Petice Zrušme komunisty

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (259 | 54%)
Seznam S-Rank
PageRank
Compete Rank
JyxoRank
Alexa Rank


TOPlist
Jak se případ vyvíjel v čase
Blíží se další parlamentní volby. Politická garnitura je stále stejná a proto nemůžeme očekávat žádné výraznější změny. Na štítě ODS, jako mastný flek, vystupuje tzv. Kubiceho zpráva a to hlavně díky neustálémů jejímu oživování z úst představitelů ČSSD. Sestavil jsem proto z dostupných článků průběh celé aféry až po dnešek. Nikdy se nic nevyřešilo, ale ani já, ani vy jistě nejste soudci, kteří potřebují hmatatelné a neotřesitelné důkazy, abyste si nemohli udělat svůj vlastní názor pomocí běžného, selského rozumu. Vždyť k čemu by nám jinak byl, kdybychom jej nepoužívali. Přeji vám zajímavé, i když poněkud dlouhé čtení. R.Sedláček

Kdo je Jan Kubice bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Až do zmiňované aféry na veřejnosti prakticky nevystupoval. Jeho poslední slova přišla těsně před volbami, když v pátek veřejně prohlásil, že se politici snaží zmanipulovat vyšetřování kauzy Biolíh. V ní Kubiceho podřízení vyšetřovali několik osob a bývalých vlivných sociálních demokratů.
Nastoupil za Rumla... bývalý disident Kubice se šéfem jedné z klíčových policejních složek stal za ministrování Jana Rumla a vefunkci "přežil" šest ministrů, včetně těch z ČSSD. Jím vedená jednotka byla určená na boj proti mafii a teroristickým skupinám, odhaluje obchody se zbraněmi, lidmi a výbušninami. Za úkol má také odhalovat prorůstání zločinu do státní správy a politiky. Kubiceho post byl vážně ohrožen jen jednou v roce 2000, kdy tehdejší premiér Miloš Zeman označil Útvar pro boj s organizovaným zločinem za nevýkonný. Tehdy se za Kubiceho utvar postavil prezident republiky, poicejní prezident i Zemanův ministr vnitra Václav Grupách. Jejich názor následně podpořily výsledky hloubkové kontroly u Kubiceho útvaru.

Jak to všechno začalo? Nejprve přišlo zatýkání členů ČSSD kvůli obvinění z korupce v kauze biolíh. Kauza se během následujících měsíců změnila v ryze kriminální případ, byť s politickými aktéry, výjimečných rozměrů, ve kterém hrají roli odposlechy politiků a novinářů. Elitní policejní složky rozpoutali mezi sebou válku. Politici se obviňují ze zneužívání moci. Na pozadí toho všeho speciální tým vyšetřuje podezření, že se kdosi snažil zavraždit právě Jana Kubiceho. Budu tedy postupovat chronologicky, tak jak nás informoval tisk.

26. ledna 2006 - Při atentátu zemřel ve středu večer František Mrázek, společník podnikatele Tomáše Pitra. František Mrázek je považovaný za klíčovou postavu podnikatelů sdružených kolem potravinářské společnosti Setuza, za niž na veřejnosti vystupoval právě Pitr. Neznámý střelec Mrázka zasáhl, když vycházel ze sídla svých firem v doprovodu dvou mužů. Vražda se odehrála krátce po osmé večer. Pitr podle svých slov odjel hodinu před tím. "V tu chvíli jsem tam už nebyl," sdělil Pitr.Připravená akce
Celá akce nesla rysy vraždy na objednávku a je pravděpodobné, vrah byl profesionál. Mrázek byl zavražděn jen několik hodin předtím, než se Setuzou měla opět zabývat ČKA.
Detektivové se pokusí rozplést nejasné převody, při nichž stát ztratil vliv ve strategické olejářské firmě. Trestní oznámení směřující proti bývalému managementu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který měl majetek Setuzy obhospodařovat, podalo nové vedení fondu. Na policii se obrátil i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Fond se domnívá, že nevýhodným prodejem 38 procent akcií Setuzy přišel o 50 milionů korun. Opční smlouvu s Českým olejem uzavíral tehdejší předseda PGRLF Lubomír Netolický, za fungování fondu byl zodpovědný tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas, který za utajenou smlouvu sklidil kritiku od premiéra Jiřího Paroubka, který mu vytýká, že o ní vládu neinformoval. Nesrovnalosti kolem Setuzy stály Palase místo na moravskoslezské volební kandidátce.
Vláda rozhodla, že má být pohledávka převedena z České konsolidační agentury na PGRLF pod ministerstvo zemědělství. To by pak pohledávku přeměnilo v akcie, a získalo tím pro stát opět podíl v Setuze. Ministr zemědělství Jan Mládek zvažuje i vyhlášení veřejné soutěže na prodej pohledávky vůči Setuze.
Přednostní právo na koupi firmy Český olej získala společnost PPF Investments. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit čtyřmiliardovou pohledávku státu vůči Setuze. Ta pochází ještě z éry zkrachovalé banky IPB. Skupina ústeckou Setuzu ovládla několika spornými operacemi po pádu IPB. Plnou kontrolu nad Setuzou jim později zaručily dobré kontakty s bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Mrázek se nikdy netajil, že má podobné vztahy s politiky napříč politickým spektrem. Veřejně ale jmenoval jen poslance ČSSD Josefa Hojdara.Hlavní motivy k vraždě mohou být dva. Za prvé vývoj kolem Setuzy a za druhé další podnikatelské aktivity Františka Mrázka, v nichž se pohyboval převážně na hraně zákona. František Mrázek byl už v minulosti terčem pokusu o atentát. Poslední roky žil za přísných bezpečnostních opatření. Jezdil pancéřovaným terénním autem s ochrankou. Používal několik mobilních telefonů, včetně kódovaného přístroje, aby nikdo nemohl zaznamenat jeho rozhovory. Firemní sídlo v Durychově ulici bylo pro atentátníka nejsnadnějším místem, kde se útok mohl zdařit. Od východu z budovy musel Mrázek ujít několik metrů k autu, zatímco v bydlišti v Českém Brodě zajížděl až do areálu svého domu. Místa schůzek s neprověřenými osobami zpravidla pečlivě zajišťovala jeho ochranka.

31. ledna 2006 - Podle jedné vyšetřovacích verzí vraždy Františka Mrázka mohla být skutečnost, že disponoval informacemi a doklady, které mohly kompromitovat některé politiky napříč politickými stranami. Hlavních vyšetřovacích verzí není víc než pět. A jednou z nich je i možnost, že se někdo začal bát, co všechno Mrázek ví a co může ještě před volbami zveřejnit. Už dříve o něm bylo známo, že si shromažďoval infomace, které by se mu jednou mohly hodit. Dalším motivem je varianta odplaty od některého z Mrázkových obchodních partnerů či msta ze strany podsvětí.
Premiér Jiří Paroubek obvinil celou Mrázkovu skupinu a jmenovitě jeho spolupracovníka Tomáše Pitra, že zrežírovali českou větev údajné úplatkářské aféry Unipetrol.
Kontakty Františka Mrázka s politiky zaznamenaly policie i tajné služby už před lety. Doposud se ale vědělo jen o lidech spojených s ČSSD, ve skutečnosti se podnikatel stýkal i s lidmi z dalších parlamentních stran.

9. března 2006 - Policie zatýká skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky, které se týkaly zejména aktivit na ministerstvu dopravy a zemědělství.
Mezi sedmi podezřelými jsou i státní úředníci z ministerstva dopravy.
Další zadržení jsou lobbisté a podnikatelé, včetně významného pražského realitního magnáta Miloše Červenky. Je předpoklad, že se okruh podezřelých bude dál rozšiřovat.
Rozsahem je případ srovnatelný jen s korupcí při zadávání zakázek na ministerstvu zahraničí. Policie detaily drží v tajnosti, pouze bez bližších podrobností potvrdzuje, že kriminalisté zadrželi sedm lidí, včetně úředníků ministerstva dopravy. "Jde o podezření z úplatkářství," sdělila mluvčí útvaru Kosinová.Operace byla spuštěna bezprostředně poté, co se jeden z členů skupiny, olomoucký lobbista František Vybíral, pokusil uplatit samotné detektivy. Zkoušel si zaplatit beztrestnost. Když přinesl peníze, byl zatčen. František Vybíral měl kontakty do státní správy i do podsvětí. Fungoval jako jakýsi prostředník pro korupci. Podnikatelé mu dávali úplatky on je dál distribuoval ke státním úředníkům. Hlavním účelem podnikání byla výroba bioetanolu. Úplatkem si náklonnost úředníků chtěli pojistit úplatkem podnikatelé spojení s lihovarem Kolín. Dva zástupci firmy včetně generálního ředitele Jaromíra Janaty jsou rovněž mezi podezřelými. Úplatky směřovaly k dvěma úředníkům resortu dopravy, kteří měli pomocí svých osobních kontaktů ovlivnit rozhodování dalších institucí. Jeden z úředníků pracoval na státním fondu dopravní infrastruktury, druhá žena působila na pozici šéfky kabinetu jednoho z náměstků ministra. Podezření z korupce čelí i spekulant s pozemky Červenka.
Kdo je kdo?
• Miloš Červenka - čtyřiačtyřicetiletý pražský podnikatel v oboru realit. Roky je označovaný za největšího spekulanta s pozemky v hlavním městě. Před dvaceti lety vystudoval institut mezinárodních vztahů v Moskvě, absolvoval práva na pražské Univerzitě Karlově. Do roku 1991 pracoval na federálním ministerstvu zahraničních věcí. Zbohatnul na skupování restitučních nároků, obchodoval s pozemkovým fondem. Jen v Praze tak od státu převzal přes 150 hektarů. V polovině devadesátých let se podílel na správě rodinného majetku exprezidenta Václava Havla. Řídí svoji společnost MCA, která podniká v oblasti realit. V minulosti v ní coby členka dozorčí rady působila například exministryně informatiky Dana Bérová.
• František Vybíral - olomoucký lobbista, v minulosti podle neoficiálních informací pracoval pro zpravodajskou službu. Podle policie to byl právě Vybíral, kdo fungoval jako prostředník pro vybírání úplatků adresovaných státním úředníkům. Podle obchodního rejstříku řídil akciovou společnost Agorot (jinak též izraelská měna), kde působila i jeho dcera. Firma se zabývala realitami a ochodními službami.
• Jaromír Janata a Rostislav Polák - utajení magnáti, kteří stojí za průmyslovým lihovarem Kolín, kde se vyrábějí všechny druhy kvasných lihů. Závod má největší kapacitu výroby lihu v Česku. Odebírají od něj největší čeští výrobci lihovin jako například plzeňský STOCK, Dynybyl, Rudolf Jelínek či Jan Becher, karlovarská becherovka. Podle policie oba muži poskytli úplatek prostřednictvím Vybírala státním úředníkům kvůli výrobě bioetanolu. Prostředníkem byl v této kauze jejich spolupracovník Josef Jurka, který byl rovněž zadržen.
• Josef Láznička a Ludmila Schwarzová - úředníci resortu dopravy, kam je nominovala vládní ČSSD. Láznička roky pracuje na státním fondu dopravní infrastruktury, Schwarzová je rovněž na vlivném postu v resortu. Řídí kabinet jednoho z náměstků a současně je v širším vedení sociální demokracie. Podle policejní verze pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivnit státní rozhodnutí. A to díky svým letitým kontaktům v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách.
10. března 2006 - Policie obvinila všech sedm osob, které zatkla. Všichni zadržení, včetně dvou úředníků ministerstva dopravy s těsnými vazbami na ČSSD, jsou stíhaní pro úplatkářství."Bylo jim všem sděleno obvinění a nyní probíhají výslechy," potvrdil státní zástupce Jiří Bednář. Vybíral se podle obvinění pokusil uplatit policisty půlmilionem korun a další peníze měly následovat. Úředníci ministerstva dopravy měli podle policejní verze přislíbený úplatek v řádech milionů za to, že podnikatelům z kolínského lihovaru vyjdou vstříc s jejich požadavky ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystá nová pravidla. Zástupci lihovaru jsou rovněž mezi obviněnými. Čtvrteční zatýkání dostává do nepříjemné pozice vládní sociální demokraty se kterými jsou dva obvinění úředníci úzce spojení. Ludmila Schwarzová, která řídila kabinet náměstka ministra za ČSSD, je dokonce členkou širšího vedení strany. Tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Josef Láznička je zase muž blízký někdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi či nynějšímu vicepremiérovi Zdeňku Škromachovi.Také zatčený František Vybíral disponoval významnými kontakty na politiky ČSSD.
11. března 2006 - Vyšetřování této korupční aféry spustila před dvěma lety vražda ruských podnikatelů Žoreze Monosova a jeho syna Alexandra. Oba byli zabiti v Česku kvůli své plánované investici v Karlových Varech. Při pátrání po vrazích Rusů policie narazila na informace, které ji postupně dovedly až k zatýkání spojené s korupcí ve státní správě.
Z vraždy Rusů byli podezřelí dva jejich krajané, úzce spojení s ruskou mafií. Monitorováním jejich hovorů vyšlo najevo, že jsou v kontaktu i s Čechy, kteří se pomocí úplatků snaží ovlivnit rozhodování státních organů v nejrůznějších kauzách.Oficiální informace, z rozhodnutí státního zástupce, byly zakázány. Prosákla informace, že s ruským organizovaným zločinem se nejprve "propojil" olomoucký lobbista František Vybíral."Zaznamenali jsme jeho kontakty na Rusy podezřelé z té dvojnásobné vraždy a z jejich hovorů vyplynuly signály o dalších nezákonných aktivitách. Postupně přibývali další a další členové skupiny," dodal úředník, který si nepřál být jmenován..
Michal Fulnecký (vlevo) a Sergej Tarasov, obžalovaní z vraždy krajanů, u plzeňského soudu.
František Vybíral v kontaktu zejména s Rusem Michalem Fulneckým, Podle policie byl spolu se svým spolupracovníkem Sergejem Tarasovem přímo napojen na solncevskou zločineckou organizaci, která byla v Česku nejaktivnější v polovině 90.let. Oba byli nakonec odsouzeni za dvojnásobnou vraždu uhlobaronů celkem na pětatřicet let. Jedním z klíčových důkazů se nakonec staly právě odposlechy jejich telefonů.
Škromach se vyjádřil, že ČSSD bude požadovat, aby se Láznička i Schwarzová do ukončení kauzy vzdali svých politických aktivit ve straně.

22. března 2006 - Podezření z nelegálních aktivit se rozrůstá o bankovní podvod. Ukazuje se, že podle policejní verze lidé ze skupiny připravovali rozsáhlý úvěrový podvod. Podvedenou bankou měla být ČSOB. Kdyby plán vyšel, škoda by dosáhla jedné a půl miliardy korun. Informace o chystaném úvěrovém podvodu jsou uvedeny v příkazu k domovním prohlídkám, které v bytech a domech obviněných schválil soud. Tím, kdo chtěl vylákat z banky peníze, byl olomoucký lobbista a letitý člen ČSSD František Vybíral. Při zajišťování úvěru mu svými kontakty podle kriminalistů pomáhala Ludmila Schwarzová, členka širšího vedení ČSSD a úřednice ministerstva dopravy.
Mlčenlivost se rozhodla zachovat i ČSOB. Jisté je pouze to, že Vybíral ani osoby, pro které lobbista v souvislosti s továrnou na výrobu bioetanolu miliardový úvěr vyjednával, nakonec u banky neuspěli.
Obvinění úředníci stejně jako zbytek skupiny prostřednictvím advokátů jakoukoli vinu striktně odmítají. "Pan Vybíral považuje obvinění za neodůvodněné a vinu popírá. Odmítl ale vypovídat. Od obvinění z korupce se distancuje i Ludmila Schwarzová. "Klientka to popírá. A já, upřímně řečeno, z usnesení o zahájení trestního stíhání vůbec nevím, na základě čeho policie dospěla k závěru, že klientka vůbec nějaké peníze převzala. Do spisu mě ale zatím nepustili," uvedl její advokát Tomáš Sokol.
Samotnou cestu úplatků policie dohledala poměrně snadno. Stačilo se podívat na účty obviněných a jejich rodinných příslušníků. Z nich vyplynulo, že 16. prosince 2005 dorazilo na účet Vybíralovy dcery patnáct milionů korun. Na konto je poslali zástupci kolínského lihovaru Jaromír Janata a Rostislav Polák, nyní rovněž stíhaní pro korupci. Peníze přišly z oficiálního účtu jejich firmy Bioferm - lihovar Kolín. František Vybíral použil peníze k dalšímu podplácení Josefa Lázničky a Ludmily Schwarzové a dalších dosud nezjištěných osob, kterým nezjištěným způsobem předal finanční hotovost nejméně jeden milion korun. Jistotu, že peníze pak dál směřovaly k Lázničkovi a Schwarzové, mohly úřady získat z odposlouchávaných telefonů. Právě na ně se policie odkazuje ve strohých dokumentech o zahájení trestního stíhání. Odposlechy jsou ale tajné a obhájci neměli možnost se s nimi seznámit. Na účtu Vybíralovy dcery nakonec z patnácti milionů zbyly zhruba čtyři miliony. Zbytek byl vybraný v hotovosti. Podle policie si jeden milion rozdělili Láznička a Schwarzová. Ke komu putovalo zbylých deset milionů, úřady zjišťují.
31. března 2006 - Detektivové z útvaru pro boj s mafiemi propojují vyšetřování korupční aféry s biolihem s pátráním po vrahovi kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. "Propojením se otevírá prostor k vypátrání vraha Františka Mrázka i objednavatele této vraždy," sdělila dnes mluvčí policie Blanka Kosinová. František Vybíral a Miloš Červinka byli podle Kosinové v úzkém styku s Mrázkem, který byl v lednu zastřelen. Mrázek byl přitom vážným adeptem na přidělení chystaných obchodů s biopalivy, které se Vybíral podle policie pokoušel ovlivňovat.
18. dubna 2006 - Policejní prezident zakázal speciálním policejním útvarům, které řeší i politickou korupci, poskytovat veřejnosti informace. Rozhodnutí se týká například Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protikorupční služby či finanční policie. Tyto policejní složky v minulých měsících například zatkly čtyři členy ČSSD v kauze biolíh, vyšetřují "kakaovou aféru" bývalého poslance stejné strany Michala Krause, machinace na pozemkovém fondu nebo řeší případ exposlance ODS Vladimíra Doležala podezřelého z korupce. Všechny dotazy tedy musejí projít policejním prezidiem, které rozhodne, jak a zda vůbec na ně odpoví. Policejní prezidium ale odmítá embargo spojovat s blížícími se volbami."Některé kauzy jsou složité a na jednotlivých útvarech nemohou vědět, zda uvolnění informací k danému případu nemůže někoho poškodit," prohlásil vedoucí kanceláře policejního prezidenta Jindřich Mayer."Politiku bych do toho netahal. Prostě potřebujeme dát mediální prezentaci nějaký systém. Stávaly se případy, kdy jeden útvar zveřejnil informaci, která se mu jevila jako neškodná, ale z hlediska jiného útvaru to byl problém," dodal Mayer.
Květen 2006 – přichází první protiúder
Inspekce ministra vnitra prohledala kanceláře Kubiceho podřízených, kteří vedou vyšetřování případů biolíh a Mrázek. Zabavila jim počítače a oznámila, že už je půl roku vyšetřuje kvůli údajnému falšování cestovních příkazů a chystá jejich stíhání. Dodnes z těchto činů ale nikoho neobvinila.
Státní zástupce odmítá povolit Kubiceho útvaru domovní prohlídky u Mrázkova obchodního partnera, který shromažďoval informace na politiky. Policisté z odposlechů zjišťují, že se důvěrník expremiéra Grosse Pavel Přibyl snaží zasahovat do kauz spojených s ČSSD. Je v úzkém kontaktu se šéfy jiných elitních policejních útvarů.

5. května 2006 – První propuštěný, vazbu opouští spekulant s pozemky Miloš Červenka. Ostatní zatčení v kauze Biolíh zatím zůstávají ve vazbě.Výslechy ale v podstatě skončily, je tedy pravděpodobné, že budou propuštěni i zbývající obvinění. Také byl vyslýchán ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jehož úřad měl původně na starost přípravu později zrušeného tendru na výrobu biolihu. Po Ambrozkovi si detektivové pozvali někdejšího ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, který je v té době místopředsedou dozorčí rady Unipetrolu. Grégr potvrdil, že jej kontaktovali i další obvinění v případu - zástupci kolínského lihovaru - se žádostí o konzultace. Důkaz, že by se Miroslav Grégr na aféře jakkoli podílel, policie nemá.
Obvinění zatím odmítali vypovídat. Policie tak dodnes neví, kde přesně skončila podstatná část z celkového patnáctimilionového úplatku. Kriminalisté se nyní zaměřili zejména na Správu státních hmotných rezerv, strategickou společnost Čepro a petrochemický podnik Unipetrol. Právě tyto společnosti hrají důležitou roli v připravovaných obchodech s bioetanolem, který se od příštího roku bude přimíchávat do pohonných látek. Nebo v nich figurují lidé, kteří měli vazby na obviněnou skupinu.
19. května 2006 - Inspekce ministra vnitra počátkem týdne prohledala kanceláře kriminalistů Útvaru pro odhalování hospodářské kriminality, kteří dospěli k závěru, že vražda kontroverzního podnikatele Františka Mrázka může souviset s korupční aférou kolem biolihu. Inspekce si odnesla některé spisy a počítače. Ministr vnitra František Bublan však souvislost šetření inspekce s kauzou biolíh odmítl. Ještě před akcí inspekce musel skončit státní zástupce Radek Klvaňa, který vyšetřování od začátku dozoroval. Nahradil ho Martin Omelka, podle kterého ke změně došlo z organizačních důvodů. Klvaňa své odvolání nechtěl komentovat.
26. května 2006 - Nejvyšší státní zastupitelství dnes oznámilo, že dva kriminalisté, kteří na případu Biolíh pracují, jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce. Jan Kubice, se za ně obratem postavil a kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy Biolíh je politicky ovlivňováno. Zároveň požádal o neprodlené slyšení před poslanci výboru pro obranu a bezpečnost. Kvůli těmto slovům si jej v podvečer předvolal ministr vnitra František Bublan: "Pozval si pana Kubiceho i policejního prezidenta Vladislava Husáka a bude chtít vysvětlení stanoviska pana Kubiceho," uvedla pro ČTK mluvčí úřadu Radka Kovářová.
Kubice říká:"Položím na stůl důkazy a dokážu, že ten případ je politicky manipulován a je zde evidentní snaha zahrát vyšetřování do autu. Svůj záměr vypovídat před poslanci jsem dnes sdělil policejnímu prezidentovi. Mrzí mě, že to je před volbami, ale nemám jiné řešení,"
Kubice důkazy o politickém ovlivňování kauzy veřejně nepředložil s tím, že s nimi seznámí pouze poslance. "Novinářům to říkat nebudu; sdělím to osobám, které jsou oprávněné seznamovat se i s utajovanými skutečnostmi. A to jsou poslanci," řekl Kubice.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká i ministr vnitra František Bublan shodně popírají, že by vyšetřování politicky citlivé kauzy kdokoli zvenčí ovlivňoval.
"Z dokumentů, které jsme měli k dispozici, nic takového nevyplynulo," uvedla žalobkyně Vesecká.
Stejně tak Vesecká i Bublan odmítají, že by vyšetřování kriminalistů zabývajících se případem Biolíh bylo pomstou či snahou detektivy zastrašit. "Inspekce aktivity těch detektivů prověřuje od loňského prosince, to, že dělají i na Biolihu nikdo v té době nevěděl. Žádná msta za tím není, takové spojení mě štve," konstatoval Bublan.
O co se opírá podezření vůči detektivům ovšem ani Bublan ani Vesecká nesdělili.
Mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka pouze uvedl, že vyšetřování iniciovala celní správa
Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím žádost o slyšení potvrdil.
Kubiceho útvar už měl kvůli kauze Biolíh potíže před měsícem, když policejní prezidium útvaru zakázalo poskytovat jakékoli informace. Stalo se tak po spojení vyšetřování případu s vraždou Františka Mrázka.
Od čtvrtka na Kubiceho útvaru probíhá hloubková kontrola stavu vyšetřování.

28. května 2006 - kauza Biolíh, v níž jsou z korupce podezřelí lidé kolem ČSSD, zasáhla nejvyšší kruhy. Dokumenty, které mají prokázat, že politici zkoušejí aféru zarazit, ukazují na exšéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla a na expremiéra Stanislava Grosse. Dotyčnou složku dostal šéf bezpečnostního poslaneckého výboru Jan Vidím a další poslanci. Do sněmovny ji doručil Jan Kubice osobně. Učinil tak poté, co byla zveřejněna zpráva, že Nejvyšší státní zastupitelství podezřívá kriminalisty, kteří pracují na "politické" kauze Biolíh, ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Kubice obvinění svých mužů rezolutně odmítl a požádal o mimořádné slyšení před poslanci kde chtěl dokázat, že se někdo snaží jeho detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy Biolíh.V Kubiceho materiálu pro Vidíma je zdůrazněno jedno jméno: Pavel Přibyl. Jde o člověka blízkého někdejšímu šéfovi vnitra a expremiérovi Stanislavu Grossovi, který několik dní vedl Úřad vlády, než byl kvůli své předlistopadové minulosti nucen rezignovat. V dokumentu pro poslance mimo jiné stojí: "Odposlechem bylo zjištěno, že Pavel Přibyl udržuje velmi častý telefonický i osobní kontakt s vysoce postavenými pracovníky Policejního prezidia, s funkcionáři útvarů a dalšími osobami z řad bývalých i současných politiků." Dále je shrnuto bezmála třicet telefonních hovorů a debat prostřednictvím SMS, které se odehrály v posledním měsíci.
Mezi příjemci Přibylových hovorů je nejčastěji Gross, figurují tam však rovněž vysocí představitelé policie a prezídia. Jako například šéf protikorupční služby Miloslav Brych či šéf finanční policie Vladimír Zimmel. V jednom z hovorů si schůzku s Přibylem dohaduje i ministr spravedlnosti Pavel Němec. Z jednotlivých hovorů, které Kubice předložil, vyplývá, že se důležití lidé s Přibylem chtějí bavit o aktuálním dění v bezpečnostních složkách nebo o veřejně sledovaných případech. Například rozhovor Přibyla se Zdeňkem Doleželem, klíčovou postavou úplatkářské aféry známé jako "Pět na stole v českých", je v dokumentu shrnut takto: "Doležel by Přibylovi potřeboval dát jednu lehkou informaci, domlouvají si schůzku okolo 20:30 hod v Čestlicích u nějakého OD, předtím si zavolají a místo si upřesní." Řeč působí kódovaně, konkrétní obsah vždy probírali osobně, a nikoli po telefonu. Přibyl byl podle dokumentu v kontaktu i s vedoucím odboru inspekce ministerstva vnitra, který nyní vyšetřuje právě Kubiceho podřízené.
Pavel Přibyl veškerá obvinění z maření vyšetřování odmítá. Přiznává, že se se všemi lidmi, které zachytili odposlechy, zná. Tvrdí ale, že se baví v podstatě jen o fotbale nebo o čistě soukromých věcech. Jakékoliv spojení s kauzou Biolíh odmítá a zvažuje podání trestního oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Své kontakty s policejními složkami i Stanislavem Grossem vysvětluje společným zájmem o fotbal. Přibyl je v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Na otázku, proč se scházel s Grossem, Přibyl řekl: "Asi jsem mu dával nějaké věci na fotbal, míče, štulpny a tak."S ministrem Němcem se zase prý sešel kvůli "přenosu určité informace pro jednoho známého..

29. května 2006 Veřejný dopis Jana Kubiceho poslancům :
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tento rok šetří tři nejzávažnější případy tohoto roku - Antropoid, Pokr, Loreta.
Antropoid se týká objasňování vražd v ruskojazyčné zločinecké struktuře zvané Solncevskaja (srovnej zákrok U Holubů 1995), korupce ve státní správě v souvislosti s tzv. biopalivy, dalšími veřejnými zakázkami a událostmi okolo Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR.
Pokr se zabývá vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. V současné době je operativně pátrací činnost zaměřena na objasňování dalších 35 vražd či podezřelých úmrtí, a to od roku 1992 až do současnosti. Mimo jiné se prověřuje také vztah Františka Mrázka s vysoce postavenými úředníky státní správy a významnými lidmi politického život ČR.
Loreta se zabývá objasňováním pokusu o podvod na společnost Čepro s.p. v souvislosti s obchody s ropnými produkty.
Společným znakem těchto kauz je naprosto zřejmé a nyní již částečně trestně stíhané propojení organizovaného zločinu a vysokých úředníků státní správy ČR. V rámci těchto kauz byly získány informace a zajištěny stopy svědčící o další odborné rozsáhlé trestné činnosti jak násilného, tak hospodářského charakteru. Je zřejmé, že organizovaný zločin nalezl mechanismy, jak ve svůj prospěch ovládnout státní správu za účelem dosažení zisku. Domníváme se, že organizovaný zločin již do státní správy ČR prorostl. Některé informace jsou natolik závažné, že již výrazným způsobem ovlivňují a poškozují státní správu. Toto bezpečnostní riziko se dotýká zejména bezpečnostní, ekonomické a politické stability státu.
V poslední době došlo ze strany Policejního prezidia ČR, Ministerstva vnitra ČR a předsedy vlády ČR k určitým omezením činnosti útvaru. Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz.
Počátkem dubna tohoto roku přijel policejní prezident plk. Vladislav Husák a náměstek pro trestní řízení plk. František Snopek na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Řediteli útvaru plk. Janu Kubicemu policejní prezident sdělil, že byl téhož dne s ministrem vnitra Františkem Bublanem informovat premiéra vlády ČR Jiřího Paroubka o vyšetřování případů korupce v souvislosti se zadáváním státních zakázek a vraždy podnikatele Františka Mrázka. Řediteli útvaru pak sdělil, že pan premiér a pan minstr vnitra již nechtějí, aby tisková mluvčí útvaru Blanka Kosinová pro média vystupovala jako tisková mluvčí, a aby tak byla ukončena veškerá prezentace útvaru. Podle policejního prezidenta argumentovali tím, že byla vražda podnikatele Mrázka oficiálně v tiskové zprávě propojena s úplatkářstvím v souvislosti se státními zakázkami. Ministr vnitra poté sdělil médiím, že Blanka Kosinová zveřejněním informací narušila vyšetřování této věci jiným útvarům. Považujeme za důležité uvést, že tisková zpráva k akci Antropoid vznikla za účasti vedoucích dvou odborů ÚOOZ, se souhlasem a vědomím OSZ Praha 1. Zároveň musíme zdůraznit, že žádný jiný útvar se na vyšetřování těchto kauze byť dílčím způsobem nepodílí. Všechny tři případy zpracovává odbor zločineckých struktur Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Do současné doby žádný jiný policejní orgán předepsanými služebními postupy neinformoval ÚOOZ o narušení či souběhu těchto tří kauz. Proto považujeme vyjádření ministra vnitra za nepravdivé a účelové.
Inspekce minstra vnitra - útvar přímo řízený minstrem vnitra - byla dle našeho názoru účelově použita ke kriminalizaci vedoucího týmu Pokr a dalších inspekcí dosud neoznačených pracovníků ÚOOZ pracujících na nejzávažnějších kauzách. Tato kriminalizace slouží podle našeho názoru k vyvinutí tlaku na pracovníky útvaru vyšetřující výše uvedené závažné případy. Téměř zastavena byla jak operativně pátrací činnost, tak vyšetřování zejména vraždy podnikatele Mrázka.
Dále Inspekce ministra vnitra zahájila údajně v prosinci 2005 úkony trestního řízení - prověřování vedoucího týmu Pokr a dalších pracovníků ÚOOZ. V květnu 2006, tedy ještě v rámci prověřování před zahájením trestního stíhání, tuto informaci předala sdělovacím prostředkům. Nikdo z pracovníků ÚOOZ nebyl od prosince 2005 do současné doby Inspekcí ministra vnitra vyslechnut, nikdo z kompetentních pracovníků Ministerstva vnitra ČR, Policejního prezidia ČR ani státního zastupitelství ředitele ÚOOZ o prověřování těchto pracovníků neinformoval.
Navíc prověřovaný vedoucí pracovní skupiny Pokr i několik dalších policistů této skupiny obdrželi na jaře letošního roku bezpečnostní prověrku NBÚ na stupeň D (důvěrný) či T (tajné). ÚOOZ se domnívá, že ze strany MV ČR, PP ČR či SZ se jedná o hrubou chybu, pokud přes všechna závěrečná podezření o trestné činnosti pracovníků ÚOOZ nechalo tyto prověřovat a vyšetřovat tak závažnou trestnou činnost, jako jsou výše uvedené případy.
Kriminalizovaní policisté v minulosti vyšetřovali související závažné případy, které, jak se později ukázalo, měly kauzální souvislost na pozdější vraždu podnikatele Mrázka, a proto přirozeně tito lidé s ohledem na osobní a místní znalost začali vyšetřovat i tuto vraždu. Stejně tak část kriminalistů, kteří již od října 2005 vyšetřovali kauzu Antropoid - biolíh, z důvodu obdobné kauzální souvislosti přešli k vyšetřování této vraždy.
Podklady pro tato tvrzení obdržel výbor pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny na základě požadavku jeho předsedy dnes, tedy 29. května 2006 v 11:00 hod. ve 24 výtiscích. Všechny výtisky jsou ve stupni utajení "D" (důvěrné). S takovými informacemi se mohou seznamovat pouze osoby s bezpečnostní prověrkou na tento stupeň utajení.
Úlohu pana Přibyla je možno pochopit pouze po přečtení této utajované zprávy předložené výboru. Stejně tak i úlohu pana Hlaváče, vedoucího odboru Inspekce ministra vnitra, který zpracovává deklarované prověřování pracovníků našeho útvaru.
Co se týká poskytování dalších konkrétních informací, nebyl nikdo z pracovníků ÚOOZ do současné doby zbaven mlčenlivosti, a proto se nelze dále konkrétně k jejich obsahu vyjadřovat.
Výboru pro obranu a bezpečnost si dovolujeme navrhnout následující:
seznámit se s předloženu zprávou a vzít ji na vědomí,
iniciovat urychlené prověření, meritorní rozhodnutí a seznámení vedení ÚOOZ ohledně prověřování policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří jsou podezřelí z trestné činnosti - zneužívání pravomoci veřejného činitele, podvodů a přijímání úplatků,
iniciovat nastolení stavu, kdy bude možné dále postupovat při objasňování a vyšetřování výše uvedené trestné činnosti.
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování plk. Jan Kubice

29. května 2006 – Výbor, za přítomnosti ministra vnitra Františka Bublana, nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a policejního prezidenta Vladislava Husáka, prošetřoval závažná obvinění šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Kubice nemohl svá slova veřejně doložit. Dokumenty, které podle něj politické vměšování dokazují, jsou totiž vedeny v utajeném režimu důvěrné a ministr vnitra jej mlčenlivosti nezbavil.
Po bezmála sedmi hodinách hádek protlačili sociální demokraté spolu s komunisty prohlášení, v němž Kubiceho argumenty odmítli. V usnesení výboru se píše, že ministr Bublan, policejní prezident Husák ani premiér Jiří Paroubek nijak neovlivňují vyšetřování závažných kriminálních kauz. Zároveň ovšem většina poslanců připustila, že v tajné zprávě se objevují vážná podezření, která je zapotřebí policií prošetřit. "Některé informace jsou velmi silné," uznal i ministr Bublan. Poslanci ODS a KDU-ČSL ovšem trvají na tom, že z předložených dokumentů vyplývají přesvědčivé poznatky o propojení organizovaného zločinu, nájemných vražd, korupce, vysoce postavených policistů, úředníků a některých představitelů ČSSD. Jan Vidím nepokládá konečné usnesení výboru vzhledem ke vzájemné podpoře ČSSD a KSČM za překvapivé. "Výsledek byl předem jasný," .
Na vměšování ministra Bublana, policejního prezidenta Husáka a premiéra Paroubka ukazoval minimálně dopis, který Kubice přiložil k dokumentům pro poslance.
V reakci na Kubiceho dopis svolal v podvečer premiér Paroubek tiskovou konferenci. Tam označil Kubiceho výroky za nehorázné: "Je to nehorázná snaha ovlivnit volby pár dní před jejich konáním," řekl ministerský předseda.
Tvrdí, že jde o dlouho připravované spiknutí, jehož smyslem je zdiskreditovat premiéra. "Je to zbabělost a podraz připravená ve spolupráci s ODS," dodal Paroubek.
Podpořila jej i jeho poradkyně, bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Podle ní rovněž neexistují pro politické obviňování vyšetřovaných kauz žádné důkazy.
Kubice si stojí za svým.
Jak probíhalo jednání výboru?.
Poslanci se přes čtyři hodiny dohadovali, zda bude jednání veřejné, jak požaduje ČSSD, nebo uzavřené - což chce ODS. Pouze uzavřené jednání by ovšem umožnilo Janu Kubicemu, aby hovořil o informacích s nálepkou důvěrné/tajné.
Vyhrocenou hádku vystupňoval šéf výboru Jan Vidím, který se rozhodl naoko vyhovět sociálním demokratům. Jednání bude otevřené, ale z tajných dokumentů se číst bude. Číst hodlal sám, čímž by se vystavil hrozbě postihu místo Kubiceho. Poté poslanci jednání přece jen uzavřeli.
Ještě před tím prohlásila nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, policejní prezident Husák a šéf vnitra Bublan, že slova elitního důstojníka odmítají. "Ani od státních zástupců, ani od policie nemám signály, že by docházelo k politickému ovlivňování," řekla například Vesecká.
Podobně hovořil i Miroslav Borník, šéf inspekce ministra vnitra: "Vyšetřujeme celkem čtyři policisty z plzeňské pobočky ÚOOZ - mimo jiné kvůli podezření z korupce či podvodu. Můžeme dokázat, že zde nejsou žádné politické vlivy."
Nakonec členové výboru - hlasy ČSSD a KSČM - Kubiceho obvinění odmítli.

Další politický tlak vidí Kubice v obvinění členů jeho útvaru, které vznesla inspekce ministerstva vnitra.
"Inspekce byla ... účelově použita ke kriminalizaci vedoucího týmu, vyšetřujícího vraždu Mrázka ... Tato kriminalizace slouží podle našeho názoru k vyvinutí tlaku na pracovníky útvaru vyšetřující výše uvedené závažné případy. Téměř tím byla zastavena jak operativně pátrací činnost, tak vyšetřování zejména vraždy podnikatele Mrázka," napsal Kubice poslancům.
O účelovosti podle něj svědčí fakt, že inspekce muže vyšetřuje již od prosince 2005. Kriminalisté přitom na jaře letošního roku získali prověrky na stupeň "důvěrný" či "tajný" - což by nebylo možné, kdyby skutečně byli podezřelí z trestné činnosti.
Tajné dokumenty, které Kubice rovněž poslancům předal, obsahovaly podle zjištění deníku Aktuálně.cz mimo jiné přepisy odposlechů exšéfa Úřadu vlády a blízkého důvěrníka expremiéra Stanislava Grosse Pavla Přibyla.
Osvětlují též úlohu vedoucího odboru Inspekce ministra vnitra Jaroslava Hlaváče.
30. května 2006 – Rozhovor Jana Kubice pro on-line deník Aktuálně.cz,. Plné znění:
A: Když si vezmu vaše důkazy, jednoznačné svědectví, že by politici přímo zasahovali do vyšetřování, jsem tam nenašla.
Ale to se přece takhle nedělá. Nikdy to nechodí tak, že politik zvedne telefon a řekne policistovi: udělej tohle. Když chce někdo ovlivňovat, jde to přes prostředníky, následují různé kroky státních institucí, za nimiž už ten tlak je, jen není na první pohled vidět a nemůžete ho s nikým konkrétním spojit. Ale to, co jsem předložil poslancům, ty kroky jasně popisuje a ovlivňování dokládá.
A: Je tam třeba uvedeno...
Počkejte, já se nebudu bavit o tom, co je v těch papírech uvedeno. Byly určeny pro poslance a já nebudu ty věci nijak komentovat. A nezkoušejte se mě ptát v jiných variantách. Prostě vám o tom nic říkat nebudu.
A: Zaznamenal jste od pátku nějaké tlaky?
O tom taky nebudu mluvit.
A: Svá silná slova, která míří proti ČSSD, jste vyřkl těsně před volbami. Proč jste obavy o osud vyšetřování předem neřešil s policejním prezidentem a ministrem vnitra?
Nemám pocit, že bych někoho obcházel. Trvale jsem komunikoval s řídícími složkami na různých úrovních, na což mám důkazy. Je to popsáno i v dokumentech, kdy jsme si od dalších složek policie vyžádávali dokumenty, kde je jasně psáno, proč jsme to chtěli. A jakým způsobem se k tomu ti lidé stavěli, to už neumím ovlivnit. Opakuju: Mrzí mě, že to je před volbami, ale neviděl jsem už jiné řešení.
A: Dobře, vy jste něco řekl, ODS vám dala za pravdu, ČSSD říká, že jste lhář. Ale co tedy bude se samotným vyšetřováním té kauzy?
Se vší vervou se na tom dělá dál.
A: Vy jste ale dal poslancům zprávu, která se následně dostala na veřejnost, v níž policie významně odkrývá karty. Nedostal jste tím naopak vyšetřování do slepé uličky vy?
Ti lumpové o tom stejně věděli. Běželo to mezi nimi, není třeba nic z toho utajovat. Vychází to z domovních prohlídek, rozhovorů a výslechů, takže to pro ně není žádné překvapení. Vyšetřování to neohrožuje.
A: Jak si vůbec za této situace dál představujete vyšetřování?
Nedokážu odhadnout, co to všechno bude znamenat. My budeme pracovat dál a uvidíme, kam se dostaneme.
A: Řešil jste před svým veřejným vystoupením, že je před volbami?
Samozřejmě jsem na to myslel, ale jak říkám: neviděl jsem jiné řešení. Řeči, že jsem se spojil s ODS, jsou nesmysl. Já ty jejich politiky neznám, Langera jsem teď viděl prvně v životě. Nekomunikuji s nimi, stejně jako s politiky z dalších stran.
A: Jak dlouho jste se rozhodoval?
Nebyla to dlouhá úvaha. Ty věci ve mně sice gradovaly delší dobu, ale do poslední chvíle mě nenapadlo, že sáhnu k tomuhle řešení. Kdyby nezasáhli proti těm policistům, kteří "biolíh" vyšetřují, a neřekli, že je z něčeho podezírají, možná bych to neudělal. Ale tohle byla poslední kapka. A buďte ujištěna, že těm lidem, co je inspekce vyšetřuje, se nic nestane. Na milion procent jim nic nedokážou, protože nic neudělali.
A: Počítáte s tím, že budete muset odejít ze své funkce?
Jestli se ministr a policejní prezident takto rozhodnou, odejdu. Je to jejich právo.
A: Nepřemýšlel jste, že byste po volbách stejně odešel bez ohledu na tento případ? Ptám se proto, jestli jste už dávno nebyl rozhodnutý, a váš nestandardní krok byl tedy pro vás snadnějším řešením.
To vůbec ne. Nepřemýšlel jsem o tom, že bych se na to vykašlal. Samozřejmě, člověk má průběžné různé úvahy, ale takto to nastaveno nebylo.
A: Kdybyste se mohl rozhodnout znovu, vystoupil byste stejně?
Rozhodně. Dostal bych infarkt, kdybych to neudělal.

30. května 2006 - Premiér Paroubek napadl předložení vyšetřovacího spisu o případu biolíh poslancům. Jeho součástí jsou materiály, které shromažďoval F.Mrázek na přední politiky včetně premiéra, a také vyšetřovací hypotézy, kdo Mrázka zavraždil.
Jedna z nich se zmiňuje o Václavu Kočkovi, příteli Jiřího Paroubka. Spis však neobsahuje důkazy, které by podezření Kočky potvrzovaly. Obsah vyšetřovacího spisu ihned pronikl do médií. Tento scénář podle Paroubka sestavila ODS."Vedení ODS se v závěru volební kampaně rozhodlo sáhnout do arzenálu násilí, demagogie a manipulace. Společně jsme se stali svědky toho, že vedení ODS kriminalizuje své politické odpůrce, a to i pomocí zneužívání některých policistů; obviňuje své politické odpůrce bez důkazů, veřejně je skandalizuje a zbavuje obviněné faktické možnosti bránit se," stojí v Paroubkově prohlášení.
Pokud ODS vyhraje volby, zavede prý policejní stát, kde bude politické odpůrce likvidovat pomocí nedokázaných obvinění z policejních spisů.
Ale Paroubek také nemá důkazy, že za zveřejněním vyšetřovacího spisu skutečně stojí ODS. Využívá pouze indicie, že Topolánek ho už před únikem zprávy obvinil z kontaktů na podsvětí a klan Kočků. Ovšem přátelství Paroubka s Kočkou zná, se v médiích probíralo už na podzim a Topolánek se na tyto články odvolával.
ODS podle Ivana Langera trvá na požadavku, aby případ biolíh vyšetřoval speciální tým pod dozorem vrchního státního zastupitelství. „Požadujeme, aby inspekce ministra vnitra neprodleně rozhodla, zda policisté, kteří na případu pracují, skutečně porušili nějaký zákon, nebo se podezření nezakládá na pravdě."

30. května 2006 – Kubiceho důkazy:
František Vybíral, olomoucký lobbista a bývalý člen ČSSD, měl mnoho kontaktů. Jan Kubice tvrdí, že jich zneužíval k diskreditaci státních úředníků. Informace o kontaktech Vybírala předal Kubice poslancům výboru pro obranu a bezpečnost.
Nejzávažnější tvrzení zní: Vybíral byl v kontaktu s lidmi z ruskojazyčné mafie. Společně připravili mediální skandál, během něhož musel odstoupit náměstek ministra financí Ladislav Zelinka v kauze peruánský dluh.
Podle Kubiceho náměstek vadil Vybíralově skupině v připravované deblokaci kazašskho dluhu.
"Odchod Zelinky odstartoval anonym - a ve stejném časovém období informuje Vybíral své obchodní partnery slovy o Zelinkovi: 'nechtěl komunikovat, tak nebude komunikovat vůbec' s důrazem na to, jak "dobře" pracuje jeho skupina. Dále je informuje, že on by nyní chtěl komunikovat, ale že už je ze hry," stojí ve zprávě.
Také je o něm známo, že byl v kontaktu se šéfem státního fondu dopravní infrastruktury Josefem Lázničkou a úřednicí ministerstva dopravy Ludmilou Schwarzovou. Kromě nich podle policie uplatil i bývalého tajemníka místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha.
Na Škromachovo ministerstvo míří i další Vybíralovy kontakty. Pro člena solncevské mafie (podle Kubiceho zprávy) loni zařídil schůzku s ředitelem Škromachových poradců a následně mu pomáhá na ministerstvu vnitra získat občanství přes spřátelené úředníky.
Vybíral se také čile zajímal i o státní podnik Lesy ČR a snažil se co nejdéle udržet v jeho čele Vladimíra Blahutu. Pomáhal mu v tom podle policie Alexander Černý, komunistický poslanec. V té souvislosti se prozradily i Vybíralovy vazby na bývalého šéfa poradců premiéra Zemana Miroslava Šloufa. Když nastoupil po Blahutovi do podniku nový šéf, Vybíral volal Šloufovi, aby ho informoval, že se na ředitele lesů valí nějaký policejní skandál. Šlouf mu na to říká: "Ty osobně se do toho neser."
Policie následně začala odposlouchávat i Śloufa, aby zjistila, zda nemá přístup k policejním informacím. Ukázalo se, že byl v kontaktu s Jaroslavem Hlaváčkem z policejního prezidia.
Vybíral se scházel i s Ladislavem Mackrlem, vládním zmocněncem pro Jihomoravský kraj. Podle odposlechů spolu řešili pro zemědělské družsto Jih cenu mléka. Kdyby se jim podařilo zajistit dobrou výkupní cenu mléka na trhu, což by zařídili přes ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství, získali by finanční obnos od zástupců uvedeného družstva.
Zpráva zmiňuje ještě další podřízené ministra Škromacha, kteří jsou podezřelí, že se nechali od Vybírala korumpovat.
Případ provázejí nestadardní postupy státních úředníků a silný zájem osob spojených s politiky.
Řetězec neobvyklých událostí začal poté, co mluvčí ÚOOZ spojila vyšetřování případu biolíh s objasňováním vraždy F.Mrázka. Kubice oznámil, že po schůzce premiéra Paroubka a ministra vnitra obdržel zákaz poskytovat o případech jakékoli informace. V té době Kubiceho lidé zachytili odposlechy bývalého Grossova šéfa úřadu vlády Pavla Přibyla, který se mimo jiné schází s vlivným pracovníkem inspekce ministra vnitra Jaroslavem Hlaváčem a právě Hlaváčův odbor začal vyšetřovat pro údajně zfalšované cestovní příkazy Kubiceho podřízené, kteří pracují na případu biolíh a Mrázek. Kubice tvrdí, že jde o mstu. Inspekce zároveň odmítá Kubiceho útvaru vydat informace, které policie požaduje během vyšetřování Mrázkovy smrti.
Následně se z "organizačních důvodů" vymění státní zástupce, který práci policistů na obou kauzách dozoroval. Nový žalobce zamítá žádost o domovní prohlídky. Povolí je až po stížnostech jeho nadřízených. Při nich pak policie zabaví desítky dokumentů.
Někdo varuje Pavla Přibyla, že je odposloucháván. Přibyl je v častém kontaktu se špičkami protikorupční služby a finanční policie, od nichž požaduje kódovanou řečí zjištění blíže nespecifikovaných informací. S bývalým premiérem S.Grossem. Ten jej mimo jiné žádá, aby se spojil s někým "ze Zbraslavi" (sídlo Kubiceho útvaru).
V trestním spise Loreta, který obsahuje informace o chystaném miliardovém podvodu na státní podnik Čepro, policie eviduje také několik dokumentů posbíraných při domovních prohlídkách. Ty ale nejsou nijak dále prověřované. Nelze je tedy považovat za důkazy a jejich důvěryhodnost policie svým vyšetřováním zatím nepotvrdila.I tyto dokumenty byly předloženy poslancům, když Kubice dokládal svá slova o politických tlacích a prorůstání zločinu do státní správy. Většinou se jedná o dokumenty nalezené u podnikatele Tomáše Pitra, kolegy F.Mrázka. Oba muži vystupovali za společnost Setuza a dlouhodobě válčili se státem a některými politiky z ČSSD.
Zde jsou popsány některé z dokumentů:
1. Informace o vraždě Mrázka. V lednu 2006 - zhruba dvacet dní před Mrázkovou smrtí - se konala schůzka, kterou vedl Václav Kočka, známý premiéra Paroubka. Na této schůzce se mluvilo o zabití Mrázka. O úmyslu zabít Mrázka se dotyčný dozvěděl od neustanovené osoby z pražského podsvětí.
2. Informace o bývalém náměstkovi ministra spravedlnosti Jiřím Vyvadilovi - zpráva popisuje chystané řešení kolem Setuzy a zveřejnění údajné směnky, o níž uprchlý Radovan Krejčíř tvrdí, že dokazuje jeho půjčku ČSSD.
3. Informace o tom, že premiér Paroubek údajně požádal ministra vnitra, aby zařídil vazbu pro Pitra.
4. Informace o lidech blízkých volebnímu štábu ČSSD.
5. Zprávy o činnosti zvláštních policejních týmů Mlýn a Kruh.
6. Informace o údajné přípravě vraždy Radovana Krejčíře, kdy Mrázek nechal na jeho hlavu v podsvětí vyhlásit odměnu 100 miliónů.
7. Informace o financování aktivit šéfa příbramského fotbalu Jaroslava Starky a popis aktivit Krejčířova otce, který byl před lety unesen. Podle této zprávy během únosu údajně zemřel na infrakt.
8. Zmínka o údajné přípravě vraždy Stanislava Grosse a Jaroslava Tvrdíka a snahách Grosse paralyzovat skupinu kolem Pitra a Starky.
9. Informace o seznamu nepohodlných policistů, kteří mají být zlikvidováni. Na seznamu byl i Zdeněk Janíček, bývalý náměstek pražské policie, který před časem zemřel za dodnes nevyjasněných okolností.
10. Informace o zahraniční firmě, přes niž mají Gross a premiér Paroubek údajně vyvádět peníze do zahraničí.

Čtyři měsíce pro smrti Františka Mrázka policie stále nedopadla jeho vraha.Má ale dvě hlavní vyšetřovací verze. Varianty jsou celkem čtyři, policie však označuje za pravděpodobné jen dvě. I ty byly předloženy poslancům.
Verze první: Mrázek zemřel kvůli Setuze. "Odstraněním Mrázka by vznikl jeho partnerovi Tomáši Pitrovi prostor k podnikání a velmi pravděpodobně by se dostal k finančním prostředkům za prodej Setuzy. Verze dosud šetřena, nebyla vyvrácena, v současné době je tato verze stanovena jako jeden za dvou možných důvodů vraždy," stojí ve zprávě.
Verze druhá: Mrázkova smrt souvisí s rozpory s Radovanem Krejčířem. Verze v podstatě sloučena s předchozí a to kvůli Tomáši Pitrovi, neboť mají podle kriminalistů úzké vazby.
Verze třetí: msta za předchozí vraždy, v nichž Mrázek vystupoval jako objednavatel. Jde o vraždy několika podnikatelů, které policie připisuje právě Mrázkovi. Nikdo ale z těchto deliktů nebyl obviněn. Verze pomsty za tyto vraždy nebyla podle Kubice vyloučena, ale jeví se jako málo pravděpodobná a to: „S ohledem na způsob provedení vraždy Mrázka a znalost osob, které by mohly za mstou stát. Jedná se o kriminálně závadové osoby, které by měly obavy z vraždy Mrázka jako respektované postavy," píše Kubice.
Verze čtvrtá: politické pozadí. Podle této možnosti by jeho smrt mohla souviset s okolnostmi jeho podnikatelských aktivit. Podle Kubiceho zprávy údajně stál za odvoláním Stanislava Grosse a Michala Krause (přesnější detaily zpráva neuvádí). "Na základě operativního šetření se tato verze jeví jako pravděpodobná," stojí ve zprávě. O této možnosti vypovídá víc osob shodnými slovy: „Vražda má politický motiv.“ Svědky jsou vesměs Mrázkovi známí.
V této variantě Kubice zmiňuje jméno rodiny Václava Kočky, který se přátelí s premiérem Paroubkem. Údaje o Kočkových se nalezly při domovní prohlídce u Pitra, rodina podle těchto nedoložených dokumentů o smrti Mrázka hovořila ještě před vraždou.
Kubice bez bližších podrobností upozorňuje, že pražská policejní správa jeho útvaru zaslala "poznatek, že vražda Mrázka byla provedena osobou Kočka."
Nikde v dokumentu ale není výslovně uvedeno, že kdokoli z rodiny Kočkových je z vraždy Mrázka podezřelý.
Po detailním rozboru obsáhlé zprávy šéfa útvaru pro odhalování korupce Jana Kubiceho určené poslancům je jasné jedno: zločinecké struktury zasáhly až do státní správy a k politikům.
Tento fakt je doložen dostatečně průkaznými dokumenty podpořenými mimo jiné i odposlechy.
Pro Kubiceho prohlášení o politickém ovlivňování vyšetřování kauzy biolíh, ale ve zprávě zcela jednoznačné důkazy nezazněly. Náznaky o manipulaci v ní sice jsou, nelze z nich ale usvědčit konkrétního politika. Kubice k tomu říká: „Ovlivňování vždy probíhá přes prostředníky,“ a na svých slovech o politických tlacích trvá.
ČSSD veškerá obvinění popírá a Kubiceho označuje za lháře, který se domluvil s opoziční ODS, aby těsně před volbami poškodili sociální demokraty.
Podstatnou část zprávy zabírá detailní popis kontaktů a aktivit olomouckého lobbisty a bývalého člena ČSSD Františka Vybírala. Z policejního vyšetřování vyplynulo, že Vybíralova síť kontaktů byla velmi široká. Zasahovala do poslanecké sněmovny, na ministerstva, do státních firem i do řady soukromých společností, které usilovaly o státní zakázky.
Podle závěrů policie byl Vybíral napojen přímo na organizovaný zločin, a to konkrétně na solncevskou mafii, která jeho prostřednictvím usilovala o deblokaci státního dluhu v Kazachstánu. Podle Kubiceho podřízených Vybíralova skupina likvidovala diskreditačními kampaněmi státní úředníky, kteří jim nešli na ruku.
Některé z nalezených údajů policie hodnotí jako část z dosud neobjeveného archivu Mrázka, který si shromažďoval zprávy o svých spolupracovnících i politicích. To, co policie našla u Pitra, jsou informace, u nichž se nelze o nic dalšího opřít. Nejde je tedy hodnotit jako důkazy čehokoli. Jen potvrzují, že František Mrázek disponoval nadstandardními kontakty do bezpečnostních složek a nebyl pro něj problém sehnat i citlivé a utajované dokumenty.
Stejně tak je třeba brát jako "pouhé" tvrzení výroky několika podnikatelů, jako třeba Grossovy známé Libuše Barkové , že ji expremiér zastrašoval. "Po březnové vraždě podnikatele Jiřího Kubína vzkázal Stanislav Gross prostřednictvím obhájce Barkové, že nyní je na řadě ona," stojí v Kubiceho zprávě

31. května 2006 - Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká po schůzce s premiérem oznámila, že její lidé zjišťují, kdo poskytl médiím zprávu šéfa útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.
Vláda: Kubice ohrožuje demokracii
Vyšetřování samotného Kubiceho se rozjelo obratem. Ministr vnitra František Bublan nechal prověřit, jestli Kubice svými kroky neporušil zákon.
Samotným obsahem zprávy, v níž jsou mimo jiné jasné důkazy o napojení zločineckých skupin na státní správu a některé politiky, se ale nikdo nezabývá.
Premiér Jiří Paroubek pouze zopakoval, že se Kubice spolčil s ODS, aby před volbami poškodil sociální demokracii. Koaliční vláda nadto přijala usnesení, v němž zkritizovala Kubiceho postup. "Ohrožuje to důvěru v principy demokratického státu," stojí v prohlášení.
V Kubiceho dokumentu jsou přitom například přepisy odposlechů, z nichž vyplývá, že se bývalý šéf úřadu vlády Pavel Přibyl snažil pro expremiéra Stanislava Grosse získávat informace u policejních špiček. Přibyl byl podle důkazů v úzkém kontaktu se šéfy elitních složek, které vyšetřují finanční a korupčí kauzy - mimo jiné i ty, které se týkají politiků.
Z rozhovoru Přibyla a šéfa protikorupční služby Miroslava Brycha například vyplynulo, že policista svého známého předem instruoval, aby se při chystané návštěvě nezapisoval na policejní vrátnici. Brych Přibylovi říkal, že ho osobně protáhne, aby o návštěvě neexistoval oficiální záznam.
Ministr vnitra Bublan ale říká, že z nestandardních kontaktů Přibyla a elitních policejních důstojníků zatím nic vyvozovat nebude."Nechtěl bych to zveličovat, většina těch policistů se s panem Přibylem zná přes fotbal a proto, že v minulosti pracoval u policie. Proto proti nim zatím nechci nijak zakročit. Nechci teď dělat nějaká škatulata, ale nechám to prošetřit," .
Kdy přesně se vazbami Přibyla na policisty bude vnitro zabývat, už Bublan neuvedl.
Přibylovy odposlechy tak mají zatím jediný dopad: ministr stáhl vyšetřovatele své inspekce Jaroslava Hlaváče, s nímž se Přibyl rovněž scházel. Právě Hlaváč řídil vyšetřování Kubiceho podřízených, kteří pracovali na kauze Biolog. Kubice tvrdí, že vyšetřování inspekce je vykonstruované a má za účel odstavit jeho lidi z politicky citlivé kauzy.
"Schůzky s panem Přibylem mohou vyvolávat dojem nějaké zaujatosti ze strany pana Hlaváče, proto jsem rozhodl, že se na vyšetřování dál podílet nebude," podotkl Bublan.
O tom, zda Jan Kubice zůstane na postu ředitele útvaru, se podle všeho rozhodne až po volbách.

1. června 2006 - Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek na Kubiceho podal žalobu. V emotivním projevu, při kterém jej přišla podpořit i manželka Zuzana, vysvětlil, že důvodem je jedna pasáž z dokumentů, které Kubice předal poslancům. Paroubek označil Kubiceho zprávu za snůšku "drbů" a samotného policistu za "hnusného člověka, lháře a křivopřísežníka".
Zpráva zahrnovala i vyslovené lži či spekulace nasbírané policisty během domovních prohlídek. Sám Kubice nikdy neřekl, že jde o pravdivé informace, naopak poznamenal, že jde o policejní sběr a že kriminalisté tyto spekulace už dál nijak neprověřovali.
Právě z tohoto ranku jsou údaje, které naznačují, že premiér sexuálně zneužíval nezletilou dceru na jachtě svého známého Bohumíra Ďurička. Kriminalisté na ně narazili v kanceláři podnikatele Tomáše Pitra, kde si je měl schovávat zavražděný podnikatel František Mrázek.
"Já jsem se musel ohradit proti strašlivé pomluvě, která otřásla mou rodinou v základech," prohlásil ministerský předseda. "Co jsem premiérem, čelil jsem stovkám útoků. Tentokrát se jedná o útok obzvláště podlý, protože se jedná o obvinění z údajného zneužívání dětí jednoho z mých známých."
Manželé Paroubkovi zopakovali, že za celou kauzou je snaha ODS ovlivnit nadcházející volby. Zuzana Paroubková pak dodala, že stojí plně za manželem: "Znám Jirku tak dobře jako nikdo druhý. Je to přímý a férový muž, odvážný a lidský."
Trestní oznámení podal i Ďuričko. Chce, aby policie prověřila, zda zveřejněním informací z Kubiceho spisu nebyl spáchán trestný čin pomluvy a poškozování cizích práv. "Mám dvě nezletilé dcery. Jedné je 16 let, druhé jsou dva roky. Zveřejněná lež mne hluboce zasáhla a ovlivnila negativně život především mé starší dcery," .
Proč Kubice tyto informace do zprávy pro poslance vložil? Členům výboru řekl, že jim předkládá kompletní soupis dokumentů, jejichž objevení se snažil zabránit nově instalovaný státní zástupce.
Důkaz, že by se Kubice spojil s ODS ve snaze zdiskreditovat ČSSD, však Paroubek ani nikdo z ČSSD nepředložil. Vycházejí ale z toho, že se u asistenta šéfa ODS Marka Dalíka před dvěma lety našla vizitka Jana Kubiceho.
Argumentují také tím, že ve zprávě pro poslance je mezi podezřelými osobami se zločineckými vazbami uvedeno jméno rodiny Paroubkova přítele Václava Kočky. Toho uvedl Mirek Topolánek v televizní debatě s Paroubkem v seznamu kontroverzních postav s vazbami na ČSSD. O Kočkově vztahu k Paroubkovi se přitom psalo už před rokem, kdy se Paroubek stal předsedou vlády.
Do třetice ČSSD namítá, že v Kubiceho zprávě záměrně chybějí kontakty podsvětí na politiky z ODS. Koho mají konkrétně na mysli, ale nikdo ze sociálních demokratů veřejně nevyslovil.
Jan Kubice míní, že politická manipulace a vliv mafie na chod státu jsou dostatečně prokázány. Tvrdí, že s žádným politikem z ODS své vystoupení předem nekonzultoval. Důkazy, že by byl propojen se špičkami ODS, se dosud neobjevily.
Proč s obviněním přišel těsně před volbami? „Měl jsem akutní obavu o své podřízené,“ vysvětloval poslancům ve sněmovně.
Pro srovnání pak použil pět let starý případ, který potkal jeho tehdejšího podřízeného Zdeňka Macháčka. Ten byl spolu s dalšími dvěma policisty ve vykonstruovaném příběhu obviněn a půl roku strávil ve vazbě, než se prokázalo, že jde o pomstu ruské mafie. Macháček a spol. byli nakonec obvinění zproštěni, nicméně pobyt ve vazbě významně ovlivnil jejich soukromý život a záhy od policie sami odešli. Kubice tehdy na veřejnosti mlčel a řešil případ standardní cestou. Podával interní stížnosti, ale ničeho nedosáhl.
A proč do zprávy zahrnul i vyslovené lži z domovních prohlídek? Poslancům řekl, že „předkládá soupis dokumentů, jejichž objevení se snažil zabránit nově instalovaný státní zástupce. Zpráva byla určena výhradně pro poslance a nikoli pro veřejnost. Nemohl jsem zprávu sepisovat už s vědomím, že ze sněmovny unikne do médií,“ tvrdí Kubice.
Tajná služba získala při odposlechu v jedné své kauze informaci, že kdosi chystá vraždu Jana Kubiceho. Současně dostali stejnou zprávu i Kubiceho podřízení. Policejní prezident proto v tichosti vytvořil speciální tým, který plán na likvidaci Kubiceho začal prověřovat. Plán počítal nejprve s Kubiceho diskreditací, obviněním, postavením mimo službu a následnou vraždou fingovanou jako sebevražda.
Kubiceho podřízení začali vyšetřovat bývalého Paroubkova a Grossova šéfa kabinetu Zdeňka Doležela kvůli podezření z machinací s dotacemi.
14. června 2006 - Prezident si pozval kvůli kauze Kubice ministra vnitra Františka Bublana a žádal vysvětlení, co bude s informacemi, které uvedl ve své zprávě pro poslance šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. "Trval jsem na tom, že nemůže upadnout v zapomnění, nemůže se stát jakýmsi předvolebním tahákem a že to je věc, která českou veřejnost zásadním způsobem zajímá," prohlásil po schůzce prezident Václav Klaus. Prezident po schůzce s Bublanem výslovně zmínil tu pasáž Kubiceho zprávy, která se týká kontaktů policejních špiček s emisary politiků. Jde o přepisy odposlechů Pavla Přibyla, důvěrníka expremiéra Stanislava Grosse, s policejními důstojníky. Záznamy nasvědčují tomu, že se Přibyl pokoušel získávat informace o probíhajících kauzách a byl v nadstadardních stycích s řadou šéfů elitních policejních útvarů.
Klaus řekl: „Nesmí se stát, aby tato část zprávy nebyla nijak vyšetřovaná.“
Bublan zatím neví, jaké závěry z kontaktů Přibyla a policejních důstojníků vyvodí. Policistům zazlívá, že do zprávy zakomponovali i neověřené stopy. "Vede to k tomu, že jsou podávány žaloby, protože se někdo cítí poškozen," řekl. Kdyby ale podle něj tyto stopy byly pravdivé, jejich zveřejnění maří další vyšetřování. "Převážná většina takových poznatků nemá tu hodnotu, aby se na nich dalo stavět," řekl Bublan.
Kubice k tomu říká: „Bylo tam výslovně uvedeno, že jde o neprověřené věci, o nichž je možné říct jen jedno: byly nalezeny při domovní prohlídce, kterou nám státní zástupce nechtěl povolit. Je fakt, že jsem při sestavování zprávy u těchto informací váhal, ale nakonec jsme se s podřízenými shodli, že to má smysl tam dát..."
Státní zástupce jíž na Kubiceho obdržel osm trestních oznámení. Všechna se týkají informací uvedených v utajované zprávě. Mezi oznámeními na Kubiceho je i Paroubkovo podání.

27. června 2006 - Policejní důstojník Jan Kubice neporušil zákon, když před měsícem informoval poslance o politických tlacích na vyšetřování citlivých kauz.
"Zatím se žádné porušení zákona ze strany pana Kubiceho neprokázalo. Zjednodušeně řečeno: Vystoupit před poslanci mu nic nezakazuje," uvedl vysoce postavený úředník ministerstva vnitra obeznámený s vyšetřováním.
Státní zástupce Michal Zachystal, který na případ dohlíží říká: „Po dohodě s inspekcí ministerstva vnitra nebudeme průběh vyšetřování rozebírat v médiích. Stanovisko vydáme, až bude šetření kompletně hotové. A to určitě nebude do měsíce,"
Kubicemu ale i nadále teoreticky hrozí stíhání za informace, které uvedl ve své zprávě určené poslancům. „Dosud se ale nenašel sebemenší důkaz, že zprávu předal novinářům Kubice,"říká nejmenovaný úředník ministerstv.
"Státní zastupitelství avizovalo, že to bude na delší dobu," podotkl Bublan.
Tým se už na základě Kubiceho zprávy začal vracet k některým starým kauzám, které již byly uzavřeny. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká uvedla, že mezi nimi je například smrt pražského policejního důstojníka Zdeňka Janíčka, který zemřel za dosud ne zcela vyjasněných okolností.
Rozhodnutí, jak naložit s policejními důstojníky, kteří byli podle Kubiceho zprávy v nadstandardním kontaktu s bývalým šéfem úřadu vlády Pavlem Přibylem, čeká až na Bublanova nástupce Ivana Langera.Ten říká, že ho informace o napojení Přibyla na policejní elitu zaskočily. "Je třeba to důsledně vyšetřit. Z toho, co o věci vím, aniž bych chtěl citovat obsah zprávy pana Kubiceho, je zřejmé, že pan Přibyl se pokoušel získávat informace právě o věcech spojených s případy biolíh a vražda podnikatele Mrázka. Podobným věcem je třeba nekompromisně zamezit," uvedl Langer. "Rozhodně nechci dělat nějaká personální rozhodnutí, aniž by proběhlo vyšetřování," dodal.

16. srpna 2006 - Jiří Paroubek tvrdí: „Vyšetřování prokázalo, že elitní policista Kubice svou zprávou hrubě chyboval. Zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy navíc zmařilo dvě vyšetřování,“ zdůraznil dnes Paroubek s odvoláním na materiál Vesecké. "Je zřejmé, co by měl pan policejní prezident dělat,"tvrdí Paroubek, ale neuvádí, zda tím míní policistovo odvolání.
Vesecká: "Jde o závažnou kauzu, která by měla být spojena s větším množstvím trestným činů a nelze proto říci, kdy vyšetřování postupu (Jana Kubiceho) bude ukončeno."
Paroubek: „Ve zprávě od Vesecké se píše, že neexistovalo žádné politické ovlivňování nějaké kauzy, která je uvedená v Kubiceho materiálu. Potvrdily to nezávisle na sobě dva týmy, jeden pracující na Nejvyšším státním zastupitelství a druhý při Inspekci ministra vnitra. Šéf sociální demokracie, který stále řídí vládu.Kabinet by se dokumentem nejvyšší žalobkyně měl zabývat na příští schůzi.“.
Vesecká: „Počkejme ještě, nedělejme ukvapené závěry“
Podle průzkumu agentury STEM si v týdnu po volbách většina občanů myslela, že obvinění obsažená ve zprávě sebrala ve volbách hlasy ČSSD a pomohla získat hlasy ODS.

23. srpna 2006 - Vyšetřování zprávy, která mohla ovlivnit parlamentní volby, skončí možná dřív, než bude ustavena nová vláda. Průběžnými poznatky o vyšetřování se dnes zabývala vláda. Ministr vnitra František Bublan tvrdí: "Nebyl nalezen důvod, proč pan Kubice předložil zprávu o vyšetřování do sněmovního výboru. Nevyužil všechny možnosti, konzultace s nadřízenými, s ministrem a šel rovnou do sněmovny. Důvod k tomu neměl,".
Kubice by podle něj měl být do ukončení vyšetřování postaven mimo službu. Personální pravomoci vůči Kubicemu ale má pouze náměstek pro trestní řízení František Snopek, případně policejní prezident Vladislav Husák. "Pan ministr mi nic takového neřekl a na jednání vlády jsem nebyl, takže se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl Husák..
"Pan Kubice se domníval, že by nadřízení mohli být podjati nebo zapleteni do případů, proto ten postup. Vyšetřování kauz a poznatků ještě pokračuje. Mnoho informací v jeho zprávě je ale nepodložených, neprověřených, nepravdivých a některé jsou zcela mylné," řekl Bublan.
"Například se v ní objeví jméno policejního důstojníka, který hovořil s určitou osobou, a jeho telefon, a nakonec se zjistí, že telefon není jeho a on s osobou ani nemluvil. Informací tohoto typu je tam mnoho," popsal ministr.
Bublan také tvrdí, že zveřejnění Kubiceho zprávy ovlivnilo vyšetřování několika závažných kauz."Některé případy budou muset být pozastaveny, svědci přestali kontaktovat polici, došlo k narušení vyšetřování. Především u kauz tzv. ruskojazyčného zločinu," dodal Bublan.
Po Paroubkových vystoupeních v médiích Nejvyšší státní zastupitelství několikrát důrazně upozornilo, že premiér nemá v ruce uzavřený případ. Sděloval tedy jen dílčí zjištění.
V případě Kubiceho zprávy bylo podáno 13 trestních oznámení na podezření pro zneužití pravomocí veřejného činitele, pomluvu či únik utajovaných informací.
Září -Inspekce ministra vnitra nechala v den nástupu Topolánkovy vlády odposlouchávat politiky ODS, novináře a Kubiceho kvůli úniku jeho zprávy ze sněmovny. Odposlechy měla povoleny až do prosince, ale o jejich existenci promluvil ministr vnitra Ivan Langer a po měsíci byly podle oficiálních záznamů zastaveny. Mezi novináři kolují diskreditující hanopisy na Kubiceho.
5. září 2006 - Langer se dnes poprvé sešel s policejním prezidentem Vladislavem Husákem a výsledkem bylo rozhodnutí, že bude okamžitě zrušeno výběrové řízení na post ředitele protikorupční služby. Podle parametrů dosavadního konkursu by ředitel této elitní policejní složky, která mimo jiné vyšetřuje politickou korupci a složité ekonomické kauzy, nemusel mít vysokoškolské vzdělání. Stačilo by, aby se na vysokou školu jen přihlásil. "Takový postup je zcela nepřijatelný a jde proti smyslu služebního zákona. Chci ukázat, že končí období výjimek Proto jsem požádal pana policejního prezidenta, aby byl konkurs zrušen a byl vypsán nový, za standardních podmínek," sdělil nový ministr vnitra. V původních podmínkách přitom požadavek na vysokoškolské vzdělání byl, policejní prezidium ale později kritéria upravilo. Vysokoškolský diplom musí mít i náměstek ředitele protikorupční služby. Langer ještě coby stínový ministr vnitra obvinil policejní prezídium, že parametry konkursu změnilo na míru dočasnému šéfovi služby Miloslavu Brychovi, který vysokou školu teprve studuje."Pokud je to pravda, odcházím do civilu," reagoval Miloslav Brych. "Věřím, že ministr má v policii hodně zkušených policistů s kriminalistickou praxí nad dvacet let a tak mého nástupce rychle najde." .Langer chce také nechat udělat externí audit ministerstva a zeštíhlit aparát resortu: místo sedmi náměstků ministra zůstanou tři.
Další Langerova priorita jasná: neustoupit tlaku sociálních demokratů, kteří již téměř čtvrt roku volají po odchodu ředitele útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Trvá na tom, že pokud se Kubicemu neprokáže porušení zákona, není důvod, aby svůj post opouštěl. "ČSSD tlačila na odchod Kubiceho i při vyjednávání o případné toleranci Topolánkově vládě. Stanovisko je jasné: neustoupíme," popsal postoj ODS jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra Topolánka.
Nový ministr vnitra vyčkává na finální zprávy státního zastupitelství a zvláštní komise. ODS nadto ani konečné závěry nehodlá brát jako definitivní. "Je třeba vědět, že na té zprávě komise se podílejí i lidé z útvarů, jejichž funkcionáři byli v Kubiceho zprávě zmiňovány v souvislosti s tlaky na vyšetřování. Objektivita závěrů je tak velmi sporná a je pravděpodobné, že se budou dělat revizní posudky," dodal již citovaný Topolánkův spolupracovník. I Langer potvrdil, že zřejmě budou následovat další analýzy.

20. září 2006 - Ministr vnitra Ivan Langer dnes oznámil, že kvůli vyšetřování "aféry Kubice" může být odposloucháváno až dvacet politiků a novinářů. Podle jeho informací policie zřejmě odposlouchává například prostory ve sněmovně, na ministerstvu vnitra či v Českém rozhlase i některé soukromé prostory. V podvečer totéž potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. "Informace budou důsledně prověřeny. Příslušní státní zástupci provedou prověrky dokumentů, kterých by se tyto informace mohly týkat," řekla na mimořádné tiskové konferenci.
Podle informací příkaz k těmto odposlechům vydala Inspekce ministra vnitra. Právě ta vede vyšetřování úniku Kubiceho zprávy. Její ředitel Miroslav Borník však nezvedá telefon.Prý je čtrnáct dní mimo úřad. Mezi monitorovanými hovory byly i ty z telefonů Ivana Langera, poslance ODS Jana Vidíma a samotného policisty Jan Kubiceho. Sociální demokraté, za jejichž vlády mělo podle Langera špiclování politiků a novinářů probíhat, vše striktně popírají a ministra vnitra označují za lháře. Tak jej tituloval ve svém stanovisku například expremiér Jiří Paroubek.
Langerův předchůdce František Bublan: "Chtěl bych vidět soudce, který by v takovém rozsahu a u takových lidí odposlechy povolil. Navíc mi to nedává smysl: proč odposlouchávat ex post, když zpráva plukovníka Kubiceho už byla venku a těžko zpětně zjistíte, jak to bylo,"
Vládní ODS podezření považuje za maximálně vážné."Pokud se ukáže, že seznam (odposlouchávaných) je jednobarevný, jde evidentně o způsob, jak získat záminku pro odposlechy lidí nepohodlných bývalé vládě," prohlásil vicepremiér Petr Nečas.
Langer kvůli odposlechům neodjel na setkání ministrů vnitra do Finska.

24. září 2006 - Vyšetřování údajných odposlechů politiků a novinářů skončilo. Kvůli výsledku šéf ČSSD Paroubek vyzývá ministry k demisi. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká popřela informace zveřejněné ve středu ministrem vnitra Ivanem Langerem o odposleších politiků a novinářů.Jakékoliv podrobnosti však odmítla uvést.
"Není pravdivá informace, že dvacet poslanců a novinářů je odposloucháváno," řekla Vesecká v souvislosti s úniky informací z tzv. Kubiceho zprávy. Na přímou otázku moderátora pořadu Václava Moravce, zda lze její slova interpretovat tak, že není odposloucháván nikdo, však neodpověděla.
Jiří Paroubek svolal tiskovou konferencí, kde řekl, že považuje středeční oznámení o odposleších za součást rozsáhlé diskreditační kampaně, kterou proti němu vede ODS a s ní sympatizující média. Mirka Topolánka, Petra Nečase a Ivana Langera vyzval k omluvě a rezignaci na funkce ve vládě.
Mirek Topolánek uvedl, že šlo o fízlování, kterého se ČSSD dopustila na svých politických oponentech. "Já odmítám, že by vláda - nebo já osobně - nařídila jakékoli odposlechy. Buď je to pokus pošpinit ČSSD, nebo jde o neznalost právního řádu," prohlásil Paroubek. Zároveň objasnil téma mimořádného jednání sněmovny. "Bude o tomto: Chceme důkazy. Předložte důkazy, anebo odstupte. Vy jste řekli tyto závažné věci, které ničí zbytky politické kultury v této zemi. Takže buďto dejte důkazy, nebo odstupte," Schůze je svolána na pátek 29. září, pokud bude její konání schváleno.

Říjen - Do ČSSD prosákly informace, že se něco děje kolem Doležela. Jeho skupina současně měla začít čerpat peníze z dotačního programu, o němž policie tvrdí, že z něj chtěli ukrást třicet miliónů. Kubiceho útvar proto všechny podezřelé zatknul a soud je poslal do vazby.
Inspekce ministra vnitra oznamuje, že chce Kubiceho a dva jeho podřízené stíhat za to, že sepsali květnovou zprávu pro poslance. Mimochodem jde o stejné policisty, které inspekce původně chtěla zavřít za falšované cestovní příkazy a jež kromě případů biolíh a Mrázek vyšetřují i Doležela. Inspekce ale dodnes neví, jak se zpráva dostala na veřejnost.
Vyšla najevo existence speciálního týmu kvůli plánu na Kubiceho vraždu. Za ni však nikdo doposud obviněn nebyl. Média obšírně informují o okolnostech Doleželova příběhu.

11. října 2006 - Speciální tým policejního prezidia už přes čtyři měsíce vyšetřuje podezření, že se chystala vražda šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.
Informace získaly bezpečnostní složky při vyšetřování aktivit skupiny kolem Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu dvou expremiérů za ČSSD.
Doležela v úterý večer zatkla policie spolu se starostou Budišova Ladislavem Péťou a úředníkem z ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou pro podezření z machinací s dotacemi z EU a vydírání. Právě z několikaměsíčních odposlechů aktérů případu vyplynulo, že existuje plán na Kubiceho likvidaci.

12.října 2006 - Jan Kubice nebyl v poslední době příliš k zastižení. Když se po něm sháněli novináři, jako by se propadl do země. Nebyl v práci ani na obvyklých telefonech. Teď je jasné proč. Detektivové získali informace, že se chystá jeho vražda. „Oficiálně byl pan Kubice na ozdravném pobytu. Neoficiálně vám řeknu, že byl tímto způsobem vlastně pod jistou ochranou,“ řekl MF DNES jeden z jeho spolupracovníků. Informace o jeho fyzické likvidaci byly údajně tak silné a vážné, že je nebylo možné podceňovat. Policie na to přišla při vyšetřování kriminálních aktivit Zdeňka Doležela, někdejšího ředitele kabinetů premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Ten podle policie v zájmu zdárného dokončení podvodu s penězi evropských fondů zorganizoval vydírání jednoho klíčového aktéra případu, architekta Marka Říčaře. „Zjistili jsme, že člověk, který byl na vydírání architekta najat, měl být zároveň člověkem, který by dostal i zcela jiný úkol: zabít Kubiceho,“ řekl zdroj z policejního prezidia.

18. října 2006 - Renáta Vesecká nařídila prozkoumání oprávněnosti odposlechů, které nechala nasadit inspekce ministra vnitra, která tak letos v září poslouchala rozhovory ministra vnitra Ivana Langera, poslance Jana Vidíma, jeho poradce Karla Bartáka, policisty Jana Kubiceho a dvou jeho podřízených. Odposloucháváni byli i novináři Jan Hrbáček z veřejnoprávního rozhlasu a reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková. Jejich telefony nechali inspektoři "napíchnout" kvůli vyšetřování okolností, za nichž unikla na veřejnost Kubiceho zpráva o politickém ovlivňování citlivých kauz.
Sociální demokraté dnes večer přešli do útoku a začali tvrdit, že Kubiceho útvar se stranu opakovaně snaží poškodit např. tím, že podle ČSSD zmanipuloval část vyšetřování kauzy ředitele kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela. Doposud přitom ČSSD vyjadřovala v případu Doležel policii podporu. ČSSD vyšetřování zpochybňuje tvrzením, že klíčovým svědkem o údajných násilnostech skupiny kolem Doležela je policejní agent. Policie kontruje tím, že vyšetřování nestojí na svědectví jediného člověka, ale je podpořeno mimo jiné desítkami hodin odposlechů. Doležela a spol. policie vyšetřuje kvůli podezření z plánování vraždy Jana Kubiceho. Televize Nova uvedla, že ataku na Kubiceho mělo předcházet vydírání nepohodlného člena Doleželovy skupiny. Z přípravy vraždy ale zatím nikdo obviněn nebyl a není tak dosud jasné, kdo za celým plánem stojí.
Nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká uložila vrchnímu a pražskému státnímu zastupitelství, aby jí předložili zprávu o okolnostech odposlechů před třemi týdny. Nyní dostala výslednou analýzu.
• Nejvyšší státní zastupitelství obdrželo od Vrchního státního zastupitelství v Praze a Městského státního zastupitelství v Praze doplněnou zprávu k odposlechům v souvislosti s šetřením úniku informací z tzv. Kubiceho zprávy.
• Tento materiál podrobně zpracovává důvodnost postupu orgánů činných v trestním řízení.
• Přesto můžeme uvést, že NEOBSAHUJE žádné nové skutečnosti, které by vedly ke změně již dříve prezentovaného stanoviska NSZ.
• Nejvyšší státní zastupitelství nemůže do probíhajícího trestního řízení zasahovat.
• Po jeho skončení a vyhodnocení jeho výsledků ale přijme NSZ další opatření, která mu umožňuje platná legislativa. Veřejnost o tom pak budeme určitě informovat.
"Tento materiál podrobně zpracovává důvodnost postupu orgánů činných v trestním řízení. Přesto můžeme uvést, že neobsahuje žádné nové skutečnosti, které by vedly ke změně již dříve prezentovaného stanoviska NSZ," stojí ve stanovisku Vesecké. Její mluvčí František Tlapák doplnil: "Postup byl shledán jako zákonný a odůvodněný,"
Detaily prověrky však Nejvyšší státní zastupitelství nezveřejnilo. Není tak stále jasné, podle jakého klíče inspekce rozhodla, komu bude přes měsíc poslouchat hovory. Proč odposlouchá politiky a novináře, když má ze zákona vyšetřovat trestnou činnost policistů.
A proč k tomuto kroku vůbec sáhla, když zákon připouští zásah do osobních práv jakým je poslouchání telefonů jen u výjimečně závažných trestných činů. Zpráva Kubiceho byla v druhém nejnižším stupni utajení. Stejně tak není zřejmé, proč byly odposlechy nasazeny až čtyři měsíce poté, co se Kubiceho zpráva dostala na veřejnost. Inspekce začala s odposlechy v září, dva měsíce před senátními a komunálními volbami. Shodou okolností v den, kdy byla jmenována vláda Mirka Topolánka. U některých čísel soudce povolil monitorovat hovory až do prosince. Pokud by někdo chtěl údaje z monitorovaných telefonů zneužít, mohl se dostat například k informacím o dění ve vedení ODS, jejímž místopředsedou je Ivan Langer. Nebo mít přehled o tom, co před volbami chystají novináři.
Ministr vnitra Langer říká, že jej závěr prověrky nepřekvapil.
"Je-li něco formálně v pořádku, neznamená to, že je to v pořádku i věcně. Pevně doufám, že se nakonec vše vyjasní," uvedl Langer.
Ministři vnitra ani spravedlnosti nicméně v tuto chvíli nemohou s kauzou odposlechy nic dělat. Případ je totiž propojen s kauzou Kubice: teprve až bude uzavřeno vyšetřování šéfa útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, mohou být zveřejněny údaje, které odposlouchávání politiků a novinářů osvětlí.
Paroubek mohl číst hovory svých rivalů. Státní zástupce Michal Zachystal potvrdil, že odposlechy, jejichž oprávněnost nyní úřady zkoumají, byly kompletně ukončeny až tuto středu. Část byla zastavena už před čtrnácti dny, kdy jeden z odposlouchávaných - ministr vnitra Ivan Langer veřejně mluvil o tom, že má informace o odposlouchávání politiků a novinářů. Patnáct telefonů ale policie monitorovala po celé září až doposud. Tedy i před klíčovým hlasováním o tom, zda vláda Mirka Topolánka získá důvěru. "Je pravda, že 4. 10. jsem obdržel žádost o souhlas se zastavením odposlechů a žádosti jsem vyhověl," sdělil Zachystal.
Jiří Paroubek měl přístup k odposlechům politické konkurence a novinářům díky postupu inspekce ministra vnitra, která tak rozhodla ještě v době, kdy resort ovládal František Bublan.
Princip je jednoduchý a navíc zcela zákonný: Kvůli úniku Kubiceho zprávy inspekce obdržela trestní oznámení od několika osob, vyšetřování ale oficiálně rozjela podle oznámení Paroubka. Inspektoři si vybrali čtyři trestné činy, kterými šetření zdůvodnili: ohrožení utajovaných skutečností, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněné nakládání s osobními údaji a trestný čin pomluvy. Právě u dvou posledně zmíněných deliktů je takzvanou osobou poškozenou Jiří Paroubek, který v tomto duchu podal trestní oznámení. A jako poškozený má nárok na to, aby znal detaily vyšetřování.
"Poškozený stejně jako obviněný mají právo nahlédnout do spisu. Mají právo vědět, jaké důkazy tam jsou uvedeny. A mají právo seznámit se i s odposlechy," potvrdil státní zástupce Zachystal. Odposlechy totiž nejsou tajné. "Samotný výstup z odposlechů tajný není. Je to zvláštní, ale je to tak," dodal Zachystal.
Paroubek tvrdí, že ve spise nebyl. "Svého práva nevyužil, zda to udělal jeho právník, to neví," řekla mluvčí ČSSD Květa Kočová. Později rozeslala médiím doplnění této informace. "Neučinil tak ani on, ani jeho právní zástupci," Státní zástupce Zachystal ve čtvrtek neuměl na otázku, jestli někdo požádal o přístup do spisu, odpovědět. "Vládcem nad spisem je inspekce. Já jsem nebyl informován o tom, že by někdo přístup do spisu požadoval. Prostě o tom nevím," řekl Zachystal.V pátek pak městské státní zastupitelství vydalo stanovisko, že do spisu do této chvíle nikdo přístup neměl.
Kdo je kdo?
Zdeněk Doležel
• Bývalý šéf kabinetu Stanislava Grosse, kterého později "zdědil" coby premiér i Jiří Paroubek. Ten nakonec Doležela na hodinu propustil poté, co Nova získala videonahrávku, na níž si Doležel říká o "pět na stole v českých".
• Paroubek se přesto Doležela zastal. Prohlásil: "Doležel je nyní v mých očích jenom člověkem, který je stíhán. Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane."
• Do vyšších pater politiky jej vytáhl právě expremiér Gross, který s ním spolupracoval už na ministerstvu vnitra.
Ladislav Péťa
• Starosta Budišova
• Místopředseda krajské organizace ČSSD; jeho webovou prezentaci
Miloslav Řehulka
• Zaměstnanec ministerstva zemědělství, vedoucí oddělení implementací
• Doleželův známý.
"Informace o chystané vraždě byly k dispozici na přelomu května a června. A to jak z policie, tak z tajné služby. Policejní prezident následně nechal vytvořit speciální tým, který tyto informace pod dozorem státního zastupitelství prověřuje. Zatím nebyl nikdo obviněn," sdělil zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním.
Policejní prezidium potvrdilo, že se prověřováním vraždy zabývá. Detaily případu odmítá komentovat. "Případ prověřujeme, ale nic dalšího nelze zveřejnit," uvedl náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení František Snopek.
Stručný byl i sám Jan Kubice: "Nebudu k tomu říkat vůbec nic."
Z odposlechů a dalších důkazů týmu vyplynulo, že plán na odstranění Kubiceho počítal s několika fázemi:
1. Nejprve by byl policista diskreditován v médiích,
2. následovalo by jeho obvinění ze strany inspekce ministra vnitra kvůli obsahu jeho zprávy pro poslance
3. později by byl postaven mimo službu.
4. Teprve pak by byl zabit, ale navenek by šlo o sebevraždu, protože "neunesl tlak okolností".
Policie má podezření, že první část „skandalizace“ už začala. Někteří novináři v minulých dnech obdrželi stostránkový dokument s názvem“Obchodní a majetkové vztahy rodiny plk. Jana Kubiceho.“ O jeho obsahu 3. října informoval deník Šíp. V dokumentu je policista vykreslován jako neschopný detektiv, bývalý obyčejný taxikář či jako agent CIA. Jsou v něm však i detailně rozebrané rodinné vazby včetně toho, kolik kdo má peněz na kontě.
"Spis obsahuje řadu podezření, která by měl Kubice věrohodně vysvětlit," napsal deník, který současně naznačuje, že dokument má Kubiceho diskreditovat.
Tým policejního prezidia shromažďuje důkazy o činnost jednotlivých členů Doleželovy skupiny. Z odposlechů vyplývá, že se o ataku na Kubiceho bavili v kódové řeči.
Policie současně vyslýchala Doležela i další dva zatčené muže. Všichni jsou podezřelí, že chtěli neoprávněně získat přes třicet miliónů korun z dotací Evropské unie určených na obnovu památek. Mimo to jsou podezření z vydírání kvůli nátlaku na architekta, který zpracovával projekt na rekonstrukci zámku v Budišově a později přestal se skupinou "spolupracovat". Exministr pro místní rozvoj Radko Martínek oznámil, že architekt jej zjara o celém případu informoval. "Navštívil mě pan architekt, který mi sdělil své určité podezření. Já jsem ho vyzval, aby informoval policii a nabídl mu spolupráci s tím, že je mi jedno, koho se to týká," řekl Martínek.
Tv Nova na základě architektovy informace přinesla záběry ze schůzky Doležela, Řehulky a Péti, které skrytou kamerou pořídil její reportér Aleš Vébr. Na záběrech bylo vidět, jak si muži předávají peníze a jak mluví o tom, že je potřeba uplatit jakéhosi úředníka. Hovoří také o možném násilí, jehož obětí měl být architekt, který s Doleželem a Péťou spolupracoval.
Sociální demokracie v čele s Jiřím Paroubkem se od Doležela v posledních hodinách opakovaně tvrdě distancovala a veřejnosti se za jeho jednání omluvila.
"Jestliže jsem před třinácti měsíci mluvil o tom, že se (Doležel) považuje za nového Jamese Bonda, pak nyní mně připadá jeho chování jako chování těžkého psychotika. A to nejen kvůli korupčnímu chování, ale i z důvodů, které znám z doslechu. Nešlo o obyčejné korupční chování," řekl bez bližších podrobností Paroubek.
ČSSD nejprve vyjadřuje policii plnou podporu a od Doležela a spol. se distancuje, den před volbami ale oznamuje, že se ji Kubiceho útvar ve spolupráci s ODS a médii opět snaží před volbami poškodit. Novináři totiž zveřejnili, že jedna z obviněných - Paroubkova náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj - při výslechu řekla, že v případě dotací pro Doleželovu skupinu byla pod Paroubkovým tlakem.
Prosinec - Spíše než obsah Kubiceho zprávy a tudíž propojení státní správy s mafií nyní politika zajímá, kdo pouští novinářům důvěrné informace. Naplno se rozjíždí kauza odposlechů.
2. prosince 2006 - Jiří Pospíšil na konci září přečetl ve sněmovně dopis příslušného policejního útvaru, jak byli odposloucháni politici a novináři při vyšetřování úniku známé Kubiceho zprávy na veřejnost. Dokument, který ministr přečetl, byl označen stupněm utajení "důvěrné". Podle NBÚ mohl ministr spáchat trestný čin ohrožení utajované informace.
"Napsali nám, že pokud ho sama sněmovna do konce roku nepotrestá, zahájí s ním přestupkové řízení," řekl šéf mandátového a imunitního výboru Miloslav Kala (ČSSD).
NBÚ potvrdil, že proti ministrovi řízení o přestupku zahájí. Zákony ale umožňují, aby NBÚ na požádání poslance-ministra věc vrátil před sněmovní výbor. Ten by pak disciplinární řízení proti zákonodárci vedl. Mandátový a imunitní výbor sice o dospise NBÚ jednal, ale nerozhodl se. Naopak ústavně právní výbor se jednoznačně za Pospíšila postavil.
"Za projevy ve sněmovně nemůže být poslanec trestán, má imunitu," řekl předseda výboru Marek Benda."Je to bezprecedentní situace," Bendy se ale problém také týká, protože i on, kdo kromě ministra Pospíšila a exministra vnitra Bublana dostal tajný materiál a na schůzi o informacích z něho mluvil. Ministr Pospíšil podezření vznesená NBÚ odmítá.
"Já jsem byl zbaven mlčenlivosti pro jednání před orgánem státu. Poslanecká sněmovna je orgán státu. Tuto věc jsem předtím konzultoval s právními experty. Je to v pořádku," říká.
Mandátový a imunitní výbor hlasoval, zda s ministrem zahájit disciplinární řízení, ale nerozhodně. Výbor má dvanáct členů - pro trest bylo pět sociálních demokratů a komunista, proti pět poslanců z ODS a poslankyně zelených.
Sněmovna ministra Pospíšila za zveřejnění tajností nepotrestá, není ale jisté, že se disciplinárnímu řízení vyhne také poslanec Benda. Mandátový a imunitní výbor bude o jeho prohřešku také mluvit. "Jednat o tom musíme," řekl Kala.
Hlasování by také mohlo dopadnout plichtou, to by ale Benda nesměl být členem výboru. "O sobě nemůže hlasovat, je tedy možné, že výbor odhlasuje disciplinární řízení," míní Kala.
"Je to osobní iniciativa pana Kaly. Jsem na to připraven," řekl Benda.
Plukovník Tomáš Almer, šéf Útvaru zvláštních činností policie, který má na starosti odposlechy, ji odtajnil. To ale neznamená, že se Pospíšil neprovinil. Četl ji v době, kdy tajná byla.
Kauzou kolem odposlechů politiků a některých novinářů se bude zabývat i Senát. Včera totiž nově zřídil Stálou komisi pro ochranu soukromí.
Její předseda, lidovecký senátor Josef Kalbáč, potvrdil, že na jedné z prvních schůzek se komise zaměří také na tento problém. "Budeme se tím zabývat, stále se o tom mluví a řeší se to."

22. prosince 2006 - Státní zástupce nebude trestně stíhat ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. "Neshledáváme důvody, aby bylo zahájeno trestní stíhání," řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Jana Hercegová. Potrestáni nebudou ani dva Kubiceho podřízení Hynek Vlas a Jaroslav Hruška.
Státní zastupitelství poslalo pouze Kubiceho nadřízenému, náměstku policejního prezidenta, doporučení ke kázeňskému potrestání. Podle Hercegové nebyl Kubice a jeho kolegové oprávněni, aby poslance informovali o tajné zprávě v takovém rozsahu. S největší pravděpodobností si Kubice uchová svou funkci..
První, kdo zprávu státního zástupce zkritizoval, je expremiér Jiří Paroubek. "Myslím, že zvážíme další právní kroky, protože to je skandální rozhodnutí.".
Inspektoři chtěli Kubiceho trestat za to, že do médií unikla v květnu jeho zpráva. Stíhání navrhovali i přesto, že mu neprokázali, že dokument předal novinářům právě on.
Právě kvůli tomuto podezření nechali odposlouchávat desítky mobilních telefonů, mezi nimiž byla i čísla, která patřila novinářům a vrcholnžým politikům. Už dříve návrh na obvinění nepodepsal ani šéf inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc.
"Pan ředitel s návrhem nesouhlasí, a proto jej nepodepsal. Rozhodnutí je teď na státním zástupci," uvedla mluvčí resortu Marie Masaříková.
Později Pelc uvedl: „Skutečně jsem to nepodepsal, ale bylo to kvůli tomu, že jsem ten materiál nikdy neměl k dispozici a neznám jeho obsah. Zpracovatel věci to podepsal pod dozorem státního zástupce, kterému je přímo odpovědný, nikoli mně. Můj podpis k tomu nebyl nutný.“
Inspektoři trojici nechtějí stíhat za vyzrazení tajných informací. Navrhují je obvinit "jen" za pomluvu, ohrožení osobních údajů a zneužití pravomoci. I tak ale policistům hrozí osm let vězení. O stíhání mluví i "plán vraždy"
Ministr vnitra Ivan Langer se zatím k případu staví rezervovaně. Zda by případné obvinění znamenalo Kubiceho odchod, nechtěl zatím komentovat. "Je to v personální pravomoci policejního prezidenta."

11. ledna 2007 - Ani půlroční vyšetřování nepřineslo přímý důkaz, že lidé kolem zatčeného šéfa kabinetu dvou expremiérů Zdeňka Doležela plánovali likvidaci policejního důstojníka Jana Kubiceho."Pokud by důkaz existoval a potvrdil by se, bylo by zahájeno trestní stíhání. Ale zatím takový důkaz není. Přímý ani nepřímý," sdělil náměstek ředitele kriminální policie Jan Chmelík.
Lidé z vyšetřovacího týmu chtějí případ v dohledné době takzvaně odložit. Definitivní slovo ale bude mít státní zástupkyně Ludmila Doležalová, která na vyšetřování dohlíží.
Kriminalisté, kteří s informací o chystané likvidaci Kubiceho přišli, na této verzi dodnes trvají. Opírají se mimo jiné o svědectví utajeného svědka, který vystupuje i v další kauze Zdeňka Doležela a spol. Tento muž vypověděl, že Kubice měl být skutečně zavražděn. Kdo konkrétně byl zadavatelem akce, už ale výslovně nesdělil.
Detektivové se opírají i o záznamy z odposlouchávaných telefonátů Doleželovy skupiny.

11. ledna 2007 - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek získal cenné informace o svých rivalech. A to přímo z vyšetřovacího spisu k případu Kubice a ke kauze odposlechů politiků, policistů a novinářů. Jde o spis inspekce ministra vnitra, která vyšetřovala únik takzvané Kubiceho zprávy na veřejnost. Inspekce pak nechala odposlouchávat čelné představitele ODS, dva novináře a tři policisty včetně Kubiceho. "Napíchla" kvůli tomu 46 telefonů. "Pan Paroubek spolu se svým advokátem nahlížel do spisu 9. 1. 2007," potvrdila šéfka státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Hercegová.
Přístup do spisu zařídilo Jiřímu Paroubkovi bývalé vedení inspekce ministra vnitra, která tak rozhodla ještě v době, kdy resort ovládal za ČSSD František Bublan.
Princip je jednoduchý a navíc zcela zákonný: Kvůli úniku Kubiceho zprávy inspekce obdržela trestní oznámení od několika osob, vyšetřování ale oficiálně rozjela na základě oznámení Jiřího Paroubka.
Inspektoři si vybrali čtyři trestné činy, kterými šetření zdůvodnili: ohrožení utajovaných skutečností, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněné nakládání s osobními údaji a trestný čin pomluvy.
Právě u dvou posledně zmíněných deliktů je takzvanou osobou poškozenou Jiří Paroubek, který v tomto duchu podal trestní oznámení. A jako poškozený má nárok na to, aby znal detaily vyšetřování.
"Nahlížení do spisu bylo zcela v souladu se zákonem," dodala Hercegová.
Paroubek už spis využil - Ačkoli podle státní zástupkyně Jany Hercegové lídr sociálních demokratů zatím neměl k dispozici přímo obsah odposlouchávaných rozhovorů, přesto získal informace, které se mu v politice mohou hodit.
A dokázal to hned den poté, co se do spisu podíval. 10. ledna, kdy probíhalo za asistence televizních kamer jednání ČSSD a trojkoalice, Paroubek začal mluvit o tom, co se z vyšetřování dozvěděl. Upozorňoval politiky ODS, že by se divili, kdyby věděli, kdo všechno si volal před vystoupením Kubiceho v parlamentu. A odvolal se přímo na své znalosti ze spisu. Paroubek se už měsíce snaží dokázat, že Kubice své předvolební aktivity konzultoval s ODS. Vyšetřovací spis totiž obsahuje například záznamy o dosavadních výsledcích vyšetřování, včetně návrhů, kterými inspekce odůvodňovala své žádosti na odposlechy politiků, policistů a novinářů. Součástí spisu jsou i zpětně záznamy, kdo, kdy a kolikrát si volal.
Jiří Paroubek se od včerejška vyhýbá komentáři. Mobilní telefon nezvedal, otázky zaslané prostřednictvím mluvčí Květy Kočové nechal zatím bez odpovědi.
"Mluvila jsem už s panem předsedou, na toto téma se blíže prý vyjadřovat nebude," tlumočila jeho stanovisko Kočová.

5. února 2007 - Bývalý elitní policista Zdeněk Pichlík, jehož zmiňovala tzv. Kubiceho zpráva, neuspěl u soudu, kde chtěl zvrátit propuštění z policie. Pichlík u policie sloužil přes třicet let a na pražském úřadu vyšetřování patřil k nejvýše postaveným policistům. Odpovídal za odbory obecné kriminality, hospodářské kriminality, za vyšetřování dopravních nehod, za odbor pro boj s organizovaným zločinem a za skupinu analytiky a informatiky.
Byl však propuštěn za závažné porušení služební přísahy. Upadl v podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a ze zasahování do nezávislosti soudu.
Podle Pichlíka byla porušena jeho práva zaručená Listinou lidských práv a svobod, Městský soud v Praze jeho žalobu ale odmítl s tím, že byla podána opožděně.
Pichlík se proto obrátil se stížností na Nejvyšší správní soud. Upozozrnil na chybu ve služebním zákoně, kde vinou zákonodárců nebyla změněna doba lhůty pro podání žaloby, která se podle soudního řádu správního zvýšila z třicetidenní na dvouměsíční.
"Není žádného důvodu, proč by se na osoby, na něž se služební zákon vztahuje, měla vztahovat kratší lhůta než na osoby, které služebnímu zákonu nepodléhají," uvedl Pichlík.
Nejvyšší správní soud ale jeho stížnost zamítl, propuštění z policie tak platí.
Pichlík byl společně s dalším elitním policistou Petrem Šímou obviněn, že ovlivňoval vyšetřování případu lichvářství a vydírání. Šíma už zemřel, Pichlíkovo vyšetřování ještě není skončeno.
Podobně je tomu také u druhého případu. S advokátem Josefem Vostrejšem je Pichlík podezřelý, že zasahovali do nezávislosti soudu.
Podle obvinění Pichlík slíbil muži obžalovanému z podvodu, že mu přes Vostrejše zprostředkuje pomoc jednoho z členů odvolacího senátu pražského vrchního soudu.
Pichlíkovo jméno figuruje i Kubiceho zprávě, kde se uvádí, že informace o Pichlíkovi se objevují i v dokumentech, které zůstaly po zavražděném podnikateli Františku Mrázkovi, jenž byl považován za jednoho z šéfů podsvětí. Podle těchto informací stála Pichlíkova přítelkyně za vraždou dalšího policejního důstojníka Zdeňka Janíčka."Postup byl stanoven takový, že na seznam byly vypsány lístečky, které byly dány do klobouku a bylo vytaženo jméno policejního důstojníka Janíčka," citovala ČT z Mrázkových dokumentů.
Vyšetřování Janíčkovy smrti skončilo se závěrem, že se policista zabil sám, i když nejvyšší žalobkyně jej jednou vrátila k vyšetřovatelům k dopracování.

21. února 2007 - Inspekce ministra vnitra sledovala několik měsíců pracovní rozhovory dvou novinářů. Spis založila kvůli pátrání, odkud vloni před volbami unikla do médií takzvaná Kubiceho zprávaVyšetřování této věci přitom nakonec skončilo verdiktem: Nebyl spáchán žádný trestný čin. Inspekce ministra vnitra přesto dva novináře - Sabinu Slonkovou z Aktuálně.cz a Jana Hrbáčka z veřejnoprávního Českého rozhlasu - nejen odposlouchávala, ale podle nejnovějších informací současně zjišťovala údaje o jejich kontaktech. A to nejen v době úniku zprávy do médií, ale i několik měsíců zpět. Do soukromí i pracovních kontaktů reportérky Aktuálně.cz inspekce nahlížela přesto, že s únikem Kubiceho sněmovního materiálu prokazatelně neměla nic společného. Předseda Syndikátu novinářů i koaliční politici považují tuto praxi, která se odehrávala za éry ministra Františka Bublana, za skandální.
"Je to šokující zjištění," sdělil předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek. "Absolutně s takovým případem nesouhlasíme. Novinář není odpovědný za to, že někdo prozradí státní tajemství, má poskytovat informace veřejnosti. Nemůže ho někdo pronásledovat za to, že něco prozradil,".
Jan Vidím: „Taková praxe je zcela nepřípustná. Nemůže to mít žádnou souvislost s Kubiceho zprávou."
Pavel Severa: „Nezdá se mi, že by tento postup byl normální. Musí se vysvětlit, jestli jednali v rámci zákonů. Podle tohoto postupu musel být zájem vysledovat hovory všech, kteří přišli s Kubiceho zprávou do styku, tedy i politiků,"
Redakce Aktuálně.cz si bude na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovat. "V každé vyspělé zemi Evropské unie by podobná událost měla vážný dopad, a zodpovídali by se odpovědní politici i policisté. Myslím, že by tomu tak mělo být i v Česku," uvedl ředitel Aktuálně.cz Jakub Unger.
Podezření politiků i syndikátu, že policie při své práci na kauze Kubice překročila své pravomoci, se opírá o několik faktů:
1) Kubice vystoupil se svou zprávou před poslance koncem května, inspekce bez zdůvodnění shromažďovala údaje o rozhovorech žurnalistů pět měsíců zpátky.
2) Redaktorka Aktuálně.cz Sabina Slonková v den, kdy Kubice se svou zprávou vystoupil ve sněmovně, nebyla v práci a měla volno. Kubiceho zprávu redakce Aktuálně.cz použila z internetových stránek Českého rozhlasu.
3) Inspekce pak začala odposlouchávat rozhovory obou žurnalistů až na podzim, tedy tři měsíce po zveřejnění zprávy.
4) K použití odposlechů navíc inspekce dle zákona neměla sáhnout: odposlechy jsou totiž jako vyšetřovací prostředek přípustné výhradně na zvlášť závažné trestné činy, kdy nelze důkazy opatřit jiným způsobem.
"Tam musel být jiný zájem, když chtěli vědět, s kým novináři od ledna telefonují. Na to se budeme muset zeptat," reagoval na informaci o postupu inspekce poslanec Vidím.
Za sledování byl zodpovědný tehdejší ředitel inspekce ministra vnitra Miroslav Borník. Svůj post už musel opustit. Žádné další tresty za odposlechy nepadly.

23. února 2007 - Po osmi měsících policie odložila vyšetřování plánu na likvidaci důstojníka Jana Kubiceho. Případ míří ad acta s argumentem: Chybějí důkazy.
Speciální vyšetřovací tým Maxim nechal vytvořit policejní prezident loni v létě. Obviněn ale nakonec nikdo nebude. Tento týden komisař týmu rozhodl, že se nepodařilo nashromáždit dostatek důkazů. Jeho verdikt ještě musí přezkoumat státní zástupkyně, je však krajně nepravděpodobné, že by jej zvrátila. Vyšetřování potvrdilo, že Doleželova skupina po Kubiceho vystoupení ve sněmovně intenzívně řešila jeho další osud. Nikdy ale nepadlo slovo vražda. Účastníci rozhovorů mluvili v šifrách a vypomáhali si například citáty z Bible.
V té souvislosti zazněla slova o tom, že „Kubice skončil, desátá křižovatka to jistí a dvanáctá a čtrnáctá křižovatka a také cifry dva a tři miliony za to".
Jeden z účastníků schůzek vystupující během výslechu v utajení pod krycím jménem Jiří Slavík do protokolu uvedl, že všichni měli na mysli likvidaci Kubiceho. A zajistit její provedení měl on. Tvrdil, že slova o křižovatkách byla inspirována Křížovou cestou Ježíše, na níž při desátém zastavení byl Ježíš vysvlečen, při dvanáctém na kříží umírá a při čtrnáctém zastavení byl položen do hrobu. Utajený svědek ale nedokázal konkretizovat, kdo si vlastně údajnou vraždu objednává a kdo bude platit. Na nikoho výslovně neukázal prstem.
Další aktéři rozhovorů, například úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka a jeden bývalý zpravodajský důstojník, jakoukoli verzi o vraždě striktně odmítli.
Slova o "křižovatkách" podle nich znamenala, že Kubice se profesně odrovnal a bude řídit nejzapadlejší křižovatku. Dva a tři miliony vysvětlili jako svoji teorii, kolik podle nich Kubice za své předvolební vystoupení dostal zaplaceno.
Vyšetřovací tým tuto obhajobu nedokázal rozbít. Jeho verdikt tedy zněl: Skupina nekonkretizovala svůj úmysl, jejich slova nelze automaticky vykládat tak, že chystali vraždu. A navíc udajný najatý likvidátor Slavík nepodnikl podle týmu žádné další kroky, kterými by svou verzi o likvidaci potvrdil. Zároveň také propadl Jiří Paroubek, který na Kubice podal trestní oznámení. Kubice nebude stíhán, a nebude ani kázeňsky potrestán. Paroubek reagoval po pár dnech: Označil celou Kubiceho zprávu za spiknutí.

27. února 2007 - Jeden z největších politických skandálů loňského roku, který začal trestním oznámením předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, končí. Paroubek podal trestní oznámení, kvůli němuž byli policejní důstojník Jan Kubice a jeho dva podřízení vyšetřováni a inspekce ministra vnitra je dokonce obvinila. Žalobce však nejprve obvinění zrušil a nyní od trestu upustili i Kubiceho nadřízení. "Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení kázeňské řízení zastavil, protože v jednání policistů neshledal kázeňský přestupek," uvedl v tiskové zprávě mluvčí prezidia David Kubalák.
Podle vyjádření ČSSD je tento krok policejního prezidia "podezřelý a budí podezření, že ODS drží nad důstojníky ÚOOZ ochrannou ruku. Státní zastupitelství totiž při odložení trestního řízení s těmito důstojníky předalo věc Policejnímu prezídiu právě z toho důvodu, že v jejich jednání spatřuje kázeňský prohřešek. Toto stanovisko veřejně sdělila i nejvyšší státní zástupkyně, kdy konstatovala, že policisté Kubice, Hruška a Vlas obešli své nadřízené a bez konzultace s dozorovým státním zástupcem poskytli tzv. Kubiceho zprávu poslancům Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny," soudí sociální demokracie.

2. března 2007 - Vznik takzvané Kubiceho zprávy je podle ČSSD spiknutím, za kterým stojí politici ODS Ivan Langer a Jan Vidím a ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a žádajíjejich rezignaci, včetně policejního prezidenta Vladislava Husáka. Premiér Mirek Topolánek by se pak měl za událost omluvit.
"Znovu opakuji co jsem již řekl: s plk. Janem Kubicem jsem si netelefonoval, nestýkal jsem se s ním, nic jsem s ním nepřipravoval, zprávu o pronikání organizovaného zločinu do státní správy jsem nikomu nepovolanému nepředal," uvedl v reakci na prohlášení sociálních demokratů Langer. "Doporučuji představitelům ČSSD méně hysterie v hlase a více klidu v mysli," dodal.
Strany vládní koalice nemají podle největší opoziční strany snahu případ Kubiceho zprávy vyřešit. Důkazem je podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jejich čtvrteční odmítnutí návrhu, zřídit kvůli kauze parlamentní vyšetřovací komisi.
ČSSD na dnešní tiskové konferenci zveřejnila informace, kdy a kolikrát si během kauzy navzájem telefonovali Langer, Kubice, jeho podřízený policista Hynek Vlas, Vidím a redaktor českého rozhlasu Jan Hrbáček. Odkud tyto údaje získali, nechtěli politici novinářům říci.
"Naše zdroje jsou důvěryhodné," řekl Sobotka. Podle všeho pocházejí z vyšetřovacího spisu ke Kubiceho případu, do kterého mohl nahlédnout předseda ČSSD Jiří Paroubek. Při vyšetřování je totiž veden jako poškozený.

Odposlechy a monitoring telefonních hovorů novinářů - začalo prověřovat státní zastupitelství.Postup Inspekce ministra vnitra, která zasáhla do soukromí žurnalistů, se prověřuje na podnět deníku Aktuálně.cz. "Vaši žádost jsem postoupila oddělení vyšetřování obvodního státního zastupitelství," informovala vedení deníku státní zástupkyně Jana Hergecová.
Před nedávnem vyšlo najevo, že si policisté od mobilního operátora vyžádali také přehledy veškerých hovorů novinářů zpětně, a to i za dobu několik měsíců před vypuknutím aféry. Mimo jiné tak získali detailní přehled o jejich kontaktech v předvolebním období.
"V každé vyspělé zemi Evropské unie by podobná událost měla vážný dopad, a zodpovídali by se odpovědní politici i policisté. Myslím, že by tomu tak mělo být i v Česku," uvedl ředitel Aktuálně.cz Jakub Unger
Inspekci ministra vnitra přitom takový postup schválil státní zástupce a soudce.
Postup odsoudil předseda Syndikátu novinářů i koaliční politici. Praxi, která se odehrávala za éry ministra Františka Bublana (ČSSD), považují za skandální.
"Je to šokující zjištění," předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek. "Absolutně s takovým přístupem nesouhlasíme. Novinář není odpovědný za to, že někdo prozradí státní tajemství, má poskytovat informace veřejnosti. Nemůže ho někdo pronásledovat za to, že něco prozradil,"
Spolu s novináři byli odposlouchávány i rozhovory ministra vnitra Ivana Langera, dalších dvou politiků, Jana Kubiceho a jeho dvou podřízených. Žádný důkaz nepřinesly.
Deník Aktuálně.cz následně odhalil, že ministerská inspekce neoprávněně sledovala nejméně deset lidí působících na vlivných postech. Získala tak přehled o jejich aktivitách během parlamentních i komunálních voleb - i o životě jejich rodinných příslušníků. Mezi odposlouchávanými a monitorovanými osobami jsou poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel i manažer. A také několik soukromých osob, které nemají s veřejným životem nic společného. Nejvíce politiků bylo z řad ODS, na seznamu jsou ale zastoupeni i lidovci a sociální demokraté.
Mezi odposlouchávanými a monitorovanými osobami jsou např. Ibl, Tlustý, primátor Olomouce z ODS Martin Novotný, bývalý lidovecký radní v Olomouci Petr Konečný, další řadová členka KDU-ČSL či Jakub Unger, manažer firmy NetCentrum.cz - mateřské společnosti on-line deníku Aktuálně.cz.
"Z toho, co mi říkáte, jsem zcela šokovaný. Zvážím právní kroky," reagoval například olomoucký primátor Novotný, jemuž inspekce odposlouchávala i manželku, děti a vzdálené příbuzné. Podobně mluví i Konečný, který mimo jiné působí v představenstvu prvoligového fotbalového celku Sigma Olomouc a sedí i v arbitrážní komisi fotbalového svazu. "Nadto působím jako advokát, takže spousta informací o mých kontaktech s klienty je chráněna advokátním tajemstvím. Budu se tím samozřejmě dál zabývat, jak s tím dále naložit," sdělil Petr Konečný.
Postup inspekce byl přitom podle oslovených právníků protiústavní. Inspekce totiž získala k odposlechu a monitoringu osob svolení od soudce, aniž mu detailně rozepsala, komu chce vlastně prolamovat soukromí. Do žádostí uvedla jen osm jmen, kterým ale přiřadila několik - v některých případech až dvacet - telefonních čísel. Ta ovšem nepatřila prověřovaným osobám, ale dalším politikům či soukromým osobám.
Příklad: inspekce žádala odposlech Jana Vidíma, kromě jeho telefonního čísla ale k němu připsala ještě číslo mobilního telefonu poslance Vlastimila Tlustého.
V případě Ivana Langera, který z Olomouce pochází, nechala monitorovat olomouckého primátora a jeho stranického kolegu Novotného či lidoveckého radního Konečného.
"Takový postup je protiústavní, zcela jistě. Ale jestli je protizákonný, to si netroufám tvrdit. Současný zákon totiž na tyto detaily nepamatuje a nespecifikuje je," uvedl právník Tomáš Sokol.
Postup inspekce posvětil státní zástupce a soudci z obvodního soudu pro Prahu 5, kteří jejich návrhům vyhověli. Stejně jako státní zastupitelství ani soud nehodlá svá rozhodování nijak vysvětlovat."Nemohu se vám k tomu vyjádřit, obraťte se na tiskovou mluvčí," uvedl soudce Jan Novotný, který povoloval odposlechy. Tisková mluvčí ale obratem odkázala na státní zastupitelství. "Návrh podává státní zástupce, proto odkazuji na něj, ať se k tomu vyjádří," uvedla mluvčí Vanda Činková. Státní zástupce Michal Zachystal však uvedl, že spis nemá nyní k dispozici a nemůže se k němu vyjádřit. Na obecnou otázku, zda je v pořádku požadovat odposlech či monitoring hovorů několika různých osob a v žádosti jejich čísla přiřadit jen k jedné osobě, uvedl: "To by bylo zvláštní."
Soudkyně Činková: "Kdokoliv uvede do jakékoli žádosti nepravdivou informaci v nějakém návrhu, musí za to nést odpovědnost. Otázkou ale je, a to především, jestli to věděly orgány či ne, komu to číslo patřilo."
Inspekce ministra vnitra mohla monitorovat schůzky Václava Klause. Díky tomu, že "napíchla" politiky, kteří s ním byli v kontaktu. Prezident se tak stal Nadto policisté získali přehled i o životě rodinných příslušníků politiků. Byť to byly jedenáctileté děti.
"Pokud byly odposlouchávány soukromé hovory prezidenta republiky, je to samozřejmě nepřijatelné a skandální. Názor na nadměrnost a zneužívání policejních odposlechů občanů má pan prezident dlouhodobě neměnný, hovořil na toto téma velmi důrazně již s předchozími ministry vnitra, v nedávné době pak s ministrem současným," řekl Klausův mluvčí Petr Hájek.
To vše se odehrálo v době, kdy se po povolebním patu zformovala první Topolánkova vláda. Právě během září hledala mezi poslanci hlasy pro to, aby získala ve sněmovně důvěru. A prezident hrál zásadní roli v tom, že se v té době rozhodoval, komu svěří druhý pokus na sestavení vlády, pokud Topolánek selže. Naděje si tehdy dělal lídr socialistů Jiří Paroubek, ale i další politici. Například právě odposlouchávaný Vlastimil Tlustý v té době intenzivně vyjednával s expředsedou ČSSD Milošem Zemanem.. "V ODS se mluví o tom, že Tlustý tak hraje o vlastní politickou kariéru. Spekuluje se, že záda mu kryje prezident Václav Klaus, který by ho mohl pověřit dalším pokusem o sestavení vlády po krachu Topolánkova menšinového kabinetu. Současný ministr financí má přitom ke Klausovi blízko, patří do okruhu členů jeho poradních týmů a vysílá vůči prezidentovi ty správné signály," napsalo loni v září Právo. Přitom právě Tlustého odposlech byl neoprávněný.
Je to už třetí veřejně známý případ, kdy úřady "přes jinou osobu" odposlechly i hovory prezidenta Václava Klause. Stejná situace byla v případě odposlechů Mirka Topolánka během kauzy Kořistka či čtyři roky staré "napíchnutí" Klausova přítele Ranka Peciče během vyšetřování aféry H-Systém. Po zveřejnění Pecičova odposlouchávání si prezident pozval na Hrad tehdejšího premiéra Stanislava Grosse a šéfa policie Jiřího Koláře, kterým vyčetl strmý nárůst odposlechů. Žádal také odchod Koláře, s tím ale neuspěl.
"Považuji to, co se u nás děje, za opravdu skandální. Myslím, že je naším úkolem, abychom se s tím všichni občané České republiky, kteří chceme svobodu, skutečně utkali," prohlásil tehdy v reakci na rostoucí čísla o odposleších Václav Klaus.

Duben 2007 - Speciální skupina státních zástupců - vytvořená na prozkoumání takzvané Kubiceho zprávy- téměř po roce dokončila práci. Dospěla k závěru, že její argumenty nebyly opodstatněné. Žalobci tvrdí, že zpráva nedokládá prorůstání zločinu do státní správy ani politický nátlak na citlivé kauzy.
"Státní zástupce vykonávající dozor ve věci nebyl nikým kontaktován v zájmu ovlivnit průběh trestního řízení, ale ani neobdržel podobný signál od policejních orgánů," stojí v závěrech skupiny žalobců.
A co se týče informací o propojení zločinu a politiky, žalobci vydali následující stanovisko: "Skupina neshledala jako oprávněné argumenty předkladatele zprávy ve vztahu k veřejně prezentovanému označení, tedy k názvu Informace o prorůstání organizovaného zločinu a jeho propojení s některými politiky."
Jan Kubice a jeho útvar na loňském postupu dodnes trvá. "Se závěry komise ale neumíme pracovat, nikdo nás k tomu nevyslechl, neznáme ani její složení," uvedla mluvčí útvaru Blanka Kosinová.
. 26. dubna 2007 - Tzv. Kubiceho zpráva je stále citlivým tématem Sociální demokracie požaduje odstoupení ministra vnitra, rezignaci jednoho z poslanců ODS na všechny parlamentní funkce a postavení tří policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu mimo službu. Žádá také jejich prověření orgány činnými v trestním řízení a pokud se svými požadavky neuspěje u českých soudů, chce se ČSSD obrátit na mezinárodní soud ve Štrasburku. Proč? Nyní citlivé téma oživila zpráva speciální skupiny státních zástupců. Podle ní se nepotvrdilo tvrzení Jana Kubiceho, že organizovaný zločin prorůstá do státní správy a je propojen s některými politiky, alespoň pokud jde o skutečnosti uvedené v Kubiceho zprávě.
V zájmu objektivního a otevřeného informování veřejnosti, nejvyšší státní zástupkyně předkládá zprávu pracovní skupiny Vrchního státního zastupitelství v Praze pro analýzu trestních věcí prezentovaných na jednání Výboru pro obranu a bezpečnost PSP České republiky ze dne 29. 5. 2006:
Z p r á v a
pracovní skupiny Vrchního státního zastupitelství v Praze pro analýzu trestních věcí, prezentovaných na jednání Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 29. 5. 2006
Pracovní skupina, ustavená vrchním státním zástupcem opatřením z 1. 6. 2006 (dále jen "skupina VSZ"), měla za úkol průběžně soustřeďovat a společně vyhodnocovat všechny relevantní skutečnosti, které by mohly ovlivňovat průběh trestního řízení a naplnění jeho účelu v trestních věcech prezentovaných na jednání Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 29. 5. 2006 ve zprávě policejních důstojníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (dále jen "ÚOOZ") pod názvem Informace Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o prorůstání organizovaného zločinu a jeho propojení s některými politiky (dále jen "K. zpráva").
V žádném případě tedy nešlo o skupinu, byť složenou ze státních zástupců, jejíž členové by byli oprávněni jakkoliv nahrazovat činnost státních zástupců, vykonávajících dozor nad přípravným řízením v konkrétních trestních věcech či dokonce do jejich kompetencí zasahovat. Tím méně pak zasahovat do postupu policejních orgánů konajících přípravné řízení trestní ve fázi prověřování nebo vyšetřování. Proto, ačkoliv skupina pracovala systematicky a pravidelně, byla a je i nyní výslednost její práce odvislá od výsledků či průběhu přípravného řízení a zejména jeho rychlosti v konkrétních trestních věcech.
Zejména v počáteční fázi analytické práce skupina spolupracovala s vyhodnocovací skupinou určenou rozkazem policejního prezidenta, jejíž úkol byl podobného zaměření, tedy posouzení obsahu K. zprávy a jejích dopadů na činnost ostatních útvarů P ČR a jimi vedené trestní řízení.
Z uvedeného vyplývá, a to považujeme za nutné zdůraznit, že skupina VSZ nebyla ustavena k posuzování politických důsledků zveřejnění K. zprávy na internetovém serveru AKTUÁLNĚ.cz na webové stránce www.radiožurnál.cz, v TV NOVA, v ČT aj. ve dnech 26. - 29. 5. 2006, ani k prověřování podezření v té souvislosti eventuálně spáchaných trestných činů či k jejich vyšetřování, nýbrž k analýze jednak možného nezákonného ovlivňování přípravného řízení v K. zprávě zmiňovaných trestních věcech jednak její prezentace v orgánu PS P ČR a posléze i zveřejnění v médiích, a to z hlediska možných a skutečných dopadů na postup orgánů činných v této fázi trestního řízení, jejichž hlavním úkolem zde je, aby trestné činy byly náležitě zjištěny.
Povinnost mlčenlivosti všech členů skupiny VSZ nedovoluje touto zprávou prezentovat detaily z přípravného řízení v trestních věcech, z jejichž samotného průběhu či okolností kolem nich dovodila K. zpráva své závěry. A to tím spíše, že některé trestní věci dosud nejsou policejními orgány v rámci prověřování nebo vyšetřování uzavřeny, popřípadě ještě podléhají přezkoumání ze strany státních zástupců, resp. nejvyšší státní zástupkyně.
Pro splnění svého úkolu skupina VSZ v Praze se zajímala, krom věcí výslovně jmenovaných v K. zprávě, o všechny zjistitelné, byť i nepřímo navazující trestní věci z celé České republiky, jež podléhaly dozoru státního zástupce. Za pomoci podkladů poskytnutých členy vyhodnocovací skupiny Policie ČR se je podařilo vyhledat. Výsledkem bylo, že v žádné z těchto trestních věcí nebyl výkon dozoru provádějící státní zástupce nejen nikým kontaktován v zájmu ovlivnit průběh trestního řízení, ale ani neobdržel obdobný signál od policejního orgánu. Totéž platí o trestních věcech nazývaných v K. zprávě A (tr. věc vražda F. M. - odložena), B (tr.věc deblokace dluhu Kazašské republiky vůči ČR a další - odložena), C (trestní stíhání obviněných dosud probíhá) a D (trestní stíhání obviněných dosud probíhá). Pokud se vyskytly ojediněle na straně některého policisty pochybnosti, po pečlivém zhodnocení nebyl učiněn jiný závěr. Šlo o výměnu policisty, jemuž byla věc svěřena nebo o výměnu státního zástupce vykonávajícího dozor, tedy o organizační opatření, mající za cíl v průběhu procesu důsledně prosazovat zásady rychlosti a nestrannosti v trestním řízení. U ostatních procesních úkonů, jako např. u domovní prohlídky, zadržení osob, pokynů státních zástupců policejním orgánům, rovněž nebylo skupinou VSZ zjištěno cokoliv, co by nasvědčovalo jakémukoliv nepřípustnému ovlivňování přípravného řízení. Bylo ukončeno prověřování údajného tichého společenství JUDr. S. G. v Sokolovské uhelné, a. s. a okolností spojených se sebevraždou bývalého policejního ředitele plk. JUDr. Z. J., obojí skončilo odložením. Pokračuje dosud prověřování okolností nabytí a financování bytu JUDr. S. G. a prověřování vraždy J. K. Obžaloba byla podána 15. 1. 2007 na Y. M. pro atentát spáchaný jím v Praze ul. Na příkopě v r.2004. Žádné zjevné snahy ovlivnit přípravné řízení skupina VSZ zde nezaznamenala.
Pozornost byla věnována rovněž tomu, zda a do jaké míry prez
Květen 2007 - Pět týdnů poté, co deník Aktuálně.cz upozornil, že inspekce ministra vnitra při vyšetřování kauzy Kubice neoprávněně odposlouchávala a sledovala komunální politiky či žáky základní školy, potvrdilo oficiální vyšetřování, že celá operace byla nelegální.
Ministerstvo vnitra nyní konstatovalo, že důstojníci inspekce opakovaně pochybili. Tvrdé tresty za nestandardní vpád do soukromí více než dvacítky lidí ale nepadnou. Reálné potrestání a to jen kázeňsky hrozí jedinému policistovi.
Inspekce loni nechala sledovat a odposlouchávat řadu lidí, kteří s Kubiceho aférou neměli nic společného, včetně tehdy desetileté dcery olomouckého primátora a jejího spolužáka. Jejich čísla v oficiálních dokumentech vydávala za čísla ministra Ivana Langera. Další čísla skryla například pod jméno poslance Jana Vidíma.
Vyšetřování ukázalo, že to nebyl omyl. "Pochybil policista, který odposlechy navrhl, neboť státnímu zástupci zatajil majitele 33 ze 46 mobilních telefonních čísel, o jejichž odposlech žádal. Těchto 33 telefonních čísel pouze přiřadil celkem osmi uživatelům, přestože měl k dispozici informaci o tom, kdo jsou majitelé těchto telefonních čísel," stojí ve stanovisku ministerstva vnitra.
Vyšetřování podle vnitra prokázalo i to, že policista jednal z pokynu svého nadřízeného. Toho již ale potrestat nepůjde, odešel sám do civilu. Svůj post opustil i tehdejší šéf inspekce Miroslav Borník. Jediný, komu potrestání hrozí, je řadový inspektor, který případ zpracovával.
"Pochybením policisty se nyní zabývá vedení IMV, neboť existuje podezření, že se policista mohl dopustit kázeňského přestupku," uvedla mluvčí ministerstva Jana Malíková.
Ačkoli soudce i státní zástupce odposlechy posvětili, nevyžadovali žádné detailní informace o monitorovaných telefonech a jejich skutečných majitelích. Politici nyní připravují několik změn, které přinesou větší kontrolu nad povolováním odposlechů.
"Změna v přístupu k nasazování odposlechů je naprosto nutná. Musí se změnit i přístup státních zástupců a soudců, kteří se na realizaci odposlechů také svým rozhodováním podílejí," prohlásil ministr vnitra Ivan Langer.

23. srpna 2007 – V tzv. Kubiceho zprávě bylo mezi stopami z prohlídky kanceláře Tomáše Pitra uvedeno: "Vazba Pechan a advokát Tomáš Sokol, kdy oba mají být Židé." Přitom věta působí ve zprávě jako pěst na oko. Právník Sokol se tím cítí být poškozen. "Zřetelně je to míněno jako kriminalisticky významný údaj pro policejní účely. Nepochybně to bylo míněno urážlivě. Nejenže jde o zločince, kterými se musí policie zabývat, ale ke všemu i o Židy. Navíc to není pravda. Žid nejsem, ale za hanlivé to vůbec nepovažuji," dodal s tím, že podal na autora zprávy žalobu. Ta leží nyní v šuplíku na Městském soudě v Praze.

1.října 2007 - Kubiceho zpráva má pokračování
Detektivové z útvaru Jana Kubiceho vypracovali další zprávu o údajném prorůstání zločinu do státního aparátu. Dokument nazvaný Žížala kritizuje i některé politiky a novináře. Podle mluvčí ÚOOZ Blanky Kosinové jde o tajnou zprávu, která je určena jen pro vnitřní potřebu.
Televize upozornila, že Kubiceho útvar nyní v nové zprávě opět tvrdí, že organizovaný zločin státní správu ohrožuje, získává prý zkorumpované úředníky, na něž vyrábí kompromitující materiály. Zpráva také ostře kritizuje poslance za ČSSD a bývalého ministra vnitra Františka Bublana, jenž podle policistů šířil nepravdy o činnosti ÚOOZ už jako ministr. Nova uvedla, že detektivové si kvůli informacím o Bublanovi znepřátelili své nadřízené.
Takzvaná Žížala kritizuje některé novináře za to, jak informují o ÚOOZ. Policisté tvrdí, že klíčovou roli má bývalá Bublanova mluvčí Radka Kovářová, která je nyní zaměstnaná v deníku Právo. "To musím odmítnout, že bychom se podíleli na nějaké kampani," sdělila novinářka televizi.
Kubice čelí značnému tlaku na odstoupení, dokonce dostal v minulých měsících dvě důtky. Sám naznačil, že do konce roku možná odejde.

24. října 2007 - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a tři jeho náměstci požádali o uvolnění ze služby. Ke konci roku chtějí odejít do civilu. Jako důvod uvedli interní záležitosti, které nechtějí komentovat.
"Plukovník Kubice dnes všem policistům poděkoval za dosavadních třináct let spolupráce. On a tři jeho náměstci požádali o uvolnění ze služebního poměru," řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová. Důvody podle ní policejní prezidium zná, ale ÚOOZ je nebude komentovat. "Jedná se o interní záležitost," uvedla pouze Kosinová.
Kubice a náměstek policejního prezidia Jiří Houba pak ve společném prohlášení uvedli, že "vzniklou situaci řeší tak, aby personální obsazení vedení útvaru bylo vyřešeno v co nejkratší době a nebyla tak narušena kontinuita činnosti útvaru".
Podobné přání má i ministr vnitra Ivan Langer. "O rozhodnutí pana ředitele Kubiceho jsem byl předem informován. Toto rozhodnutí respektuji. Rád bych mu poděkoval za práci, kterou v čele ÚOOZ za dobu působení ve funkci odvedl. Nabídl jsem mu možnost být členem komise, která bude mít na starost výběr nového ředitele. Jeho postřehy budou jistě velmi cenné i v rámci diskuse o reformě policie," dodal.
Sociální demokracie, která má na šéfa ÚOOZ kvůli zveřejnění zprávy o prorůstání organizovaného zločinu do vysokých pater politiky nejvíce spadeno, považuje jeho krok za pozitivní. Trvá ale na "prošetření všech pochybných kauz z dílny pana Kubiceho a rozkrytí jejich pozadí", napsal předseda bezpečnostní komise Jeroným Tejc v reakci na Kubiceho rozhodnutí odejít. Kromě toho požaduje i kvalitní přeobsazení útvaru.
Nové vedení policie už dříve oznámilo, že od nového roku zvažuje v rámci reorganizace specializovaný útvar ÚOOZ rozpustit. Na začátku října pak přišel Kubice o jednoho z nejbližších spolupracovníků, když útvar opustil Jaroslav Hruška. Právě on loni se svým šéfem donesl do parlamentu zprávu, která vzbudila před parlamentními volbami velký rozruch, když poukazovala na údajné propojení tehdy vládnoucí ČSSD a organizovaného zločinu. -

31. ledna 2008 - Zpráva plk.Kubiceho, tentokrát bez emocí
Autor: Tomáš Sokol
Věcně už je kauza plk. Kubice minulost, což potvrdilo i poslední, nijak překvapivé stanovisko státního zastupitelství. Občas aféru sice něco připomene, třeba zpráva o žalobě ČSSD, ale to je tak všechno. Zřejmě už také vyšuměly i emoce, kterých původně nebylo málo. Zbývá už jen se podívat na to, co to vlastně bylo z pohledu trestního procesu či kriminalistiky zveřejněno, tedy jaká byla právní relevance onoho materiálu. Což, pokud vím, zatím nikdo neudělal. A snad se též zabývat tvrzenými důvody, proč k tomu všemu došlo.
Stručně shrnuto, podle veřejných zdrojů předložil plk. Kubice Výboru pro bezpečnost PS materiály, obsahující údajně závažné informace. Pro tuto chvíli není podstatné jak to, že podstatná část byla do pár hodin na internetu. V materiálech měly být důkazy o prorůstaní zločinu do státní správy a smyslem akce byla dle týchž zdrojů obrana podřízených plk. Kubice proti šetřením, které vůči nim prováděla Inspekce ministra vnitra. Ta údajně jednala z pokynu ČSSD a policejního prezidenta, aby tak ovlivnila probíhající trestní řízení.
Mediální hodnocení toho, co plk. Kubice předložil kolísá od tvrzení, že šlo o naprosté bláboly až lehce hysterickým spekulacím o ohrožení státu organisovaným zločinem, který už má, zejména pokud jde o státní správu, chapadla skoro všude. Z ryze odborného hlediska pravdu neměli ani jedni.
Ve skutečnosti šlo o indicie, operativní poznatky, získané z nejasných zdrojů a s naprosto nejasnou hodnověrností. Tedy nikoliv informace v pravém slova smyslu a zcela jistě ne důkazy. Nic proti takovým indiciím, ty jsou v policejní praxi běžné. Ale k tomu, aby na jejich základě bylo možné činit nějaké závěry, například o tom, že se něco opravdu stalo, anebo, že by to dokonce mohl být trestný čin, je toho třeba podstatně víc. Například analýza indicií, jejich konfrontace s jinými indiciemi a zejména nespornými fakty a tak dál. Je samozřejmě legitimním právem policie shromažďovat indicie, někdy i drby a analyzovat je. Ale pokud ve spojení s jinými indiciemi nedostanou policisté jasnou konturu reálné informace o tom, že se něco stalo nebo někdo něco udělal, nemá indicie aktuálně žádnou informační hodnotu. A jde-li o reálnou informaci, má smysl pouze tehdy, je-li relevantní z trestněprávního hlediska. Případně snad z hlediska státobezpečnostního. Takže třeba v případě poznatků o telefonických kontaktech kohosi s kýmsi šlo o pouhý signál, že by něco nemuselo být v pořádku. Míněno z hlediska trestněprávního. Politické souvislosti přehlížím, protože ani policii do nich nic není.
Díky časovému odstupu lze dnes se značnou měrou jistoty, blížící jistotě úplné, tvrdit, že v dané věci šlo o žvásty a nebo o informace pro policii bezvýznamné. Což vyplývá především z toho, že nebylo zahájeno žádné trestní stíhání, které by se opíralo o nějakou prezentovanou indicii. Horší variantou by bylo, že některá indicie nabyla banální, ale díky jejímu zveřejnění už další šetření bylo bezpředmětné. Podezřelí byli varováni.
Údajné tlaky na útvar plk. Kubiceho prověřovala komise státního zastupitelství, která nic významného nezjistila. A pokud je známo, žádné z tvrzení, předhozených poslancům neiniciovalo ani personální opatření. V posledním případě jde ovšem o ne zcela přesný závěr, protože následné povolební zemětřesení mohlo mít individuálně i souvislost se zmíněnou zprávou. To by ale byl velmi mizerný sukces, protože policie tu není od toho, aby dodávala materiál pro kádrováky.
Tvrzený motiv jednání plk. Kubiceho, totiž ochrana vlastních lidí, akceptovali novináři zcela bezezbytku. Mohu-li soudit, nikomu nedošlo, že plk. Kubice se tady vlastně přiznal k odporu proti Inspekci ministra vnitra, která, pokud snad šetřila některé jeho podřízené, formálně postupovala zcela legálně. IMV je tady právě proto, aby prošetřovala podezření ze spáchání trestných činů policisty a případně dávala podnět k zahájení jejich trestního stíhání. V tom je vztah policisty k IMV stejný jako vztah občana k policistům. I ti, či alespoň někteří z nich, jsou tady od toho, aby prověřovali, zda nedošlo ke spáchání trestného činu a případně vedli trestní stíhání. K tomu pak mají poměrně značné pravomoci. Měl-li plk. Kubice pocit, že výkon těch pravomocí jen záminkou, sledující zcela jiný a dokonce nelegální cíl, pak měl věc řešit prostřednictvím svých nadřízených a nadřízených příslušných pracovníků IMV. Pokud tak nečinil anebo pokud tito nadřízení neuznali jeho námitky jako relevantní, byli na tom jeho lidé stejně tak, jako kteříkoliv jiní občané tohoto státu. Také mohou mít námitky proti tomu, že je policie šetří nebo dokonce vede trestní stíhání a mohou tomu úkonům připisovat nejrůznější postranní cíle či motivy, ale to je tak všechno. Dospějí-li ti, kteří mají na trestní řízení dohlížet k závěru, že je vše v pořádku, je vše v pořádku. Minimálně do té doby, než je podána obžaloba a rozhoduje soud. A žádného šéfa, nebo zaměstnavatele nenapadne to, co plk. Kubiceho, totiž ve vztahu ke svým podřízeným a vnější moci křísit raně feudální systém, v němž měl právo soudit podané jen jejich pán. A je úplně jedno, jestli je zmíněný šéf třeba tisíckrát přesvědčen o nevině svých „poddaných“ a případně o naprosté účelovosti policejního vyšetřování. O tom rozhodují jiní. Stejně v civilu jako v policii.
V kontextu s těmito zjištěními je následný odchod plk. Kubiceho od policie, zejména jeho okolnosti, naprosto logický. Vzpoura proti nadřízeným se neodpouští nikde na světě. Výjimku snad mohou tvořit případ, kdy se do písmene prokáže, že vzbouřenec měl pravdu, což je ale naprostý opak toho, co následovalo v tomto případě. Vnitřní řád a z něj vyplývající subordinace jsou imanentní všem správním systémům civilizovaného světa a mají, surově řečeno, velmi jednoduchá pravidla. Pracuj, poslouchej nadřízené a dostaneš peníze. To je také elementární součást kontraktu, který státní zaměstnanec se státem uzavírá a není prostě možné chodit si pro výplatu a současně veřejně kritizovat nadřízené nebo se jim dokonce postavit na odpor. Má-li kdo zato, že nadřízení jsou neschopní, eventuálně zločinci, stačí rozvázat pracovní nebo služební poměr a lze na ně řvát zplna hrdla. Ostatně ani v soukromém sektoru moc nestojí o lidi, kteří řeší své spory s nadřízenými jinak než interně. Anebo vůbec nějaké spory s nadřízenými mají. Z tohohle úhlu pohledu je plk. Kubice jen jedním z řady těch, kteří tenhle princip odmítli akceptovat a snažili se vytvořit vlastní pravidla hry, podle kterých si nárokují mzdu a služební postavení a současně se tváří jako spasitelé, kterým je shůry dáno stát nad svými nadřízenými, nezávisle na tom, kde stojí formálně. A taky se těm nadřízeným bouřit a říkat jim, co podle spasitele zblbli. Konce takovýhle vzedmutí jsou vždycky stejné. A to i kdyby snad „spasitel“ měl pravdu. A jak se zdá, zrovna tady jí neměl.

25. dubna 2008 - Severa se přiznal: Kubiceho zpráva pocházela z jeho kopie Předseda klubu KDU-ČSL Severa tak rozetnul hádanku, čí kopii spisu ve výsledku oskenoval redaktor Českého rozhlasu Hrbáček. Vtip je v tom, že kopie dokumentu, která dorazila do Českého rozhlasu, zmizela a její elektronickou podobu Český rozhlas bez jakéhokoliv vysvětlení stáhl ze svých stránek. Přitom kopie nebyla učiněna na místě, o kterém se domnívá NBÚ. Musela být oskenována nebo oxeroxována a pak oskenována - mimo místnost ve které se sešel branně bezpečnostní výbor. V žádném případě nebyla ofotografována na místě. ČRo odmítl předat zvláštnímu vyšetřovateli Zahálkovi z protikorupční služby Policie ČR originál a odmítl podat v této věci věcné vysvětlení s odkazem na ochranu zdroje. Rada Českého rozhlasu odmítla uznat zveřejnění a následnou manipulaci s kopií Kubiceho zprávy jako porušení Kodexu a zákona o ĆRo. Stížností která následovala proti usnesení Rady ČRo, se bude zabývat Stálá komise Sněmovny pro sdělovací prostředky a ve výsledku plénum ještě Sněmovny. 21. května bude projednávána v SKSP PSP ČR od 14:30 Zpráva o činnosti Českého rozhlasu za rok 2007, jejímž obsahem by mělo být i zdůvodnění odmítnutí stížností na zveřejnění Kubiceho zprávy.


28. listopadu 2008 - Třináct let pronásledoval Jan Kubice nejnebezpečnější zločince v zemi. V prvním obsáhlém rozhovoru od svého odchodu od policie prohlašuje: vyšetřování vraždy kmotra Mrázka provázely silné politické tlaky. "Bylo jasné, že moje lidi chtějí zavřít," řekl MF DNES bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Tvrdíte, že si žádný policista nedovolí poslat návrh na trestní stíhání, když má jen trochu pocit, že stíhaný je krytý mocnými. To je smutný pohled na policii.
Policista je jenom člověk. Uvedu příklad: Útvar, kterému jsem šéfoval, se zabýval násilím v organizovaném zločinu, obchodem se zbraněmi, obchodem s lidmi, terorismem, paděláním, ten vějíř organizovaného zločinu byl veliký. A pro policistu je pohodlnější vyšetřovat přepadení benzinové pumpy než případ, kde běhají stamiliony, miliardy a jsou tam politici. Proč by měl policista strkat nos někam, kde přes něj dostane.
Vedení policie by mělo své muže podporovat, aby se nebáli vyšetřovat kohokoliv. Vy chcete říct, že policisté mají strach, že přijdou o práci, když budou vyšetřovat vlivné lidi?
Samozřejmě že ano. V situaci, kdy necítí podporu vyšetřování této trestné činnosti, tak se do toho nehrnou. Ta neochota osobního nasazení u policie byla jasná a dennodenní.
Když byl v lednu 2006 zastřelen šéf českého podsvětí František Mrázek, vyšetřování dostal na starosti váš útvar. Mrázek měl úzké vazby s řadou mocných politiků.
Tlak na nás šel ze všech stran, ze všech orgánů činných v trestním řízení. Jeden z náměstků policejního prezidenta mi dokonce udělil přátelskou radu: kdybych se prý věnoval jen čistě mordům a nepletl se do ekonomických souvislostí, mohl jsem mít svatý klid. Od vedení policie vznikal čím dál vyšší tlak na to, abychom vraždy spáchané na bossech podsvětí vyšetřovali odděleně od ekonomické trestné činnosti. Tedy bez souvislostí, které k tomu patří. Ale bez nich se to prostě nedá vyšetřit! (Mrázkovy pochybné obchody měl na starosti jiný útvar, protikorupční policie – pozn. red.)
Můžete konkrétně popsat, jak vám vedení policie házelo při vyšetřování vraždy Mrázka klacky pod nohy?
Na vyšetřování Mrázkovy vraždy jsem založil tým jménem Pokr, který vedl mladý a schopný policista Jaroslav Hruška. Tým začal pracovat a případ Mrázek se postupně propojil s dalšími 35 vraždami v organizovaném zločinu. Začala nám do toho padat jména, o případ se začala zajímat média a postupně začalo docházet k různým konfliktům mezi týmem Pokr, státním zastupitelstvím, policejním prezidiem i ministerstvem vnitra. Na jednotlivé případy dohlížel státní zástupce Martin Omelka. Atmosféra byla poměrně dost zjitřená, blížily se parlamentní volby a náhle přišel zákaz, aby naše mluvčí vystupovala do televize.
A pak na vás Inspekce ministra vnitra, která kontroluje práci policie, udělala "zátah" a zabavili vám počítače.
To bylo velmi nekonvenční, podivné. Ta prohlídka se týkala právě pana Hrušky, který velel Pokru. Věci vyvrcholily tím, že tehdejší ministr vnitra František Bublan přišel s otevřeným prohlášením, že moji lidé jsou v podezření, že padělali cestovní příkazy. Ten dokument měl přitom hodnotu šedesát korun. Postupně ty věci houstly a pan Bublan přišel s tím, že jsou mí lidé podezřelí dokonce ze zvlášť závažné trestné činnosti. Do toho vystoupil – a to byl pro mě naprostý šok – státní zástupce Martin Omelka a sdělil do televize, že může potvrdit, že ti lidé jsou prověřováni. Tentýž Omelka, který dozoroval vyšetřování vražd okolo Mrázka. To byl okamžik, kdy mně bylo jasné, že moje lidi chtějí zavřít.
Nikdo z policistů vašeho útvaru nebyl dodnes za nic trestně stíhán. Máte vysvětlení, proč ministr přišel s tak tvrdým obviněním?
Když pan Hruška letos požádal Inspekci ministra vnitra a policii, jestli může vidět, co na něj mají, odpověděly, že nemůže, protože nikdy nebyl z ničeho podezřelý. Mně to celé velmi připomínalo způsob, jakým byli zdiskreditováni a pozavíráni mí lidé, kteří vedli zásah U Holubů. Mělo to naprosto stejné znaky. (V roce 1995 udělal ÚOOZ razii v restauraci U Holubů, kde pozatýkal špičky ruskojazyčné mafie. Velitel zásahu, policista Zdeněk Macháček, skončil v roce 1999 na tři měsíce ve vazbě za údajné vydírání celníka. Když se případ dostal k soudu, soudce prohlásil, že obvinění je zcela vykonstruované, tedy že šlo o mstu – pozn. red.)
Určitě máte svou teorii o tom, proč ten tlak ze strany vlády a státního zastupitelství byl.
Mám, ale říkat ji nebudu. Dostali jsme se prostě příliš blízko a přímo do středu všech velmi závažných kauz posledních patnácti let. Těch pětatřicet mordů nebylo spácháno proto, že by se Pepík nelíbil Frantovi, všechny byly spáchány kvůli prachům. Organizovaný zločin je prostředím zadavatelů, objednavatelů a vykonavatelů vraždy, v těch případech jednou ten člověk dodává kradená auta, podruhé telefony, potřetí vraždí, počtvrté převáží živou oběť, popáté mrtvou. To vyšetřování bylo nebezpečné pro všechny aktéry, kteří se dotkli těch 35 vražd.
Včetně politiků?
Pro všechny aktéry. Já teď nechci být bubák Kubice, který pobíhá po ulici a řve: politici jsou zlí lidé. O prorůstání organizovaného zločinu do nejvyšších pater politiky bylo jasno už okolo roku 2000, když za velice podivných okolností odvolali šéfa protikorupční policie Evžena Šírka. Já jsem byl druhý na řadě, o mé odvolání usiloval Miloš Zeman. Tenkrát se mě zastal prezident Václav Havel a fakticky prodloužil můj pobyt u policie o osm let.
Vražda Františka Mrázka je dodnes neobjasněná. Proč?
Relativně brzy jsme dospěli k několika verzím činu. K ekonomické verzi, která vycházela ze sporů uvnitř organizovaného zločinu, a k verzi politické, případně k propojení všech těchto důvodů. Vznikl spis Vabank, který se snažil vyšetřit těch pětatřicet vražd, které se staly v posledních patnácti letech v organizovaném zločinu. Ale tým Pokr skončil a my jsme odešli od policie.
Spis Krakatice, který vedla protikorupční policie, detailně mapuje Mrázkovy kontakty. Jeho klíčovými lobbisty v politice byli, možná nevědomky, dnešní ministr vnitra Ivan Langer a poslanec Vlastimil Tlustý.
O tom jsme nevěděli, protože nám protikorupční policie vytrvale odmítala Krakatici zpřístupnit. Měli jsme podrobně zmapované dny, hodiny a minuty před Mrázkovou vraždou, ale ne jeho ekonomické věci.
Co říkáte na Langerův a Tlustého lobbing ve prospěch Mrázkových zájmů?
Pokud je politik tak naivní, že neví, že spolupracuje s Mrázkem, tak je to možná ještě větší riziko, než kdyby s ním vědomě spolupracoval. Jestli máme v nejvyšších politických kruzích infantilní děti, přijde mi to jako veliké riziko.
Policisté z protikorupční policie, kteří spis Krakatice vedli, tvrdí, že byli pod obrovským politickým tlakem.
Zcela určitě. Jakmile na Mrázkových kontaktech pracovali nějakých pět let, tak ten tlak musel být tak enormní, že si to nikdo nedokážeme představit. Možná já.
Vaše jméno je veřejně známé hlavně kvůli takzvané Kubiceho zprávě, která pojednávala o prorůstání mafie do politiky. Mnozí vám dodnes vyčítají, že jste s ní přišel těsně před volbami 2006 a mohl tak ovlivnit jejich průběh.
Ten okamžik jsem si nevybral já. Vybrali si ho ti, kteří proti nám rozjeli ta obvinění. Moji podřízení byli naprosto cíleně kriminalizovaní. Stojím si za tím, tohle byla krajní situace a já jsem se choval jako velitel, já jsem se nemohl chovat jinak.
Věřil jste, že vám poslanci pomohou?
Vzhledem k tomu, že šlo o citlivé informace, dali jsme to do režimu D-důvěrné. Doufali jsme, že vznikne prostředí ochotné vyšetřovat souvislosti. Ale dva poslanci ten materiál postupně vynesli z Poslanecké sněmovny a ta zpráva se objevila na internetu. Nedovedu si představit, že by policista vynesl něco v režimu důvěrné. Politici to udělali.
Co bylo poslední kapkou pro to, že jste odešel od policie?
To nechci rozvádět. Postupně začali odcházet vyšetřovatelé, došlo jim, že o jejich práci není zájem.
Tento postoj se nezměnil ani s nástupem nového ministra vnitra Langera a nového policejního prezidenta Martinů?
Ne, naopak. Mým přímým nadřízeným se stal plukovník Houba, a on byl tou poslední kapkou, proč jsem odešel. Věděl jsem, že naše práce nebude mít podporu, Houba se navíc neorientoval ani v zásadních případech, na kterých jsme pracovali.
Společně s vámi z ÚOOZ odešly desítky velezkušených policistů a útvar je silně oslabený.
Bude trvat léta, než se ÚOOZ po této vlně odchodů dostane do nějaké podoby. Některé věci jsou nevratné, s odchodem starých lidí ztratil ÚOOZ paměť, lidé, kteří sledovali souvislosti organizovaného zločinu od 90. let, u policie skončili. To znamená, že jedna etapa organizovaného zločinu končí nevyšetřena. Ty znalosti nemohou nováčci zpětně dohnat. Pokud jde o vrchol českého organizovaného zločinu, tam to vidím velice černě, téměř nemožně.
Jste asi spokojený, že už u policie nejste.
Velmi, velmi spokojený.
Co děláte teď?
S bývalým kolegou Hynkem Vlasem máme poradenskou agenturu o věcech bezpečnosti. Práce máme dost.
Jste na tom líp?
Asi o milion procent, ve všech směrech. Samozřejmě z nás spadl stres.
U policie jste byl celkem sedmnáct let. Mělo to celé smysl?
Filozoficky řečeno ano. Ale z pohledu člověka, který má jen jeden, a ne sedm životů, je ta otázka těžká. My jsme zvedli klobouk z věšáku, protože společnost, politici a stát neměli o naši práci zájem. Politici vzali klacek a praštili nás po hlavě.

11. prosince 2008 - Léta byli těmi nejelitnějšími detektivy, kteří šli "po krku" kmotrovi podsvětí Františku Mrázkovi. Přesto už nikdo z těchto kriminalistů u policie neslouží. Místo toho vyrábějí ovocný mošt, trénují děti nebo pracují v bezpečnostní agentuře.
MF DNES v uplynulých dnech pátrala, co dnes dělají detektivové, kteří vedli vyšetřování Mrázkových podvodů, korupce a později i jeho vraždy. Ačkoliv pracovali v různých policejních útvarech a někteří se navzájem ani neznají, shodují se: do civilu byli prý donuceni odejít kvůli tomu, že se dostali příliš blízko Mrázkovým obchodům a kontaktům sahajícím do nejvyšších pater státní správy a politiky. Odchodem těchto dlouholetých kriminalistů ztratila policie“uši“ (kontakty na informátory z podsvětí).
co dnes dělají ?
Jan Kubice
- bývalý ředitel ÚOOZ (1995-2007)
– nyní vlastní bezpečnostní agenturu
Jaroslav Hruška
– bývalý hlavní vyšetřovatel vraždy Mrázka
– dnes ekologický zemědělec
Petr Plaňanský
– bývalý expert na násilí ÚOOZ
– dnes sportovní trenér dětí
Evžen Šírek
– bývalý šéf protikorupční policie
– nyní ředitel počítačového odboru na ministerstvu vnitra
Karel Tichý
– bývalý šéf týmu vyšetřovatelů spisu Krakatice
– dnes zaměstnanec bezpečnostní agentury
Oldřich Kopp a Milan Dvořák
– bývalí detektivové, kteří vyšetřovali Krakatici
– Kopp je dnes v důchodu, Dvořák spravuje nemovitosti

Nejradikálnější změnu ve svém životě učinil Jaroslav Hruška, který sedm let pronásledoval největší české zločince a od ledna 2006 do září 2007 šéfoval týmu Pokr, který vyšetřoval vraždu kmotra podsvětí Františka Mrázka. Nyní se se věnuje svým koníčkům. Je ekologickým zemědělcem, chová ovce a kozy a vyrábí ovocný mošt. bíhají ovce a kozy. Bývalý důstojník smutně vypráví, s jakým nadšením se pustil do vyšetřování vraždy Mrázka. "Šéfoval jsem plzeňské expozituře ÚOOZ, kde jsme dlouhodobě sledovali některé lidi z Mrázkova okolí. Proto si mě pan Kubice vybral, abych vedl tým Pokr. Šli jsme do toho po hlavě, bylo nám jedno, komu šlápneme na kuří oko, a toho se začali bát." Už od začátku vyšetřování prý narážel na překážky ze strany vedení policie. Nedostal například spis Krakatice, který na Mrázka v letech 1999 až 2002 vedla protikorupční policie a který obsahoval důkazy o prorůstání mafie do politiky. A jen tak mimochodem tým, který vedl Krakatici, skončil stejně jako Hruška a spol. Kdyby se Hruška mohl do spisu podívat, věděl by hned, jak vysoko Mrázkovy kontakty sahaly. Kmotr podsvětí přímo nebo přes prostředníky využíval například poslance Vlastimila Tlustého z ODS, jeho bývalého kolegu z ČSSD Josefa Hojdara, bývalého poradce premiéra Zemana Miroslava Šloufa nebo Ivana Langera. Toho Langera, který se na podzim 2006 stal ministrem vnitra a de facto Hruškovým nadřízeným.
Pár týdnů před volbami se Hruška dozvěděl z médií, že ho s kolegy z týmu Pokr začala prověřovat Inspekce ministra vnitra kvůli údajnému falšování cestovních dokladů.
"Bylo mi jasné, že moje lidi chtějí zavřít," tvrdí tehdejší šéf útvaru Jan Kubice, který pak údajně proto, aby Hrušku a jeho spolupracovníky ochránil, vypracoval dnes už legendární Kubiceho zprávu.
"Inspekce mě z ničeho neobvinila," říká Jaroslav Hruška. Je přesvědčen, že informace o jeho údajném falšování dokladů byla vypuštěna záměrně, protože se při vyšetřování Mrázkova vraha dostal příliš daleko. Od policie odešel loni v září. Společně s ním vrátila služební odznak většina jeho spolupracovníků.
"Teď vidím, že zachránit hnízdo ohroženého sokola nebo pěstování zdravých jablek pro děti má větší smysl než padesát zavřených gaunerů, kteří už jsou stejně zase na svobodě," dodává. "Nejhorší bylo udělat ten první krok a odejít. Chvíli mi chyběl adrenalin, tak jsem jezdil aspoň s hasiči. Teď už jsem spokojený."
Po Hruškovi opustili policii i tehdejší šéf útvaru Jan Kubice a jeho pravá ruka Hynek Vlas. Založili si poradenskou agenturu pro otázky bezpečnosti. Radí lidem a firmám, jak nejlépe ochránit sebe a objekty.
"Jsem velmi, velmi spokojený. Práce máme dost. Jsem na tom o milion procent lépe, ve všech směrech. Samozřejmě z nás spadl stres," vypráví Kubice, který opravdu vypadá odpočatě a spokojeně. O svých klientech mluvit nehodlá. Odmítá však, že by mezi nimi byli lidé, které předtím útvar vyšetřoval. "Tlak na nás šel ze všech stran, ze všech orgánů činných v trestním řízení. Jeden z náměstků policejního prezidenta mi dokonce udělil přátelskou radu: kdybych se prý věnoval jen čistě mordům a nepletl se do ekonomických souvislostí, mohl jsem mít svatý klid," popsal Jan Kubice."Ten okamžik před volbami jsem si nevybral já, to si vybrali státní zástupci a ministr Bublan, kteří oznámili, že jsou členové týmu Pokr podezřelí ze zneužívání cestovních příkazů. Oni byli kriminalizováni, proto jsme šli do Sněmovny," říká Kubice.
Na stranu zločinu po svém odchodu od policie přestoupil jediný člen týmu Pokr: Luděk Žákovec. Pracuje pro uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, kterému spravuje firmy.
Nový život začal i Petr Plaňanský, uznávaný expert na násilné zločiny z Kubiceho útvaru. Do povědomí se zapsal jako detektiv, který rozkryl Berdychův gang, v němž se spojili zločinci s policisty. „U policie už to dál nešlo, byl na nás takový tlak, že jsme nemohli nic vyšetřit," říká. I on se zapojil do vyšetřování vraždy Františka Mrázka. Pracoval také na objasnění zhruba pětatřiceti vražd v podsvětí, k nimž došlo v posledních deseti letech. "Najednou státním zástupcům přestávaly stačit důkazy, které jim jindy stačily," popisuje okamžik, kdy se mu začalo zdát, že něco nehraje. "Moje nynější práce má výhody. Už nechodím se dvěma pistolemi a nestává se mi jako dřív, že dvě noci týdně probdím," vypočítává.
Stejně jako Jan Kubice a jeho podřízení už není u policie ani druhá parta detektivů, která měla na kmotra podsvětí spadeno. Od konce 90. let totiž vyšetřoval Mrázka tým Karla Tichého na protikorupční policii, který na základě svých zjištění založil spis Krakatice, obsahující podezření na celou škálu trestných činů. Tichého tým rozkryl i řadu Mrázkových kontaktů v politice a státní správě, což se mu patrně stalo osudným.
Vyšetřování zpočátku vedl šéf protikorupční policie Evžen Šírek, který byl následně odvolán. Později se ukázalo, že vyhazov podle všeho "zařídil" Miroslav Šlouf, exporadce premiéra Miloše Zemana a Mrázkův člověk. I po Šírkovi šla Inspekce ministra vnitra. Obvinila ho z vyzrazení tajných dat, takže musel z protikorupční služby odejít. Soud ho očistil.
Šírek dnes šéfuje počítačovému oddělení na ministerstvu vnitra a s novináři nemluví. "Žádnou funkci už v policii nezastávám," řekl. Podle jeho bývalých spolupracovníků je Šírek rád, že může v klidu uživit svou rodinu.
Jeho podřízení Karel Tichý, Oldřich Kopp a Milan Dvořák ve vyšetřování Krakatice ještě nějakou dobu pokračovali, ale i oni toho nakonec museli nechat. Elitní protikorupční detektivové však nepracovali jen na Mrázkovi. Stojí i za obviněními uprchlých podnikatelů Radovana Krejčíře nebo Tomáše Pitra. Kopp s Dvořákem vrátili služební průkazy poté, co policistům (oni sami se akce neúčastnili) v roce 2005 při zatýkání utekl Radovan Krejčíř a vyměnilo se vedení protikorupční policie.
Karel Tichý vydržel na protikorupční policii až do ledna 2007. Opustil řady policie až poté, kdy jej Inspekce ministra vnitra začala stíhat za zneužití pravomoci veřejného činitele.
Státní zástupce později vyšetřování zastavil jako nesmyslné. "Důvodem, který mne vede k odchodu od policie, je zhoršení mého zdravotního stavu, ke kterému došlo v roce 2006 po nástupu nového vedení útvaru. Na mém zdraví se podepsal neustálý tlak rozpracovaných osob, zejména Pitra, Krejčíře, Mrázka a Starky, Inspekce ministra vnitra, policie a vedení útvaru. Práce u útvaru mi byla soustavně znechucována cíleným únikem informací, paděláním poznatků, poskytováním nepravdivých údajů novinářům a neochotou vedení reagovat i na závažné informace o trestné činnosti získané při činnosti v rámci kriminálního zpravodajství," napsal Tichý do žádosti o propuštění od policie.
Tichý po odchodu od policie nemohl najít práci. "Nakonec mne zaměstnal známý v bezpečnostní agentuře. Beru patnáct tisíc čistého," prozrazuje.
Je dobré si ale na závěr připomenout výrok Mirka Topolánka o vyšetřování Mrázka. "Policie a tajné služby to možná chtěly řešit, ale byly umlčeny či zastrašeny. A ten stav trvá dodnes," řekl.

5. května 2009 - "Kubiceho zpráva byla fabulace, ze které se v podstatě nic nepotvrdilo," říká nový ministr vnitra Pecina "A její zveřejnění před volbami není nic jiného, než politická manipulace."

15. června 2009 zdroj: Mediafax
- Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes prohlásil, že se odvolá proti rozhodnutí soudu, který zamítl, aby se mu bývalý velitel ÚOOZ Jan Kubice omluvil a zaplatil 50 tisíc korun za to, že v tzv. Kubiceho zprávě byly o Paroubkovi zveřejněny nepravdivé informace.
"Kubice ani další autoři zprávy nebyli zbaveni mlčenlivosti, takže nepostupovali v souladu se zákonem a také skandalizovali některé osoby," prohlásil Paroubek.
Šéf sociálních demokratů zároveň potvrdil, že pokud odvolání neodsouhlasí české soudy, odvolá se k evropskému. Advokát Jaromír Císař dodal, že rozsudek je nutné rozdělit na část týkající se ministerstva vnitra a na část týkající se přímo žaloby na Jana Kubiceho. "Ministerstvo vnitra pochybilo v odtajnění materiálů, Kubice potom tomu silně napomohl a sám odtajnil z postu vysoce postaveného policejního důstojníka informace, jejichž relevance pro odtajnění nebyla potvrzena a to je v rozporu s Listinou základních práv a svobod i v rozporu se zákonem o policii," vysvětlil.
Paroubek požadoval ve sporu po bývalém šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubicem omluvu a sto tisíc korun. Podle něj mu nepravdivé údaje uvedené v takzvané Kubiceho zprávě, jejíž části se dostaly do médií před sněmovními volbami v roce 2006, negativně zasáhly do veřejného i soukromého života. Soudce toto zamítl, zároveň ale rozhodl o rozdělení sporu na dvě části.
V té první Paroubek žaluje ministerstvo vnitra o padesát tisíc korun, v druhé části o tutéž částku žaluje Kubiceho. V prvním případě soudce vyhlásil usnesení, kterým se jednání zastavuje a věc se postupuje ministerstvu vnitra, které o věci ještě musí jednat. Následující rozsudek, ve kterém Paroubkovu žalobu soudce zamítl, se tak týká již jen padesáti tisíc korun.
Podrobnosti o odvolání nechtěl v pátek Paroubkův advokát Emerich Slavík uvést s tím, že ještě nedostal písemné odůvodnění rozsudku od pražského městského soudu. Řekl ale, že odvolání se bude týkat jen osobního sporu Paroubek versus Kubice. "Obecně ale lze říci, že podle našeho názoru nelze zamítnout žalobu na osobní omluvu Jiřího Kubiceho Jiřímu Paroubkovi jen proto, že u Kubiceho soud v jiném sporu odmítl jakékoliv pochybení z trestně-právního nebo disciplinárního hlediska," řekl Slavík.
Podle Slavíka totiž práva na ochranu Paroubkovy osobnosti byla poškozena zveřejněním zprávy bez ohledu na to, jestli její napsání bylo, nebo nebylo trestným činem, či přestupkem. "Jádro sporu zde leží v tom, že drby z podsvětí dostaly hlavičkový papír a státní obal, a byly použity jako relevantní důkaz propojenosti organizovaného zločinu a politiky," doplnil Slavíkův kolega Pavel Smutný.
Pokud jde o spor Paroubek versus ministerstvo vnitra, tam Smutný se Slavíkem rozhodnutí soudu vítají. "Soudce zcela správně použil judikát Ústavního soudu o tom, že v otázkách ochrany osobnosti nese odpovědnost za činy státního zaměstnance jeho instituce. Je ovšem otázkou, nakolik by se tato ochrana měla vztahovat na policejní důstojníky," uzavřel Slavík.
Kubiceho zpráva, která se dostala na veřejnost čtyři dny před sněmovními volbami v roce 2006, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Objevovala se v ní i jména některých představitelů ČSSD. Zpráva mimo jiné tvrdila i to, že se tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident snažili ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, či údajně korupční kauzy biolíh.
Dokument obsahoval i pasáž, podle níž Paroubkův známý Bohumír Ďuričko, který si v současnosti odpykává trest za vraždu Václava Kočky mladšího, "měl mít během dovolené styk se svou nezletilou dcerou, kterou má mít k dispozici i Paroubek". Paroubek prý také tlačil na ministra vnitra, aby byl vzat do vazby podnikatel Tomáš Pitr.

Výhradně z novinových článků a serverů Aktuálně.cz, IDnes.cz, Britské listy, Novinky.cz, Lidovky.cz, sestavil Radek Sedláček 27.6.2009

Administrátorem stránek je Radek Sedláček (nickname Kmotr Drobek), Chcete-li zde publikovat své příspěvky, tak je laskavě posílejte na emailovou adresu stránek Politikmann.

Tyto stránky dodržují právní předpisy o ochraně osobních údajů a autorský zákon. Nebudou zveřejňovány anonymní příspěvky, nebo příspěvky s vulgárním, nebo rasistickým obsahem.
Stránky a jejich obsah je určen jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách POLITIKMANN, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.
Copyright © Politikmann a RASgrafTyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one