují seznamovat se s přísně tajnými materiály, dostali lidé, kteří podnikali s bývalými důstojníky StB: vedoucí Úřadu vlády Pavel Přibyl, bývalý náměstek ministra vnitra Petr Ibl nebo bývalý náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík - v době, kdy NBÚ vedl Grossův "chráněnec" Tomáš Kadlec.

Němcová a služební vůz  Místopředsedkyně ODS Němcová neoprávněně používala služební auto, jímž jezdil její syn. Používání služebního auta s řidičem i bez něj nejvyšším parlamentním funkcionářům umožňuje zákon o platech ústavních činitelů. Proto Němcová podle Práva nevidí žádný problém v tom, že ač neřidička, využila možnosti mít i druhé, referentské služební auto.

Aféry P.Němce (US DEU)

Případ katarského prince

Nejvíce kontroverzí v době jeho působení na Ministerstvu spravedlnosti vzbudily spory kolem předání trestního stíhání příslušníka katarské královské rodiny Hámida bin Abdala Sáního, který byl v České republice trestně stíhán pro pohlavní zneužívání do Státu Katar. S tímto sporem souviselo i odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Němec se osobně zasazoval o předání Sáního do Kataru. To bylo v rozporu s názorem nejvyšší státní zástupkyně i odborníků ze samotného Ministerstva spravedlnosti[. Němec se proto obrátil na Nejvyšší soud České republiky, který jeho postup označil za zákonný. V době svého působení na ministerstvu Němec v arabských emirátech pobýval, v roce 2005 měl dokonce v Dubaji svatbu, což bylo mnohými chápáno jako potvrzení jeho úzkých vazeb na tuto oblast.

Nehospodárné nakládání se státním prostředky

Po odchodu z funkce vyšlo v rámci finanční kontroly provedené Ministerstvem financí najevo, že někteří vysocí úředníci ministerstva, včetně samotného Pavla Němce, měli nepřiměřeně vysoké telefonní účty, a zjištěny byly i četné další případy nehospodárného nakládání se státními prostředky.

Podíl na krytí situace na právnické fakultě v Plzni

V roce 2005 informoval advokát Karel Jelínek nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, že fakulta zneužívá své postavení. Benešová dala svým podřízeným příkaz, aby podezření vyšetřili. Vyšetřovat však ani nezačali. Benešovou pár dní poté odvolala Paroubkova vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Neprůhledné zakázky na ministerstvu obrany  Americké vládě se nezamlouvalo, že česká armáda za vlády ČSSD nakupuje miliardovou vojenskou techniku, aniž by vyhlásila výběrové řízení. Velvyslanectví USA v Praze už kvůli tomu napsalo dopis Ministerstvu obrany. Armáda koncem rozhodla, že si do své výzbroje pořídí dělostřelecký radiolokátor Arthur za více než 1,5 miliardy korun a přenosný raketový komplet RBS-70 za více než miliardu. Úřad ministra Karla Kühnla (US-DEU) přitom oslovil vždy jednoho výrobce - švédské firmy Ericsson a Saab.Podvod na ministerstvu financí

Aféra senátora Nováka  Bývalý senátor Alexandr Novák byl souzený kvůli obvinění z korupce. Přesto jako člen týmu ODS jednal o složení nové vlády Ústeckého kraje. Oznámil to senátor za ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera. Alexandr Novák, který sám sebe prezentuje jako soukromou osobu, má ve skutečnosti vliv, jehož rozsah je obtížné dohlédnout

Exsenátor Novák vydělal na plynu, dohady o spekulaci s pozemky odmítá.  Koupil na Mostecku zdánlivě bezvýznamný pozemek - a najednou se ukázalo, že právě tam má vést plynovod. A za to plynaři dobře platí.  

 

Aféra Olovo je politický skandál, který vypukl v květnu 2000. Reportéři MF DNES přinesli informaci, že mezi poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana vznikl materiál nazvaný Olovo, který měl zdiskreditovat ministryni školství Petru Buzkovou (chemická značka olova Pb se shoduje s iniciály jmenované). Spis mimo jiné obsahoval smyšlené pomluvy o tom, že se Buzková živila prostitucí, týrala svou malou dceru nebo že spolupracovala s StB. Vedení ČSSD odmítlo, že má se spisem cokoli společného, stejně se vyjádřil i šéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Zlom nastal v srpnu 2000, kdy jiný Zemanův poradce, Zdeněk Šarapatka, na policii vypověděl, že autorem Olova je Vratislav Šíma. ČSSD

 

Opencard  V aféře figurují představitelé pražské ODS v čele s P.Bémem. Rámcový akční plán rozvoje informatiky počítal předběžně s celkovými náklady na Opencard od roku 2005 do roku 2008 ve výši 89,2 milionu korun.. Skutečné náklady se však do března 2009 blížily 800 milionů Kč (z toho 504 milionů vynaložilo město, 217 až 232 milionů Dopravní podnik hl. m. Prahy, 40 milionů ROPID, nulové náklady vykazovala Městská knihovna) a dalších 225 milionů mělo město podle tehdejších informací vydat do konce roku 2009, takže celkové náklady v té době byly odhadovány na 1 miliardu.
Aféra s firmou Haguess
Na podzim 2009 bylo auditem zjištěno, že celý projekt je pro město Praha nevýhodný a zisky jdou soukromé firmě Haguess a dalším 7 firmám, které mají neprůhlednou vlastnickou strukturu a z nichž některé (například Chrisi Praga a Grand Princ) mají více či méně přímou spojitost s Romanem Janouškem

Na projektu Opencard vydělávali stále stejní podnikatelé

Prodělečný projekt Opencard mohl být poradenskou společností už na samém začátku nastaven tak, aby zakázku získala spřízněná firma. Ukazují na to skutečnosti, které MF DNES zjistila při pátrání v magistrátních materiálech a v obchodním rejstříku. Politici i pražský magistrát ale stále mlčí.

Firmy u Opencard

Accenture (zakázka 1,1 mil. Kč) - cenové posouzení Opencard

Iquap (zakázka 2,3 mil. Kč) - analýza v oblasti využívání multifunkčních karet

Deloitte (podíl na 31mil. zakázce) - řízení projektu, konzultace

Řanda Havel Legal (podíl na 8milionové zakázce) - právní služby

Rowan Legal (cca 35 tisíc) - právní služby

MonetPlus (zakázka 3,4 mil.) - podpora PKI appeltu (el. podpisy)

XEOS (podíl na 0,9 mil.) - konzultační služby

Allsahre (zakázka 2,4 mil.) - sestavila business plán

Haguess (zakázka 418 mil.) - hlavní dodavatel projektu

Mark/BBDO (podíl na 23 mil.) - poradenské služby

 

Aféra Patrik OulickýJako majitel stavební firmy působící na Ústecku bohatne Patrik Oulický na mnohamilionových veřejných zakázkách. V ODS je považován za šedou eminenci s vlivem na regionální i státní úrovni. A umí se postarat i o své bydlení. Načerno postavil na území CHKO České středohoří obří rodinné sídlo. Stavební úřad mu zřejmě nenařídí  zbourání.

Pandury

Role ODS v kontraktu
1. Kabinet Mirka Topolánka nastupuje s tím, že zakázka je pochybná a že je třeba ji zrušit. Podle Topolánka šlo o "evidentně zkorumpovaný projekt". Vláda kontrakt vypovídá.
2. Topolánek naléhá na lidoveckou ministryni obrany Vlastu Parkanovou, aby dala projekt kompletně na starosti svého prvnímu náměstkovi Martinu Bartákovi, který dnes sedí ve vládě za ODS. "Premiér měl obrovský zájem na tom, aby byl projekt převeden na Bartáka. Ten spěch jsem velmi cítila," říká nyní Parkanová. Topolánek to vysvětluje její tehdejší nerozhodností.
3. Vláda straší vypsáním nového výběrového řízení, nakonec se však žádné nekoná. Barták uzavírá novou smlouvu se Steyrem. Tentokrát na méně transportérů. Topolánek to vysvětluje tím, že v případě vypsání nového tendru by se Steyr obrátil k arbitrážnímu soudu. "Ušetřili jsme šest miliard korun. Zabránili jsme podezřelé zakázce i arbitráži," pyšní se Topolánek.
4. Při změně smlouvy se každý jeden pandur v tichosti zdražil o třicet milionů. Za zvýšení průměrné ceny může podle Bartáka to, že z původní zakázky vypadly méně vybavené pandury.
5. Bývalí vysocí manažeři Steyru tvrdí, že právě Barták byl dalším politikem, který se účastnil zákulisních jednání. Americký list Washington Times napsal, že z amerických ambasád v Praze a Bratislavě odešly do centrály FBI zprávy varující před korupcí při vyjednávání o nákupu transportérů. "Martin Barták by měl odejít a měl by být obviněn," píše autor článku Mark Ellenbogen, americký podnikatel žijící v Česku. "Informace o mé údajné roli v této kauze považuji za naprosto absurdní, nesmyslné a lživé," tvrdí Barták.
6. Otázka zatím bez odpovědi: Proč nebylo vypsané nové výběrové řízení, pokud se změnily podmínky soutěže?

Role ČSSD v kontraktu
1. Tajná smlouva mezi firmou Steyr a českým lobbistou Janem Vlčkem z prosince 2002 dokazuje úmysl rakouské zbrojovky ovlivňovat rozhodnutí českých politických špiček (jejich jména jsou dokonce uvedena jako předmět smlouvy).
Rakouská firma byla ochotna "konzultantům", jako byl Vlček, vyplatit za jejich služby provizi ve výši sedmi procent ceny zakázky, tehdy zhruba jeden a půl miliardy korun.
2. Bývalý vysoký manažer Steyru Wolfgang Habitzl řekl před skrytou kamerou, že 2 až 3 procenta z provizí byla určena pro politické strany.
3. Vypsání výběrového řízení na nákup obrněných transportérů schválila v roce 2005 vláda socialisty Stanislava Grosse. Nákup 260 pandurů od zbrojovky Steyr pak schválil následný kabinet Jiřího Paroubka a těsně po volbách kontrakt podepsal ministr Karel Kühnl (US).
4. Exmanažeři Steyru Habitzl a Herwig Jedlaucnik přitom zmínili právě Grosse a Kühnla jako účastníky zákulisního jednání. Oba to popírají. Manažeři se setkali prý i s Paroubkem. Ten si na to nepamatuje.
5. V té době pomáhaly Steyru získat lukrativní kontrakt dvě společnosti úzce napojené na ČSSD - firma Pamco zbrojaře a Grossova přítele Pavla Musely a Crane Consulting. Tato firma lobbisty Andreje Surňaka připravovala za "vlády" Grosse pro ČSSD volební kampaň.
Socialisté se sice s Crane Consulting po sérii neúspěšných voleb v roce 2004 rozešli, Paroubek však přiznává, že se potkával se Surňakem dál. Posledním důkazem je setkání v květnu 2006 v Kramářově vile, kdy už Steyru šlo o jediné - aby se smlouva, schválená Paroubkovou vládou v lednu 2006, podepsala.
"Pan Surňak se mnou v letech 2005 až 2006 konzultoval postup ve volební kampani ČSSD," vysvětloval schůzky Paroubek. Crane Consulting přitom už dva roky nebyl v obchodním vztahu s ČSSD.
Zajímavým detailem je, že krátce po setkání se Surňakem Paroubek veřejně vyzval Kühnla, aby neotálel s podpisem kupní smlouvy na nákup pandurů. Kühnl poté podepsal.
6. Paroubek se zamotává do vlastních vyjádření: O Steyru podle svých slov s Crane Consulting nejednal. Prý mluvili o volební kampani. Druhý den však řekl, že o čem se přesně bavili, si nevzpomíná. Za kampaň jim tehdy neplatil.
Stejně tak Paroubek dnes říká, že on by neměl Kühnlovu odvahu kontrakt po volbách podepsat. A bylo prý fajn, že ji další vláda vypověděla. Jedním dechem však dodává, že smlouva byla v naprostém pořádku a nebyl důvod ji nepodepsat.
7. Klíčové otázky tedy znějí: Dostali Musela se Surňakem od Steyru za vylobbování obchodu provize? Jak s nimi naložili? A skutečně přeposlali část stranám? Politici tvrdí, že ne.
A Musela se Surňakem? Ten první si na nic nepamatuje, protože v roce 2008 utrpěl vážný úraz při tajemném pádu z posedu, po němž má doživotně poškozený mozek. A ten druhý odmítá k obchodu cokoliv říct. Stejně jako jeho společníci.
"Nebudu se vůbec vyjadřovat. Nechci skončit jako Pavel Musela," napsal MF DNES jeden z účastníků schůzek s Paroubkem.

 

Pardubická ODS    Pohled na osazenstvo speciálu, který zamířil na Ligu mistrů do Madridu, odhaluje, jak moc se v Pardubicích provázal byznys a politika. V letadle seděli čtyři zástupci radnic a pět podnikatelů. Na první pohled však není zřejmé, kdo je kdo. Všichni účastníci zájezdu za bezmála milion korun mezi sebou čile obchodují.

Za výlet tryskáčem na fotbal ODS pardubické radní jen napomenula

Žádný tlak na odvolání z funkcí, žádná pohrůžka nenominováním do příštích voleb, žádné další sankce. Oblastní rada ODS původně pardubického radního Jaroslava Kňavu i starostu Rosic nad Labem Milana Tichého za jejich problematickou cestu soukromým tryskáčem na fotbal do Madridu - placenou místními podnikateli - jen mírně pokárala. Přijala usnesení, že oba pánové svým jednáním poškodili dobré jméno strany. Nakonec ale kvůli výletu do Madridu odchází z vedení pardubické radnice dva muži, z rady města Pardubic občanskodemokratický radní Jaroslav Kňava a kvůli pochybnému zadání veřejné zakázky za 2,7 milionu končí ve vedení města i náměstek primátora za ODS Jan Kislinger.

 

Aféry J.Paroubka (předseda ČSSD) Píšu jich jen pár. Ostatní najdete v rubrice „Životopisy vyvolených - Jiří Paroubek"

 CzechTek  Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) nařídil ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie postupovala proti účastníkům technoparty CzechTek co nejrázněji.

Ďuričko a Paroubek. Pojí je toho dost

Pětapadesáté narozeniny oslavil Bohumír Ďuričko v cele vazební věznice. Dva dny před svou plánovanou oslavou totiž na jiné slávě zastřelil syna Paroubkova osobního přítele a člena ČSSD V.Kočky, provozovatele Matějské pouti, Václava Kočku mladšího. Udělal to na křtu knihy Jiřího Paroubka, který měl jak s kontroverzním Kočkou, tak s agentem StB Ďuričkou velmi blízké vztahy. Paroubka tím nepotěšil.

Paroubkovy StBácké metody - focení odpůrců - Jiřímu Paroubkovi se nelíbila skupinka lidí, kteří protestovali proti jeho účasti na slavnosti ke 160. výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka. Šéf ČSSD  navedl svého fotografa, aby odpůrce nafotil. ČSSD připouští metody StB: Ano, odpůrce si fotíme

Paroubkův poradce Dimun se scházel s Pitrem  Bývalý mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun, který nyní působí jako mediální poradce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, se scházel s podnikatelem Tomášem Pitrem, který byl odsouzen za daňové delikty. Informoval o tom dnes Český rozhlas 1 - Radiožurnál (ČRo).

Paroubek hradil osobní spory ze státních peněz Úřad vlády si za premiérování Jiřího Paroubka platil služby právníků Miroslava Jansty a Petra Topinky, třebaže část jejich úkolů zaplacená ze státních peněz s agendou vlády přímo nesouvisela. Píšou to Lidové noviny s odvoláním na smlouvy právníků s úřadem vlády. Stát právníkům za jejich služby včetně těch, které se týkaly úzce Paroubka osobně či ČSSD, zaplatil celkem přes 900.000 korun. Paroubek na tom ale nevidí nic špatného. "Kdybych nebyl předsedou vlády, tak by si mě asi Šíp nevšímal. Takže nevím, proč bych to měl řešit jako osobní spor," řekl.

Časopis Trend Paroubkův časopis
Společnost Willyho Brandta a Bruna Kreiského vznikla v roce 1993. Od té doby vydává časopis Trend. Ten původně sloužil jako stranická platforma odpůrců Miloše Zemana. Vycházet však nepřestal, ani když se stal Paroubek předsedou ČSSD. Časopis, který se zabývá politikou, má pětitisícový náklad. Paroubek říká, že je financován z inzerce. Zároveň na stránkách časopisu vyzývá čtenáře, aby společnosti darovali peníze.

Podle iDnes v naprosté většině vydaných čísel žádná inzerce není. Paroubek zveřejnil část údajů o financování časopisu, údaje o inzerentech a sponzorech za léta 2006 a 2007. Paroubek nechce prozradit, kdo financuje jeho časopis,  ani s kým ho vydává.

 

Výhodné koupě pozemků a nemovitostí  Z.Paroubkové   Podezřelá koupě penzionu a tajemní sponzořiMilionové kšefty před rozvodem

Jen tři dny po oznámení rozvodu, kupuje Zuzana přes svoje občanské sdružení, které pomáhá dětem z dětských domovů, za 5,2 milionu korun penzion na luxusní adrese v Krkonoších. Že by vyrovnání manželů?

Když Paroubek oznamoval rozvod se Zuzanou, dušoval se, že ji zabezpečil. Nikdo tehdy netušil jak. Až nyní Mf Dnes upozornila na to, že občanské sdružení Paroubkové - Pomoc pro budoucnost našim dětem -koupilo penzion v Malé Úpě s výhledem na Sněžku. Nedaleko by měl už brzy vzniknout lyžařský areál. I to dělá z penzionu lukrativní nemovitost. Její reálná cena by měla být podle odborníků mnohem vyšší než 5,2 milionu."Penzion je samozřejmě určený pro budoucí rekreaci dětí z dětských domovů," reagovala Paroubková na dotaz MfD, co hodlá s chatou dělat. Otázku Blesku, jak k penzionu přišla, nechala bez odpovědi. Penzion totiž sdružení koupilo od společnosti Speel Praha s.r.o. Ta je napojena na Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze, jemuž Paroubkova vláda těsně před koncem svého mandátu 'za hubičku' přiklepla letiště u Prahy.

 

Sponzorská aféra Z.Paroubkové    Paroubková dostala 250 tisíc od spolumajitele kasin 

Další, tentokrát vídeňský sponzor, kterého Jiří Paroubek osobně přesvědčil, aby přispěl sdružení jeho manželky, v pondělí promluvil. A z jeho slov vyplývá, že charita Zuzany Paroubkové nebyla financována úplně běžným způsobem.

Loni na jaře zavolal Paroubek ještě coby premiér rakouskému podnikateli Eduardu Harantovi. Sháněl sponzory, kteří by přispěli jeho ženě na charitu.

Harant se s Paroubkovou v dubnu sešel a daroval jí podle svých slov "něco do půl milionu korun". Problém byl v tom, že Paroubková tehdy ještě žádné sdružení neměla. Založila ho až v červenci. Paroubek ve svém prohlášením napsal, že čtyři sta tisíc korun. Jeho exmanželka však v deníku Aha! uvedla, že šlo o méně.

"Pan Harant mi věnoval sto tisíc korun," sdělila deníku. Otázka, kdo z nich mluví pravdu, bude zajímat i finanční úřad. Zuzana Paroubková totiž převzala peníze dřív, než založila občanské sdružení, a tak musí z daru odvést darovací daň. "Jsem přesvědčen, že dar zdanila. A pokud ne, nehledal bych v tom úmysl, ale spíše opomenutí," napsal Paroubek"Nevěděla jsem, že to musím udělat. Už jsem pověřila daňaře, aby mi vše připravil. Dám to co nejdříve do pořádku," omlouvá se. Paroubkové se nelíbí, že její bývalý muž zveřejnil jména dvou sponzorů, kteří jejímu sdružení poslali peníze.

A dalších dvanáct mecenášů, kteří jí poslali celkem téměř třináct milionů korun, tají. 

Už i kolegům Jiřího Paroubka zřejmě začalo vadit, jak jeho bývalá žena tají své sponzory. Sociální demokracie ji vyzvala, aby okamžitě zveřejnila, kdo podporuje její občanské sdružení milionovými částkami. A co když neposlechne?

Jako by Sobotka tušil, jak u Paroubkové s žádostí pochodí, slibuje už dopředu, že raději rovnou změní zákon.

 

Aféra peněz z medvěda 2010  Poslanci sněmovního rozpočtového výboru přidělili v rámci takzvaného porcování medvěda v roce 2006 a 2007 celkem 25 milionů korun prostějovské firmě PV Real na výstavbu neziskového sportovního centra v Harrachově. Státní dotace ale skončily v luxusním krkonošském hotelu, který je na prodej za 120 milionů korun. Sportoviště pro veřejnost dodnes postaveno nebylo. Někdejší majitelé firmy PV Real postavili vedle hotelu ještě tři apartmánové domy. Jeden byt si tady v roce 2006 koupil tehdy
devatenáctiletý syn bývalého poslance ČSSD Michala Krause. Loni v listopadu si ve stejném domě koupil byt i sám Michal Kraus, který ve sněmovně pracoval jako předseda rozpočtového výboru a na rozdělování státních dotací měl velký vliv. Poslaneckého mandátu se před čtyřmi lety po aféře s investicemi v Ghaně vzdal. (viz.Kakaová aféra)


 Aféra "Pět na stole v českých"Případ stojí na odposleších z léta 2005  Zdeněk Doležel (pozn. bývalý ředitel kabinetu předsedy vlády S. Grosse a později J. Paroubka) si říkal o úplatek. Ten na skryté kameře (lobbistovi Spyrovi) navrhoval, že "se sejdou u lesa a na stole bude pět v českých". Spyra do protokolu potvrdil, že Doležel si o pět milionů říkal a že to nebylo poprvé, protože o stejnou částku ho žádal už před tím za to, že zprostředkuje schůzku mezi Grossem a Spyrovým "šéfem", podnikatelem Tomášem Pitrem. V dubnu 2004 česká vláda schválila prodej státního podílu (63 procent) v petrochemickém holdingu Unipetrol polskému ropnému koncernu PKN Orlen. Privatizace se uskutečnila v roce 2005, PKN Orlen za majoritní podíl v Unipetrolu zaplatil zhruba 14,7 miliardy korun.

Ještě před privatizací Unipetrolu Agrofert a PKN uzavřely smlouvy, podle nichž měli Poláci po dokončení privatizace přenechat Agrofertu celkem pět společností. Šlo o podíly ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol. Polský koncern však v únoru 2006 uvedl, že od smluv odstupuje s tím, že jsou pro něj nevýhodné

V květnu 2007 protikorupční policie obvinila polského lobbistu Jacka Spyru a podnikatele Tomáše Kejlu (zemřel v listopadu 2007) z pokusu o podvod. Spyra údajně nabízel Babišovi, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho možnou kriminalizací či vyšetřováním v Polsku okolo privatizace Unipetrolu. Agrofert na něj proto podal trestní oznámení. V dubnu 2008 podle tisku státní zástupkyně obžalovala Spyru v této kauze z pokusu o podvod.

Aféra Platební agentura   2002 - 2003 Platební agentura je nezbytná pro rozdělování zemědělských dotací v zemích EU. Ještě v roce 2002 tehdejší ministr zemědělství Jan Fencl tvrdil, že v jejích přípravách je ČR na špici mezi kandidátskými zeměmi. Jeho nástupce Jaroslav Palas pak ovšem ohlásil obrovské zpoždění a kvůli časové tísni nezvolil pro výběr firmy v roce 2003 standardní výběrové řízení. Nikdo neprokázal, že časová tíseň skutečně nastala. Konkurenční firmy tvrdily, že by zakázku za půl miliardy korun zvládly levněji (pozn. podle Respektu byl Palas v podezření z převzetí úplatku ve výši 7 miliónů dolarů).

Aféra Splátky dluhu z Peru  Policejní protikorupční služba vyšetřovala rozsáhlý podvod na ministerstvu financí. Pátrala, kam zmizelo 46 milionů korun. Byly to peníze vymožené z Peru jako splátka dluhu. Peníze byly z účtu ministerstva financí ve spolupráci s některými úředníky převedeny na účet soukromé firmy Anper, která je spřízněná s bývalým náměstkem ministerstva Ladislavem Zelinkou

 

Zakázky na policejním prezidiu Podezřelé zakázky na policejním prezidiu  Podezřelé veřejné zakázky na policejním prezídiu přiměly státního zástupce k novému obvinění. Stíhaným je Vladimír Pavlík, úředník, který ročně rozhodoval o obchodech za 50 miliónů korun. Kvůli hospodářským machinacím musel prezident Jiří Kolář odvolat klíčové spolupracovníky už před čtyřmi lety. Ti noví nyní čelí obdobným obviněním. Celkové škody zatím inspekce ministra vnitra vyčíslila na 20 miliónů, žalobce obvinil pět Kolářových spolupracovníků. 
Aféra R.Polmy   Když policisté 17. listopadu 1989 brutálně zbili studenty na Národní třídě, byl u toho i muž jménem Radek Polma. Ten je nyní na čtvrtém místě liberecké kandidátky ČSSD, a má tak velkou šanci, že se dostane do Poslanecké sněmovny. Polma se účastnil policejní listopadové akce jako člen pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti. Na seznamech Archivu bezpečnostních složek má tehdy devatenáctiletý strážmistr Polma pořadové číslo 129.
"Zasahoval v hlavní skupině přehrazující Národní třídu od Václavského náměstí. Jedná se o kordon, na který posléze demonstranti narazili a jenž provedl hlavní rozháněcí zákrok," uvedl Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.
V ČSSD se Polma dostal na post místopředsedy bezpečnostní komise.

 

Aféra Pozemkový fond (viz.Zgarba) Aféra s lukrativními pozemky, které získali spekulanti. Stalo se tak na návrh ministra Petra Zgarby. Byl metodou převodu lukrativních pozemků v Uhříněvsi i jinde prostřednictvím změny výdeje náhradních pozemků, schválené Prezidiem Pozemkového fondu ČR (PF), porušen zákon?

Kdepak. Nebylo to zapotřebí, protože PF si sám uzpůsobil zákon k tomu, aby mohla transakce proběhnout. Výsledek? Osoby, které měly možnost pozemky získat, mohly zbohatnout o miliardy korun a o tyto prostředky naopak mohla zchudnout státní kasa, protože převáděné parcely byly pozemky státní, spravované pozemkovým fondem.

 

"Mlátička" Pavel Přibyl  Když 4. srpna skládala vláda S. Grosse slib do rukou prezidenta, stal se novým vedoucím Úřadu vlády Pavel Přibyl. Před listopadem 1989 byl velitelem roty u pohotovostního pluku, policejní jednotky, která brutálně potlačovala protirežimní demonstrace. Proti představě, že by takový člověk vystupoval jménem vlády, se vzedmula vlna odporu. Přibyl se hájil tím, že "jen" plnil rozkazy. Přibylovi zlomilo vaz zjištění, že jeho lidé v roce 1989 demonstranty nejen rozháněli, nýbrž odpůrce také surově mlátili..

 

Dění okolo Davida Ratha

Filip Bušina, jenž spolurozhodoval o miliardových investicích do nemocnic ve Středočeském kraji, byl pro svého šéfa Davida Ratha i pro ČSSD velkým problémem. Protože je Bušina,  stíhán za účast na stamilionových daňových únicích, pozastavil své členství v ČSSD a vzdal se i postu investičního náměstka středočeských nemocnic. Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina má údajně velmi blízké vztahy nejenom s firmou Executive Project Group (EPG), ale také se společností Stavby, a. s. Firma EPG přitom za poslední rok zadala společnosti Stavby, a. s. veřejné zakázky za 600 miliónů korun.

Rath obhajuje výstavbu jídelny pro neexistující školu

Jídelna pro neexistující školu - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) obhajuje výstavbu jídelny základní umělecké školy v Hostivici u Prahy. Podle Mladé fronty Dnes chtějí krajští radní na stavbu poskytnout 60 milionů korun. Žádná umělecká škola v obci, kde Rath žije, nestojí. Za podobnou částku přitom měl být opraven dětský domov v Pyšelích na Benešovsku, ale rada kraje schválenou dotaci zrušila.

Reklama z krajských peněz - Chcete příspěvek od Středočeského kraje? Propagujte Davida Ratha. S tímto postupem se setkal starosta Zvole u Prahy, který žádal od kraje peníze na červnové oslavy založení hasičského sboru. Ke slíbeným penězům přišel i instruktážní e-mail, v němž kraj nařizoval na akci vyvěsit plakát se sloganem: "Pořádáno s přispěním hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha."

Hostivice  Rathova velká malá domů? Mohl to být rekord. O Hostivicích u Prahy se při rozdělování poslaneckých „dárků" pro regiony mluvilo hned čtyřikrát. Městečko hrálo celkem o dvě stě miliónů korun. A při každém návrhu si poslanci mezi sebou špitali: pozor, zase rathovina.

 

Rumová aféra    Kauza se u soudů táhla deset let. Podle obžaloby skupina v roce 1992 koupila přes půl milionu lahví rumu. Deklarovali je jako zboží pro export, na které se nevztahovala daň z obratu. Sedmdesát kamionů alkoholu ale rozprodali na padělané doklady v Česku. Stát tak přišel asi o 60 milionů.

Případem se již v roce 1995 začal zabývat Krajský soud v Ostravě, který vyměřil tresty od tří do osmi let vězení. V únoru 1996 ale Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil kvůli procesním chybám a nařídil nový proces. Rumová aféra v roce 1993 mířila i do špiček ministerstva vnitra, policie a tehdejší generální prokuratury. Tvrzení některých svědků, že do daňového úniku jsou zapleteni lidé z ministerstva vnitra, policie či prokuratury, se ale neprokázala.

 

 

Aféra Rybenor   Na pochybném konkursu vydělali lidé spojení s ODS. Tržní hodnota společnosti Rybenor, která fabriku vlastnila, dosahovala 170 miliónů, noví majitelé ji získali za pouhých devět miliónů korun.Norské ryby, páchnoucí českou korupcí.

Aféry kolem I. Řápkové

Pronájem Kamencového jezera, které je vyhledávaným místem k odpočinku. Vedení města rozhodlo, že areál rozšíří za tři čtvrtě miliardy korun z evropských fondů. Areál pronajalo za výhodných podmínek na padesát let soukromé firmě.

Exekuce sociálních dávek   Primátorka Chomutova Ivana Řápková spustila exekuci sociálních dávek. Podle ní nešlo o nic jiného, než o urovnání letitých dluhů. Později  krajský soud rozhodl, že exekutor postupoval nezákonně, peníze musí lidem vrátit.

Řápková si přilepšila v dozorčích radách o půl milionu

Podle vyjádření ministerstva financí, pod které České aerolinie spadají, jmenoval Řápkovou do dozorčí rady resort dopravy. "Formálně jsme ji sice jmenovali my, ale návrh přišel od tehdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Řápková ve funkci, kterou zastává od listopadu 2006, zůstává i poté, co její stranický a regionální kolega Řebíček na ministerstvu skončil. Chomutovská primátorka je v radě ČSA zároveň členkou výboru pro personální záležitosti a odměňování.

Titul Řápkové  Nad studiem chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) na plzeňské právnické fakultě visí další velký otazník. Na semináři trestního práva se za tři semestry ani jednou neukázala. Přesto má z tohoto předmětu tři zápočty a zkoušku.

Aféry Aleše Řebíčka

Firma Viamont, začala po nástupu Řebíčka do čela ministerstva získávat mnohem větší objem veřejných zakázek, než dříve. Řebíček přitom tvrdil, že s firmou zpřetrhal vazby. Jeho oznámení o majetku, které podal v souvislosti s novou normou, však svědčí o opaku. Podle nového majetkového přiznání dostal exministr dopravy Aleš Řebíček za třetinový podíl ve stavební a dopravní firmě Viamont 260 milionů korun.

Firma Viamont se loni přesvědčivě vyšvihla mezi českou stavební špičku. Čistý zisk víc než 293 milionů, 25 vítězství v soutěžích o veřejné zakázky. Radost z těchto čísel může mít i bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS, který stál u začátků Viamontu. Zajímavé je, že právě za jeho ministrování zažila kdysi regionální firma opravdový boom. HN spočítaly, že za dobu, kdy se Řebíček pohybuje v politice, dostal Viamont zakázky za přibližně 14 miliard. A to často od státních podniků spadajících právě pod ministerstvo dopravy.

Řebíček pracoval pro Pitrovu Setuzu

Ve spise Olej, který mapoval aktivity kmotra podsvětí Františka Mrázka a uprchlého Tomáše Pitra, se už v roce 2004 objevilo jméno Aleše Řebíčka, pozdějšího ministra dopravy. A to jako člověka, který byl v kontaktu přímo s Pitrem.

Prodej Viamontu mohl být fingovaný   Protikorupční policie se zabývá prodejem akcií firmy Viamont, kterou spoluvlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Trestní oznámení podalo ministerstvo financí kvůli finančním operacím ve výši 900 milionů korun. Policie zkoumá, jakou měl Viamont v době prodeje hodnotu a zda prodej Řebíčkova podílu ve Viamontu nebyl fingovaný. Pracovníci ministerstva i Řebíček se k případu odmítli vyjádřit.

 

 

Aféra Sobotka- Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka přiznal, že ke spoření na luxusní byt v Praze-Stodůlkách, který koupil za více než sedm milionů korun, zneužíval i poslanecké náhrady, jež jsou určené na jiné věci, třeba na dopravu a bydlení zákonodárce.

 

Skandály Karla Srby

  • červenec 2002: Karel Srba (pozn. bývalý tajemník Jana Kavana na ministerstvu zahraničí) byl zatčen a obviněn z přípravy nájemné vraždy novinářky.
  • srpen 2002: Policie přišla s prvním obviněním kvůli korupci v souvislosti s rekonstrukcí ambasád. Srba měl brát úplatky za zprostředkování zakázek pro ministerstvo.
  • červen 2003: Českobudějovický soud poslal Srbu na osm let do věznice za přípravu vraždy.
  • říjen 2003: Vrchní soud v Praze definitivně potvrdil bývalému úředníkovi odsuzující verdikt.
  • únor 2004: Srba byl obviněn za pro stát nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě.
  • květen 2004: Policie Srbu začala stíhat za podvod spáchaný při rekonstrukci Konferenčního centra Štiřín.

 

Aféry pana Šloufa

Kam se člověk otočí, zahlédne alespoň stín tohoto pána.

Bankrot H-Systemu

Vydírání státního úředníka v případu Štiřín

Vznik pamfletu Olovo, šířícího pomluvy o sociálnědemokratické političce Petře Buzkové, Zadrhnutá restrukturalizace Českých drah

Privatizace bank a státních podniků

Destabilizace českých bezpečnostních složek

Sporné řešení ruského dluhu

Kauza Chemapol

Pád IPB

Problematická cesta českých podnikatelů do Husajnova Iráku

Podvody Karla Srby, sekretáře šéfa české diplomacie

Státní zastupitelství 2007 Miroslav Šlouf si od října do poloviny prosince celkem osmačtyřicetkrát telefonoval s Josefem Pavlíkem, šéfem sekretariátu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Bylo to v době, kdy zastupitelství řešilo mimo jiné kauzy biolíh nebo vyšetřování předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Tajemná schůzka Šlouf-Weigl   Pár dní před volbou prezidenta se v pražském hotelu Savoy odehrály nejméně dvě důvěrné schůzky mezi kancléřem nynější hlavy státu Jiřím Weiglem a kontroverzním Zemanovým poradcem Miroslavem Šloufem

Mrázkův přítel  Lobbista ČSSD M.Šlouf potvrdil, že byl přítelem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka

Schůzka 14. května 2002  Ve Fotbal klubu na pražském Strahově nad pivem a obloženými chlebíčky se sešli premiér Miloš Zeman, kontroverzní podnikatel Radim Masný, různí bývalí představitelé předlistopadové KSČ (jako třeba poslední předseda SSM a nyní vlivný lobbista Martin Ulčák), sociálnědemokratičtí poslanci a ministři (například Robert Kopecký či Petr Lachnit), a samozřejmě Miroslav Šlouf. Tento bývalý komunistický funkcionář a současný poradce premiéra Zemana se domluvil s bývalým novinářem Josefem Petrů, že o něm napíše oslavnou publikaci a to se zde slaví. Takřka v tu samou chvíli, kdy Zeman bouchá šampaňským a polévá Šloufovu tvář na obálce knihy, dochází k utajenému setkání předsedy ČSSD Vladimíra Špidly s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem. Ten chce slyšet především jednu věc: Bude i pro vás pracovat Miroslav Šlouf? Vladimír Špidla říká jasně, že ne. Velvyslanec odpovídá, že je to dobře, protože Šlouf pro ambasádu představuje bezpečnostní riziko.

Aféra Štiřín (Srba a Tomšovicová) 1999 - 2000 Barokní zámek ve Štiříně, spojený od dob Miloše Zemana s vyděračskou aférou z nejvyšších kruhů a tajně namontovanými štěnicemi. Předražené zakázky z roku 2002 se týkají úřadů v Alžírsku a Keni. Výběrová řízení pro ministerstvo pořádala firma Certos. Vítězné společnosti byly stanoveny předem, za úplatu měly vyhrát Block a Avers. Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové vznikla škoda při navýšení 8,73 miliónu korun. Ta přitom mohla být o dalších 19,7 miliónu vyšší, pokud by se uskutečnila i další zakázka v Chorvatsku. Z ní ale nakonec sešlo kvůli nevystavenému stavebnímu povolení.

 

Machinace, lobbing okolo "stravenek"   Premiérův pobočník Marek Dalík a lobbistická firma No comment!, která pomáhala prosadit daňové výhody pro zaměstnanecké stravenky, mají mnohem užší vazby, než se dosud tušilo. Firmu dva roky vlastnil blízký Dalíkův spolupracovník a nynější ředitel jeho agentury New Deal Communications Petr Juklíček.

Za vrácením „stravenek" do reformního balíku veřejných financí možná nestáli odpadlíci Melčák s Pohankou, jak se všeobecně myslelo, ale zřejmě lobbistická skupina. A má za to vyinkasovat skoro tři miliony korun.

 

Aféra TelSource (Telecom) 1991 - 1999  Po dvou letech od revoluce vláda vydala svoje resumé představ, jak naložit s telekomunikacemi v ČR a tyto představy započla aplikovat.

Součástí těchto představ byla privatizace SPT Telecom jako jediného provozovatele obecně dostupných telekomunikačních sítí.

V roce 1997 začaly Lidové noviny na titulní stránce přetřásat skandál s údajným dvousetmilionovým úplatkem, který měl na švýcarské konto ODS složit TelSource. Podobné informace o úplatcích vedoucí k nejrůznějším špičkám TelSource a ODS proskakovaly od té doby pravidelně a situace došla tak daleko, že se úplatkářskou aférou začal zabývat i nizozemský parlament a i v České republice byla ustavena parlamentní komise.

 

Aféry V. Tlustého

Dům 1997 -  Předseda poslaneckého klubu ODS a její stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (jen tak mimochodem bývalý člen KSČ) stále tají, od koho pocházejí peníze, za které si se svou ženou postavil dům ve Slaném na Kladensku.

Úvěry 2004 -2005  Manželka poslance ODS Vlastimila Tlustého dostala od První městské banky úvěr 20 mil. Kč Banku ovládá PPF. Tu určila konsolidační agentura, kde Tlustý šéfuje dozorčí radě, jako vítěze výběrového řízení. V něm PPF získala pohledávky za více než miliardu Kč Společnost JMTCZ, v jejímž představenstvu je i Tlustého žena a v jejíž dozorčí radě je Tlustého otec předsedou, dostala loni od První městské banky úvěr 20 mil. Kč.

Výřivka (Morava) 2007 - "kompromitující fotky" Tlustého s dívkou ve vířivce. Výsledně sestříhaná reportáž ukázala, že nápad na falešné materiály nadhodil Kroupa. Tlustému se zalíbil a aféru sehrál s evidentní chutí - nechal se vyfotografovat s najatou dívkou (jakoby in flagranti). Nastrčené fotografie, novináře-provokatéry a téma údajného vydírání politika politikem.

 

Aféra Petra Tolfa  Za půlmiliónový úplatek měl politik urychlit opravu zpackané stavb Úplatkářská aféra kolem plzeňského zastupitele a radního prvního městského obvodu za ODS Petra Tofla pravděpodobně souvisí se zpackanou stavbou městského objektu za 170 miliónů korun, jehož zhotovitele město ani po sedmi letech nepřinutilo závady odstranit.

 

Toskánská aféra 2009 Vypukla poté, co koncem července 2009 zveřejnil deník MF DNES reportáž o neformálním setkání vrcholových politiků s vlivnými lobbisty a podnikateli v toskánském letovisku Monte Argentario. Podle později zveřejněných fotografií trávili v malém přístavu Porto Santo Stefano dovolenou dvě skupiny politiků Občanské demokratické strany, ČSSD a podnikatelů. S generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Martinem Romanem se zde setkali bývalý premiér a předseda ODS Topolánek, lobbista Marek Dalík, bývalý ministrem dopravy Řebíčkem (ODS), bývalý náměstek ministra dopravy Jiří Hodač (ODS), šéf Spolchemie a generální ředitel Setuzy Martin Procházka a další. Ve stejnou dobu zde byl stínový ministr průmyslu a místopředseda ČSSD Milan Urban, který přijel na pozvání Vladimíra Johanese, lobbisty pracujícího pro ČEZ. Na fotografiích, které poskytl novinářům bývalý ředitel tajné služby Karel Randák, jsou obě skupiny zachyceny nezávisle na sobě v přístavu a na lodích, kotvících vedle sebe v přístavu městečka.

Setkání vyvolalo značný zájem novinářů a veřejnosti, neboť k němu došlo krátce po schválení kontroverzního zákona o emisních povolenkách, který firmě ČEZ bezplatně poskytuje povolenky k vypouštění skleníkových plynů v hodnotě desítek miliard korun.

Klíčovou roli v aféře podle médií sehrál i bývalý důstojník tajné služby Petr Bakeš, jehož nedávno soud shledal vinným v kauze Savoy, protože vynesl z hotelu video zachycující schůzku prezidentova kancléře s lobbistou před znovuzvolením Václava Klause. I fotografie z Toskánska měl pořídit právě Bakeš. 

 

Aféra Unipetrol    Česká vláda totiž prodala Unipetrol polské státní společnosti PKN Orlen a v Polsku se rozeběhlo rozsáhlé vyšetřování této transakce. Nové vedení polské firmy je totiž přesvědčeno, že to byl pro Poláky nevýhodný obchod, který provázela korupce. Podle Balického existuje podezření, že se při privatizaci Unipetrolu rozdal úplatek ve výši 42 milionů eur. A víte, kdo tento obchod organizoval? Zeptejte se Standy Grosse. Zajímavé je, jak všichni účastníci obchodu před vyšetřovací komisí najednou ztratili paměť. Do Česka přijde navíc 42 milionů eur, které se někde rozplynou. Nikdo nic nevyšetřuje. Zapomeňte.

 

Milan Urban

Aktér toskánské kauzy - Šéf ČEZ Martin Roman a místopředseda ČSSD Milan Urban se objevili na fotografiích z Toskánska ve společnosti šéfa ODS Mirka Topolánka a lobbistů. Roman se brání, že na stejné místo jezdí pravidelně. Urban si prý nechal doporučit místo k strávení krásné dovolené a stal se tak nechtěným aktérem celé kauzy.

Vlivný podnikatel Charouz - sponzoruje místopředsedu ČSSD

Místopředseda sociální demokracie Milan Urban, který aspiruje na to stát se v nové vládě opět ministrem průmyslu, udržuje úzké vztahy s kontroverzním podnikatelem Antonínem Charouzem. Místopředseda ČSSD a lídr kandidátky ve středních Čechách brázdí pod vlajkou Charouzova týmu už třetím rokem trati automobilového mistrovství České republiky. A za možnost jezdit ve voze Lamborghini Gallardo, jehož cena se pohybuje mezi 4 až 7 miliony korun, nemusel bývalý ministr Špidlovy, Grossovy i Paroubkovy vlády zatím zaplatit ani korunu. Dále také Charouz, který byl u pádu IPB, teď půjčuje superauto pro kampaň ČSSD

Obytný vůz Dodge Fleetwood nelze v Česku koupit, není ani registrován pro provoz na našich silnicích. Jediný, kdo se s ním nyní projíždí, je ČSSD. A to díky kontroverznímu podnikateli Antonínu Charouzovi.

 

Velrybářské aféry - Černé duše

ODS  Jením z prvních "velrybářů" byl podle spolustraníků starosta Prahy 5 Milan Jančík. Známější je ale buňka ODS v Dubí, která se rychle rozrostla o více než 300 členů. Měli podpořit Petra Gandaloviče. Za hlasy dostali až tři tisíce korun. Když pronesli v hospodě heslo "velrybář", měli zdarma oběd. Další problémy měla ODS v Českých Budějovicích nebo v Děčíně.

ČSSD
Největší skandál byl v Děčíně. Volební manažer Tomáš Horáček tu "najímal" desítky mladých za účast na rautech nebo projížďky v limuzínách,či na parníku. Dvěma mladíkům, kteří se na náborové akci nechali přijmout do děčínské ČSSD, píply na mobilu esemesky: "Budou limuzky, raut a různý jiný parádičky"… potřebujeme co největší účast stávajících členů a 30 nových členů. Tak doufám, že nezklamete." Noví členové museli sehnat partu lidí kteří budou za peníze hrát sympatizanty Jiřího Paroubka a gratulovat mu k narozeninám při cestě jeho zvláštního vlaku z Teplic do Litoměřic."Za dva dny vezmi deset lidí, Paroubek má narozeniny, pojedete s ním vlakem z Teplic do Litoměřic, kde bude pití a jídlo zadarmo," instruoval Horáček v polovině srpna jednoho z mladých socialistů, který si přál zůstat v anonymitě.

Kontrola ČSSD také zjistila, že jablonecká buňka ČSSD získala členy podvodem.

Černé duše byly i v Brně nebo v Teplicích. ČSSD v Ústeckém kraji je "proslavená" přijímáním desítek členů najednou.

Jiří Paroubek chtěl vždycky vidět důkazy, že se v ČSSD rozmáhají účelové nábory lidí a "černé duše". Teď má nejen důkazy, ale přímo svědka - redaktora MF DNES Martina Vokáče, který u sociálních demokratů v Praze 7 pracoval v utajení: už od května loňského roku. Vokáč mapoval, jestli a jak ČSSD ovlivňují "černé duše", tedy účelově nabrané členy, kteří mají před parlamentními i komunálními volbami posílit vliv jedné stranické kliky na úkor druhé. Vedení sociální demokracie přesto problém řešit nehodlá a celou kauzu přehrálo na krajskou organizaci strany.  "MF DNES nasadila agenta provokatéra. Tohle není férový způsob boje," ( právě institut agenta provokatéra navrhuje ČSSD ve svém protikorupčním balíčku) tvrdil manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, přestože reportér do dění ve straně nijak nezasahoval, zůstal v roli pouhého pozorovatele. Jiří Paroubek po boku Tvrdíka žertoval, "že jedinou černou duší byl pan redaktor". Tvrdík pak celou kauzu přehodil na krajskou organizaci v Praze.

V sociální demokracii v Praze 7 už zuří otevřená válka. Do jedné z místních organizací na jediné schůzi přibylo deset nových členů, aby posílila jedna z frakcí. Novopečení straníci pak pomohli zvolit nového předsedu Karla Klímu. Podle informací MF DNES přivedl nových deset zájemců známý podnikatel a člen místní ČSSD Václav Kočka. 

Vlivný sociální demokrat Karel Klíma z Prahy 7, která je z lanaření "černých duší" obviňována, přišel na schůzi před pár dny s výrokem, že mnohem větší problémy s nábory nových členů má Praha 5, jejímž členem je právě Jiří Paroubek. Řada místních členů otevřeně hovoří o velrybářích, kteří se snaží přepsat mocenskou mapu.

„Devadesát dva nových přihlášek bylo doručeno v říjnu a listopadu. Ani jeden z uchazečů mě osobně nekontaktoval, ani neoslovil, všechny přihlášky doručila členka a manželka bývalého člena, vyloučeného za porušování stanov ČSSD," řekla Právu Aubrechtová.

Ústí nad Labem - Vedení Mladých sociálních demokratů, kteří jsou nezávislým sdružením spolupracujícím s ČSSD, navrhlo zrušit svou pobočku v Ústí nad Labem kvůli podezřelým náborům členů. Za snahou o zrušení ústecké buňky je její listopadová schůze, kde podle zápisu počet členů vzrostl z 20 na 195 a přítomní se zavázali „rozšířit řady ČSSD do parlamentních voleb minimálně o 600 členů".

Paradoxně, přes veškerá prohlášení o boji s velrybářstvím, dnes vedení sociální demokracie otevřelo prostor, který účelové nábory do budoucna spíše podnítí. Ústřední výkonný výbor totiž zrušil stop stav, který přisuzoval hlasovací právo při přípravě kandidátek v nadcházejících volbách do obecních a městských zastupitelstvech jen členům, kteří byli přijati do 30. června tohoto roku.

 

Aféra Karel Vrba(zločinec funkcionářem ČSSD) Sociální demokraté na Ústecku, kde je volebním lídrem předseda strany Jiří Paroubek, mají v nejužším vedení muže, který byl dvakrát odsouzen za násilné trestné činy. Potvrzuje to jednak několik na sobě nezávislých zdrojů ze samotné strany a také dokumenty, do nichž měl deník Aktuálně.cz možnost nahlédnout. Datum narození uvedený v soudních spisech se shoduje s údaji ve stranické kartotéce. Karel Vrba dostal naposled v roce 2006 trest za loupež, výtržnictví a ublížení na zdraví. Před devíti lety, v roce 2000, byl pravomocně odsouzen krajským soudem v Ústí nad Labem k souhrnnému trestu na dva a půl roku vězení s podmínkou na 4 roky.

O Karlu Vrbovi se veřejně ví, že jde o člověka, který má za sebou dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví. Podle posledních informací po nuceném odchodu ze strany dál pracuje pro Paroubka.

Vrtulníkový Zaorálek Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek podle zjištění MF Dnes velmi často využíval ke svým cestám do Ostravy vojenského vrtulníku v salónní úpravě.
Zemanovy billboardy 2010 Sotva se v Ústí nad Labem objevily billboardy s podobiznou Miloše Zemana, okamžitě byly přelepeny nápisem »Přestal stromy objímat, začne lidi obírat«. Kdo za tím stojí? „Zdroj je tentýž, který nám v kraji už déle působí schválnosti," řekl Blesku mluvčí SPO Eduard Zeman.
Na dotaz, zda billboardy přelepuje ČSSD, Zeman tajemně odpověděl: „Našlo by se dokonce i jméno…"

 

Aféry ministra Zgarby  

Střet zájmů   Ministr zemědělství Petr Zgarba nevidí problém v tom, že kupoval státní půdu od Pozemkového fondu v době, kdy byl poslancem (pozn. od roku 2002), členem zemědělského výboru i poradcem ministra zemědělství, ani vtom, že na pozemkovém fondu v Havlíčkově Brodě pracuje jeho manželka. Kromě toho podnikal. NKÚ při své poslední kontrole na Pozemkovém fondu prokázal, že v letech 1999 až 2003 byl tento úřad podezřelý z korupce. Jak jinak si například vysvětlit, že některé pozemky prodával, přestože je předtím nenabídl restituentům, nebo že se ve veřejné soutěži půda prodávala za směšnou cenu, navíc na splátky na několik desetiletí.

Spekulace s pozemky     Ministr zemědělství Petr Zgarba napomohl tomu, aby jeho známý, podnikatel v zemědělství Gabriel Večeřa, získal za podivných okolností velmi výhodně pozemky, a to především v Praze-Uhříněvsi. Přestože ministr věděl, že část pozemků chce jedna z místních radnic pro stavbu bytů, neudělal nic pro to, aby je radnice získala. ODS ho kvůli tomu vyzvala k rezignaci. Největší část pozemků - kolem sta hektarů - připadla Večeřovi, který je získal od Pozemkového fondu za 4 miliony korun. Jejich tržní hodnota může přitom přesáhnout až 1,5 miliardy.

Lesy ČR   V roce 2004 rozhodlo ministerstvo zemědělství, že vypíše nové tendry pro všechny firmy, které dosud dlouhodobě prováděly pro státní podnik Lesy ČR lesnické práce. V únoru 2005 vyhlásilo MZe první tendr na zhruba 12% území. Lesy ČR, řízené MZe, nepostupovaly podle zákona o veřejných zakázkách. V tendrech vítězily i firmy, které nabízely výrazně dražší ceny prací, než ty, které prohrály. Podle asociace lesnických firem bylo výběrové řízení neprůhledné. Exministr zemědělství Petr Zgarba připustil, že byly některé dobré nabídky vynechány, ale výsledky tendru nezpochybnil.

Administrátorem stránek je Radek Sedláček (nickname Kmotr Drobek), Chcete-li zde publikovat své příspěvky, tak je laskavě posílejte na emailovou adresu stránek Politikmann.

Tyto stránky dodržují právní předpisy o ochraně osobních údajů a autorský zákon. Nebudou zveřejňovány anonymní příspěvky, nebo příspěvky s vulgárním, nebo rasistickým obsahem.
Stránky a jejich obsah je určen jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách POLITIKMANN, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.
Copyright © Politikmann a RASgrafTyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one