Petice Zrušme komunisty

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (259 | 54%)
Seznam S-Rank
PageRank
Compete Rank
JyxoRank
Alexa Rank


TOPlist
PET2cdb07_leky.jpg

Milí přátelé,

všichni jsme potencionální pacienti a tudíž rukojmí  lékařských odborářů. Jejich nechutný boj za naplnění svých peněženek je samozřejmě kamuflován údajnou snahou o nastartování reformy zdravotnictví. Halasně se hovoří o zastavení plýtvání a nacházení finančních zdrojů přímo v resortu. Přesto je každému jasné, že jde pouze a jedině o prachy.

Operuje se nízkými platy ve zdravotnictví. Operuje se obrovskými přesčasy. Ruku na srdce, kdo z vás zná chudého doktora? A přesčasy? Odležené hodiny na lékařském pokoji. Pravda, neznám jiný způsob, jak zajistit okamžitou péči v případě nutnosti. Ale určitě jsou. Lékař nastoupí do služby např. v pátek ráno a končí v pondělí ráno. Každý den v osm hodin obejde pacienty na pokojích a pak je ve svém lékařském pokoji a buď dělá administrativu (vyjímečně), nebo komunikuje s přáteli na PC, hraje hry, sleduje filmy, Tv, nebo prostě spí. Stane se, že přes víkend není žádný mimořádný příjem a tak v pondělí ráno odchází lékař odpočatý s „ odpracovanými" 72 hodinami a s příplatkem za přesčasy a soboty a neděle. Ovšem také se stane, že je třeba jeho zásahu při přijetí akutního případu a od toho tam je. Otázkou je fakt, jestli nepočítat za plné hodiny jen ty skutečně odpracované a ty ostatní ohodnotit jen nějakými procenty.

A k platům? Nějak jste nám páni odboráři zapomněli do svých příjmů započítat úplatky a korupci farmaceutických firem. Známe to. Takové ty obálky a lahve luxusního pití jsou spíše výjimkou a přežitým zvykem. Dnes se uplácí jinak. Lékař má v ordinaci na stole lék od nějaké firmy, na zdi kalendář s názvem léku, reklamní tužky se stejným názvem a dokonce třeba i mobilní telefon. Téměř všichni pacienti bez vyjímky jsou dávkováni tímto lékem a pan „ podhodnocený" lékař si mastí kapsu. Pojďme se mrknout, jak to chodí v praxi:

Způsoby, jak firmy ovlivňují lékaře

1. Intervenční studie
Často jde spíš o pseudostudie. Lékaři vyplňují jednoduchý dotazník, jak pacient snáší daný lék, a za to dostanou od firmy zaplaceno.

2. Procenta z předepsaných léků
Firmy nabídnou lékaři podíl na lécích, které předepíše nebo které pro zdravotnické zařízení nakoupí.

3. Kongresová turistika
Výrobci běžně sponzorují lékařské kongresy. Potíž je, že vzdělávání lékařů je leckdy jen záminkou, aby firma lékaře odměnila pobytem v atraktivní zemi se zajímavým (a zaplaceným) zábavným programem.

4. Vybavení ordinace
Firma odmění lékaře coby sponzorským darem počítačem, polohovacím křeslem či dalším nákladným vybavením ordinace.

5. Rekreační pobyty
Odměnou pro nejlepší - rozuměj vůči firmě nejloajálnější - lékaře je dovolená v exotické zemi.

6. Odměny za nové pacienty
Za každého nového pacienta, kterému lékař předepíše daný lék, dostane odměnu v řádu stokorun.

7. Zábavné turnaje
Firma pro lékaře uspořádá třeba golfový turnaj s bohatými cenami pro vítěze.

8. Drahé věci jako dar
Lékař od výrobce léků dostane na darovací smlouvu třeba mobilní telefon nebo moderní notebook.

9. Placené přednášky
Firma sezve lékaře na tiskovou konferenci nebo na výlet spojený s přednáškami a přednášející lékaře bohatě odmění.

10. Poskytování vzorků léků
Lékaři dostanou zdarma vzorky, aby si zvykli léky používat.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vyrobci-leku-si-kupuji-prizen-lekaru-mene-napadne-fvf-/domaci.asp?c=A070108_115537_domaci_pei

A teď několik zpráv z tisku:

 

čtvrtek 24. dubna 2008, 12:33

Farmaceutická firma Apotex údajně slíbila skupině urologů výlet na safari do africké Keni. Trestním oznámením Transparency International (TIC) se teď zabývá protikorupční útvar policie.

Čeští urologové nakonec do Keni nejeli. Poté, co loni média upozornila na to, že jejich cestu chtěla sponzorovat farmaceutická firma za protislužbu. Lékaři měli do konce roku předepsat 420 stotabletových balení dvou léku společnosti. Za to jim měl být uhrazen zájezd za 62 tisíc korun.

 

24. listopadu 2009  16:08

Farmaceutické firmy by měly tvrdě pykat za pokusy uplácet lékaře ve svůj prospěch. Na uplácení se zaměřila i Transparency International. Zjistila, že až třetina lidí dává doktorům menší dary jako odměnu za výkon. 

Tři procenta lidí se v průzkumu Transparency International (TI) přiznala k tomu, že lékaři dali úplatek v hodnotě nad 50 tisíc korun. Chtějí si zajistit lepší místo v pořadnících na operace nebo nadstandardní přístup lékařů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/tretina-lidi-uplaci-lekare-tresty-pro-firmy-maji-byt-tvrdsi-pqa-/domaci.asp?c=A091124_160848_domaci_klu

 

4. srpna 2009  15:46

Lékařka se svěřila údajné zástupkyni firmy Novartis - ve skutečnosti spolupracovnici televize - že v minulosti dostávala za předepsaný tříměsíční cyklus léčby lamisilem 250 korun. Tento lék se používá při léčbě plísní.

"Já jsem byla motivovaná, že, já jsem lékař 15 let, teďka jsem brala 250 korun za jeden cyklus za jednoho pacienta," popsala lékařka na skrytou kameru Reportérů České televize. Peníze podle svých slov dostávala každý měsíc v hotovosti. Podle svých slov předepsala měsíčně i čtyřicet takových cyklů, přišla si tak na deset tisíc korun.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/lekarka-zadala-od-farmaceuticke-firmy-uplatek-za-predepisovani-jejiho-leku-1uv-/domaci.asp?c=A090804_152720_domaci_ban

 

4. srpna 2009  7:51

V Česku poprvé padla pokuta za nekalé praktiky farmaceutických firem. Firma Actavis má zaplatit 750 tisíc korun za to, že lékařům platila pobyt u moře v Egyptě výměnou za předepisování jejich léků. Informovaly o tom Hospodářské noviny. 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/za-uplaceni-lekaru-farmaceutickymi-firmami-padla-prvni-pokuta-pbu-/domaci.asp?c=A090804_075154_domaci_ban

 

Tak co podhodnocení odchodníci? Jak se můžete svým pacientům vůbec podívat do očí, když je tak nechutně vydíráte, obíráte a možná i poškozujete předepisováním léku, který je mnohdy zbytečný.

Závěrem jen poznámka, že si lékařů ( některých) skutečně vážím. Je to pár zkušených lékařů, kteří se nenechali zvyklat a jejichž charakter je trvale pevný a pak jsou to vesměs mladí lékaři, kteří jsou čerství a nezkažení. Jenže tato kategorie se bohužel praxí mezi zkorumpovanými kolegy velmi rychle ztenčuje.

 

R.Sedláček, 21.2.2011

Doporučuji:

Symbióza odborů s lékaři

O Engela se teď jistě poperou

Administrátorem stránek je Radek Sedláček (nickname Kmotr Drobek), Chcete-li zde publikovat své příspěvky, tak je laskavě posílejte na emailovou adresu stránek Politikmann.

Tyto stránky dodržují právní předpisy o ochraně osobních údajů a autorský zákon. Nebudou zveřejňovány anonymní příspěvky, nebo příspěvky s vulgárním, nebo rasistickým obsahem.
Stránky a jejich obsah je určen jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli materiálu nebo části materiálu zveřejněného na stránkách POLITIKMANN, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty, SMS zpráv a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích.
Copyright © Politikmann a RASgrafTyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one