Petice Zrušme komunisty

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (259 | 54%)
Seznam S-Rank
PageRank
Compete Rank
JyxoRank
Alexa Rank


TOPlist

Proč je nutná důchodová reforma? Prostě proto:

V roce 2007 se počet občanů České republiky starších více než 65 let pohyboval přibližně okolo 1 450 000 lidí, v roce 2050 by to mělo být podle ČSÚ asi 2 950 000. Můžeme předpokládat, že objem vyplácených důchodů se v roce 2050 bude blížit ke 20 % HDP. Musí se tedy najít cesta, jak zvýšit objem vyplácených důchodů. Panuje poměrně všeobecná shoda na tom, že výdaje (i příjmy) státu by se měly pohybovat na úrovni 30 - 40 % HDP a protože dnes představují důchody asi 30 % všech výdajů státu, tak už by nezbylo na nic jiného, pokud by neproběhla důchodová reforma. Zatížení státního rozpočtu v roce 2050 by se pohybovalo kolem 55 %. Navíc se mění, díky prodlužování délky života, i poměr mezi důchodci a poplatníky (aktivními pracujícími). Nyní na jednoho starobního důchodce přispívá 2,2 poplatníka, ale ještě v roce 2005 to podle České správy sociálního zabezpečení bylo 2,47 poplatníka. Při dnešní průměrné mzdě 23.598 Kč a počtu 2 800 000 starobních a plných invalidních důchodců je díky  tomuto poměru rozdíl v měsíčních  příjmech státu na jednoho důchodce 784 korun. V roce 2005 za dnešního počtu důchodců a průměrné mzdy by se vybralo 548 439 200 000 Kč. Dnes jen 488 476 800 000 Kč. Rozdíl tedy činí necelých 60 miliard. Proto se nedivme, že před pouhými pěti lety přebývalo a nyní schází. Dodávám, že 67,7 procenta zaměstnanců nedosáhne průměrné mzdy.

 

Souvisí: Důchody

 

Pan prezident se k důchodové reformě vyjádřil. Vláda už se také vyjádřila. Vyjádřily se i odbory a opozice. Tak už vlastně na vyjadřování zbývám akorát já a tak to činím nyní.

Všechny vlády předchozí i současná o důchodové reformě mluví, jako o nutnosti, ale k nějakému výsledku se ne a ne dopracovat. A jak správně podotýká Václav Klaus, reforma se dělá technicky a na politickou objednávku. Jenže pokud má být k něčemu, musí mít reformní kroky životnost a tu nebudou mít, pokud se nedosáhne shody v celém politickém spektru. A zároveň i podpory obyvatel (voličů). Proto ona prezidentem zmiňovaná potřeba prodiskutování problému. Také je potřeba minimalizovat škody způsobené rozhodnutími ústavního soudu. Tak nyní už jen v bodech:

-          Systém důchodů musí být solidární, tudíž i ten nejchudší penzista má nárok na život ( třeba v kombinaci se sociální berličkou)

-          Představuji si téměř jednotný důchod pro všechny ze státní kasy. Beru jej jako nárokovou dávku při splnění určitých podmínek (věk, zdravotní stav) Úrovně bych viděl tak dvě, maximálně tři s hlavním kritériem dělal - nedělal.

-          Kdo má velké příjmy, nepotřebuje velký důchod, neboť si má z čeho na stáří našetřit. Kdo má malé je odkázaný na dávku státu.

-          Zaměstnavatelé mají být motivováni státem, aby svým zaměstnancům přispívali na důchody.

-          Pokud by byl přibližně jednotný důchod, měly by být i odvody na něj v aktivním věku přibližně jednotné. Stát nesmí nikoho odírat, jen proto, že je pracovitější, vzdělanější, úspěšnější.

-          Každý se musí především spoléhat na sebe a na důchod si našetřit. K tomu musí být vytvořeny podmínky a státní garance. Člověk musí mít jistotu, že o své důchodové úspory nepřijde. (viz. Maďarští socialisté).

-          Nespoléhejte se ani na své děti. Jednak jich máme každý jiný počet a hlavně podle včerejšího průzkumu 2/3 jsou proti tomu, aby připláceli rodičům na důchody.

 

R.Sedláček, 7.3.2011

Administrátorem stránek je Radek Sedláček (nickname Kmotr Drobek), Chcete-li zde publikovat své příspěvky, tak je laskavě posílejte na emailovou adresu stránek Politikmann.

Tyto stránky dodržují právní předpisy o ochraně osobních údajů a autorský zákon. Nebudou zveřejňovány anonymní příspěvky, nebo příspěvky s vulgárním, nebo rasistickým obsahem.
Stránky a jejich obsah je určen jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách POLITIKMANN, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.
Copyright © Politikmann a RASgrafTyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one