Petice Zrušme komunisty

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (259 | 54%)
Seznam S-Rank
PageRank
Compete Rank
JyxoRank
Alexa Rank


TOPlist

Ani ryba, ani rak

2905669-veci-verejne-radek-john.jpg

Kmotr Drobek, 3.6.2010

Možná se může někomu zdát, že bych měl být rád za to, jak dopadly volby a nevrtat se do VV, ale mně to prostě nedá. Ať hledám, kde hledám, nic se o tomto subjektu nedovídám. Můžeme od nich čekat něco konstruktivního, nebo se budou snažit získat výhody, kvůli kterým tento spolek možná vznikl? Je to politická strana, nebo výnosný politický podnik? Zatím víme jen, že vedou jakási jednání a abych byl upřímný, moc se mi nelíbí jejich postup, kdy napřed informují tisk a teprve potom jdou vyjednávat. To není seriózní, to je skutečně vydírání.

Koalice = kompromis. To by si měli pánové z VV uvědomit. Každá strana má v rámci zachování svého programu nárok na to, aby bojovala o co nejmenší ústupky z něj. V rámci jednání by se samozřejmě mělo zohlednit i to, kolik lidí kterou stranu volilo. Ideální stav by pak byl vycházet z procentuálního vyjádření programů. A protože je spousta bodů, na kterých se strany shodují, jde v tomto případě jen o to doladit detaily. A pak jsou zde body programů, kde panují zásadní rozdíly. Zde je třeba umět ustoupit a ne si vynucovat výhody pomocí médií, jak to zatím VV předvádějí. Ale dost teorie a pojďme k některým bodům. Na rádiu Impuls proběhl rozhovor mezi moderátorem Václavem Moravcem a předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem. Jeho plné znění najdete Zde: Radek John, předseda VV

Co jsem se z rozhovoru dozvěděl? Nic moc. Radek John kroužil kolem tématu a často se opakoval. Chvílemi mi připomínal republikána Sládka, se kterým jsem se setkal v r.1990. Tomu ať jste položili jakoukoliv otázku, tak skončil u cikánů. Radek John také končí velmi často u naučených odpovědí.

Shoda u všech tří stran panuje v otázce zeštíhlování státního aparátu. Hlavně se jedná o rušení, vlastně slučování některých ministerstev. John říká, že rozhodně k tomuto kroku dojde, ale protože tam jde o lidi, tak to budou řešit až nakonec. Zbytek jsou řeči o ničem. Na dotaz o rychlosti sestavení vlády říká, že sice Britové to zvládli za týden, protože u nich platí džentlmenské podání ruky. VV ale požadují 70 stránkový velmi přesný dokument na základě jednání 7 vyjednávacích skupin. S výsledky pak seznámí své „véčkaře" a teprve schválí-li to oni, dojde k vytvoření vlády.

Já z toho čtu jen to, že svým partnerům nedůvěřují, což je špatné. Že takový přístup nemůže administraci snížit, ale naopak zvýšit, protože budou chtít na všechno papír. A že se snaží zbavit odpovědnosti za svá jednání tím, že ji přesunou na jakési nám neznámé a nekonkrétní „véčkaře".

Dále John sdělil, že podpis dohody o trojkoalici není bianco šek a že pokud se nedohodnou, tak prostě trojkoalice nebude.

Pro mne opět náznak toho, že zatímco od ostatních chtějí písemná vyjádření, jejich podpis neznamená nic. Čichám další náznak vydírání.

Radek John také posadil VV nalevo od zbylých dvou stran a prohlásil, že oni se v případné trojkoalici budou starat o sociálno a o to aby nebyl příliš postižen obyčejný člověk. Ale nechtějí dopadnout jako zelení, kteří vyměnily svůj program za ministerstva. Budou pokračovat i jednání s ČSSD. Prý o zastavení studené války. Sobotka vidí možnost v neúčasti VV v trojkoalici jako posílení pozice ČSSD a zvětšení manévrovacího prostoru. John také zmínil možnou podporu sociálnědemokratických návrhů, jako je přímá volba prezidenta. (na toto téma zde bude článek zítra)

Já v tom vidím snahu o získání dalších voličů z levé strany spektra. Otevření si tzv. zadních vrátek a tlak na ODS a TOP09.

John také hovoří o omezení poslanecké imunity, snižování poslaneckých platů atd. Známe toto oblíbené téma a podobné návrhy podaly již všechny strany, které v minulosti parlamentem prošly. Ovšem vždy to pak nějak téměř jednohlasně neprošlo, nebo se to termínově nestihlo, či jinak zvrtlo. Jsem zvědav na nová řešení. Krok jistě správný, ale ze zkušeností spíše populistický.

Věci veřejné chtějí odstranit některé poplatky(např.za recept), stanovit standardy péče atd. Tuto oblast vidí John jako nejproblémovější v jednáních. VV prý vyšlou na jednání odborníky a do tří dnů budou znát výsledky.

Záležitost rozpočtu se musí řešit rychle, ale VV to prý nechtějí uchvátat a mluví, že to není záležitost týdnů. Jenže jednání o trojkoalici je záležitost týdnů a základní parametry státního rozpočtu se schvalují do konce června. Mám pocit, že se Johnovi nedostávají týdny.

V rozhovoru nepadla ani zmínka o údajně problémovém ptotikorupčním balíčku. Všechno ostatní bylo příliš obecné, což je pochopitelné v období jednání, ale nenastal u mne pocit, že Radek John je člověk, který rozumí problematice. Tak nějak se mi zdá, že má prostě naučeny některé odpovědi. Že celá strana tak nějak neví co chce. Taková ANI RYBA, ANI RAK

Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "4466"
:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love

Administrátorem stránek je Radek Sedláček (nickname Kmotr Drobek), Chcete-li zde publikovat své příspěvky, tak je laskavě posílejte na emailovou adresu stránek Politikmann.

Tyto stránky dodržují právní předpisy o ochraně osobních údajů a autorský zákon. Nebudou zveřejňovány anonymní příspěvky, nebo příspěvky s vulgárním, nebo rasistickým obsahem.
Stránky a jejich obsah je určen jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách POLITIKMANN, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.
Copyright © Politikmann a RASgrafTyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one