Petice Zrušme komunisty

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (259 | 54%)
Seznam S-Rank
PageRank
Compete Rank
JyxoRank
Alexa Rank


TOPlist

Archiv Blesku

GLU2adc2a_praha.jpg

Kmotr Drobek, 6.6.2010

 

Jsem velmi rád, že volby dopadly tak, jak dopadly, ale pořád mi hlavou vrtají ty Věci veřejné. Zejména poté, co vyjednávání o trojkoalici zahájily vydíráním. Toto je již třetí článek, ve kterém se pokouším odkrýt podstatu této strany a nemám z toho dobrý pocit.

Dnes víme poměrně určitě, že za stranou Věci veřejné stojí podnikatel Vít Bárta. Nyní už zcela otevřeně. To on začal na počátku jednání po volbách vydírat ostatní strany. To o něm se mluvilo jako o možném budoucím ministru vnitra, což by nebylo zrovna košér vzhledem k tomu, že je majitelem největší bezpečnostní agentury ABL v Česku. A tady bude zakopaný pes.

Kdo řídí skutečně ABL?

Předsedou představenstva spol. ABL byl v letech 1998-2002 Vít Bárta, v současné době je jí Stanislava Bártová, faktický vliv však i nadále má Vít Bárta. Vít Bárta má vliv i na dění ve straně VV i časopisu VV. Matka Víta Bárty Jiřina Bártová je zastupitelkou MČ Praha 1 za stranu VV a partnerka Víta Bárty Kateřina Klasnová vede časopis Věci Veřejné.

Před časem se objevily informace, že VV mají blízko k ABL. To ale jejich předseda nejprve vehementně popíral. Helena Šulcová z Českého rozhlasu se onehdá Radka Johna zeptala:„Média psala také o tom, že jste finančně závislí na největší české bezpečnostní agentuře ABL, konkrétně na jejím šéfovi Vítu Bártovi. Vy kroutíte hlavou?"Radek John tehdy odpověděl: „To vzniklo z toho, že místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, kandidátka do Evropského parlamentu, žije s Vítem Bártou. Já jí to nemůžu zakázat. A nemůžu jí říct, tvoje děti se nedostanou na školu. Já si myslím, že když je to bezúhonný občan, a to je významný podnikatel s firmou, která má 1 miliardu obratu, tak bychom si měli ho vážit, protože tady zaměstnává spoustu lidí. Že ona s ním žije a z toho vznikají spekulace. On dal dar 90 tisíc za sebe a firma ABL nedala nic straně. Jediné, co dělá, tak inzeruje v časopisu Věcí veřejných, nebo inzerovala, a když se objevily tyhle spekulace, tak řekla: Tohle nám zato vůbec nestojí a končíme s inzercí, takže média nás připravila o významného inzerenta, který umožňoval vlastně vydávání časopisu a nám se podaří vydat mnohem méně časopisů, protože na to nebudou peníze."
John také uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas:
„Nezávislý subjekt vydává časopis. On to dělal na Praze, protože to byla regionální strana Věci veřejné, vydával časopis Pražan, a to tak, že vždycky sehnal inzeráty a pak to nezávislé nakladatelství řeklo: A my vám umožníme si tam napsat, co chcete. Takže strana Věci veřejné dává obsah, soukromé vydavatelství, když na to má peníze, tak to vydá. A tohle udělalo republikově. Takže kromě toho, že strana disponuje s nějakými miliony takhle, tak v tom vydavatelství jsou tak laskaví, že můžeme psát do časopisu na komerční bázi, který na základě reklam vychází to publikum."

Fakta:

V roce 2009 vydalo Vydavatelství Pražan (jehož jednatelem a společníkem byl v letech 2005-2006 Jaroslav Škarka, místopředseda VV a zastupitel MČ Praha 1 za VV) celkem 8 čísel časopisu Věci Veřejné, v úhrnném nákladu 34 mil. kusů. Celkové náklady za vytištění, grafické zpracování, zalomení, mzdy redaktorů a distribuci se mohly pohybovat v rozmezí 40-50 mil. Kč (např. náklady na vložení 300 tis. výtisku časopisu VV do deníku MF Dnes byly 550 tis. Kč).Tyto náklady byly podle Vydavatelství Pražan placeny z inzerce. Pro vysvětlení nákladů se ceny pohybovaly o řád výš než v celostátních denících. Např. největší inzerent ABL zaplatil za 4 reklamy ve třech časopisech celkem 12,3 mil. Kč. Poté, co celostátní periodika začala poukazovat na propojení strany VV se společností ABL, přestala tato zadávat inzeráty, ale peníze tekly dál přes jiné firmy, např. BF Development. Společníkem společnosti BF Development je mimo Víta Bárty i Marek Urman, který je zároveň společníkem a jednatelem společnosti GRAPA s. r. o. Společnost GRAPA s. r. o. je společníkem společnosti RETAIL FORMATION a ta zase společnosti OZP Management. Obě posledně jmenované společnosti opakovaně inzerovaly v časopisu VV. Dalším z inzerentů v časopisu VV bylo i Horácké Kovodružstvo Třebíč, kde jako člen představenstva působil v letech 1992-2005 Pavel Bárta. Nadto i další inzerenti vycházejí z okolí vedení strany VV. Např. jednatelem inzerenta MxB s. r. o. je Michal Babák, člen rady VV…

 

Pražský magistrát, ABL a VV:

K propojení strany Věci veřejné, časopisu Věci Veřejné a ABL dochází skrze dalšího místopředsedu strany VV a zastupitele MČ Prahy 1 za VV Josefa Dobeše, který byl od 11. 2. 2008 do 3. 7. 2009 členem představenstva ABL a v současnosti je společníkem Vydavatelství Pražan. Také se v kuloárech hovořilo o tom, že mimo Bárty je tajným sponzorem Věcí veřejných i podnikatel Roman Janoušek a zastupitel v Praze 10 Tomáš Hrdlička (ODS). Předseda strany Radek John to samozřejmě popíral. Se jménem Janoušek se ovšem setkáváme téměř ve všem, co kolem magistrátu jen proběhlo a mimo jiné měl prsty i v ORA Print, kde šéfoval Radek John.

A tak jednoho dne, krom toho, že společnost ABL vykonává pro Prahu 10 veškeré recepční a bezpečnostní práce, Dostala jako dárek lukrativní hlídání jedenácti atraktivních lokalit v tomto pražském obvodě.

ABL také dostala do správy pražské památky. Po padesáti letech přestala Pražská informační služba spravovat nejznámější a nejnavštěvovanější památky metropole, jako tomu bylo doposud. Správcovství pražských památek si po vyhraném tendru pronajala za 50 milionů korun bezpečnostní agentura ABL FM Services. Celá zakázka přitom budí pochybnosti, a to hned z několika důvodů. ABL FM Services se do tendru přihlásila jako jediná. Vyhrála i přesto, že někteří památkáři její projekt kritizovali jako šitý horkou jehlou. Navíc jde o firmu propojenou s Bártovou bezpečnostní agenturou ABL a v minulosti nemající se správou památek žádné zkušenosti. Je to ještě trošku zamotanější a nepřehlednější. Firma ABL FM Services dá PIS za rok 50 milionů korun. Za to jí budou náležet roční příjmy ze všech prohlídek sedmi pražských památek, které získala. Jedná se o tyto památky: Malostranská mostecká vež, věž kostela sv. Mikuláše, Staroměstská mostecká věž, Prašná brána, Petřín, Bludiště, Staroměstská radnice. Příjmy jí budou náležet i z akcí, které tam hodlá oproti městu pořádat. „PIS na to nemá lidi, navíc za každou výstavu či koncert bychom museli platit soukromým firmám, takto je to na zajištění tou společností," vysvětluje Richter s tím, že ABL FM Services se zavázala v památkách pořádat i večerní kulturní programy a koncerty. O firmě, která v minulosti správu památek nikdy nedělala, mají pochybnosti památkáři i pražská opozice.

A jak se mohlo stát, že o tak lukrativní zakázku měl zájem jen jeden uchazeč? "Kvalifikační předpoklady zakázky jsou nastaveny tak, že předem vylučují účast většího počtu uchazečů. Některé požadavky přitom působí velmi kuriózně - uchazeč například musí zaměstnávat publikujícího historika," řekl HN Martin Holík z Transparency International.

Mluvčí bezpečnostní agentury ABL Zuzana Fryaufová mluvila i za ABL FM Services: „Byli jsme jediní, kdo odevzdal projekt. To ale ještě neznamenalo, že nás nakonec vyberou. Ale stalo se, bylo to standardní výběrové řízení."

 "Když jsem dělal starostu na Praze 10, zavedli jsme nejlepší protikorupčí opatření v celém městě," hájí sporný tendr Richter. Muž, za jehož politickou kariérou stojí šedá eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička, který před dvěma lety údajně spolu s Romanem Janouškem koupil stavební společnost Navatyp, která má mimo jiné v nájmu od magistrátu pražské vltavské náplavky.

I další obchodní vztahy má ABL i s magistrátem a městskými částmi. Loni se například podílela na kontrole nájemních bytů patřících městu, Praze 10 a Praze 11.

 

Topolánkovo Toskánsko

Hluboko ve stínu Topolánkovy aféry se zmítá podivný pražský propletenec, jehož součástí je podnikatel Roman Janoušek, předseda strany Věci veřejné Radek John, ředitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta a lidé z pražského magistrátu. ČSSD má jakési problémy identifikovat se s generálem Randákem: poté, co ho kdysi Topolánek vyhodil, prohlásil Paroubek, že jakmile se zmocní vlády, nainstaluje ho tam, odkud ho jeho předchůdce odinstaloval. Topolánek se stal obětí manipulací, za kterými stál právě Randák. Skutečné Topolánkovy problémy by nastaly pouze v případě, kdyby se prokázalo, že se na dovolené nechal vydržovat. Když se objevily informace o tom, že si Randák najal k vytvoření kompromitujících materiálů na Mirka Topolánka, včetně fotek, detektivní agenturu ABL, dostalo se veřejnosti zvláštního vysvětlení. První fotky a informace z Toskánska totiž přinesl Blesk a ono ABL je záměna, neboť to prý je zkratka označující Archiv BLesku.

 

Když jsem na internetu vyhledal tyto informace o zákulisí VV, přestaly se mi jejich úmysly o transparentnosti a boji proti korupci jevit reálně. Zbývá jen doufat, že skutečnost bude přeci jen lepší, a že dojde k jakési očistě politiky od takového byznysu.

Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "5720"
:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love
13.4.2012

Administrátorem stránek je Radek Sedláček (nickname Kmotr Drobek), Chcete-li zde publikovat své příspěvky, tak je laskavě posílejte na emailovou adresu stránek Politikmann.

Tyto stránky dodržují právní předpisy o ochraně osobních údajů a autorský zákon. Nebudou zveřejňovány anonymní příspěvky, nebo příspěvky s vulgárním, nebo rasistickým obsahem.
Stránky a jejich obsah je určen jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách POLITIKMANN, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.
Copyright © Politikmann a RASgrafTyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one